Recenze: Knihy pro dospělé

Jiří Mazurek a jeho pouť do Města čarodějů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Averot´h je město, Averot´h je řeka protékající městem, Averot´h je turnaj čarodějů v Aréně nad řekou, Averot´h je láska, bolest a rovnost, Averot´h je místo, kde se báje, sny a písně mění ve skutečnost. Těmito slovy uvozuje Jiří Mazurek svoji knihu Město čarodějů a zve čtenáře na pouť po temných zákoutích říše čar a kouzel.knihaMusím přiznat, že nejsem fanouškem fantasy literatury, proto jsem ke knize Jiřího Mazurka Město čarodějů, která vyšla v rámci edice Pevnost nakladatelství Epocha, přistupovala poněkud vlažně a její četbu nějakou chvíli odkládala. Současně však musím přiznat, že ve chvíli, kdy jsem se ponořila do stran, na nichž se neskutečné stává skutečným, už jsem se nedokázala odtrhnout a byla jsem nucena poupravit si na fantasy literaturu svůj názor a vymezit ji část ve své knihovničce.

Mazurek vypráví příběh mladíka Syr´dana, který začíná putováním do bájného města čarodějů. Sem se Syr´dan vydává společně se svým bratrem, čarodějem, který se rozhodl zúčastnit turnaje čarodějů. Syr´dan na počátku své pouti ani netuší, jak tato cesta změní jeho život. Město Averot´h, jemuž vládne Rada čarodějů, Ka´tan a Mág, nejmocnější čaroděj na světě, odhalí Syr´danovi jeho pravou totožnost, dovolí mu setkat se s dívkou Elisou, která si získá jeho srdce, a rozehraje s mladíkem hru osudu, ve které jej čekají velké věci, krásné, dobré, ale i zlé, nebezpečné, vedoucí až na hranici života se smrtí, v jazyce kouzelníků Nebytí.

Kniha je poměrně tenkým svazkem, nicméně nabitým dějem. Autor se soustředí spíše na dějovou linii, které se důsledně drží a neuvádí čtenáře v rozpaky mezi minulostí, současností a budoucností. Naopak čtenář vždycky přesně ví, „kde je“. Vedle toho autor však poněkud zanedbává vylíčit charakteristiky jednotlivých postav. Tyto charakterové vlastnosti jsou však velmi snadno čitelné ze samotného jednání postav v rámci děje, proto si čtenář dokáže o jednotlivých postavách po čase utvořit poměrně jasnou představu. Vedle toho se autor zaměřuje na zevnějšek postav, kuriózní vzhled čarodějů a s neuvěřitelnými detaily líčí vzhled nadpřirozených bytostí a postav.

Jiří Mazurek se řadí k nové generaci spisovatelů české fantasy literatury. Jeho specialitou jsou krátké fantasy povídky. S jeho tvorbou jste se mohli setkat v rámci časopisu Ikarie, v němž mu vychází především science fiction, jako např. Mrakodrap nebo Coaldový důl. V rámci časopisu Pevnost publikuje vedle toho především fantasy literaturu, jako jsou povídky Oči Mag´rebu nebo Vyzvědač. Za svůj rytířský fantasy román Legenda o Garonně získal Cenu Karla Čapka.

Ukázka z knihy:

Otočil jsem se.
Přilétal další čaroděj! A měl černou polovinu tváře! Skoro jsem vykřikl zoufalstvím.
Domluvili se na mě! Historie a zrada se budou opakovat!
Ale Martell Spálený se na mě ani nepodíval. Seskočil z tephiru a vykročil vstříc Ver´delovi s nataženým ukazováčkem. „Mou dceru nikdy nedostaneš!“ křikl na Mága.
„Ty se opovažuješ protivit Mágovi?“ ušklíbl se Ver´del.
„To, že jsem ti pomohl zničit Gaéla, byla má největší chyba! Vzal jsi mi to nejcennější, co jsem kdy měl! Porušil jsi svou přísahu! Nemáš právo být Mágem, jsi jen obyčejná zrůda, vřed na tváři Averot´hu!“
V Mágových očích začaly kolotat barvy, udeřil holí do země a na nebi se rozsvítily divoké blesky. „Martelle, vyzýváš mě snad?!“
„Vyzývám!“ zvolal Martell.

(Mazurek, Jiří: Město čarodějů. Praha: Epocha, 2011. s. 44.)

Knihu Město čarodějů vydalo nakladatelství Epocha

 

Aktuality

 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  
 • Duna potřetí

  Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení