Recenze: Knihy pro dospělé

Jiří Mazurek a jeho pouť do Města čarodějů

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Averot´h je město, Averot´h je řeka protékající městem, Averot´h je turnaj čarodějů v Aréně nad řekou, Averot´h je láska, bolest a rovnost, Averot´h je místo, kde se báje, sny a písně mění ve skutečnost. Těmito slovy uvozuje Jiří Mazurek svoji knihu Město čarodějů a zve čtenáře na pouť po temných zákoutích říše čar a kouzel.knihaMusím přiznat, že nejsem fanouškem fantasy literatury, proto jsem ke knize Jiřího Mazurka Město čarodějů, která vyšla v rámci edice Pevnost nakladatelství Epocha, přistupovala poněkud vlažně a její četbu nějakou chvíli odkládala. Současně však musím přiznat, že ve chvíli, kdy jsem se ponořila do stran, na nichž se neskutečné stává skutečným, už jsem se nedokázala odtrhnout a byla jsem nucena poupravit si na fantasy literaturu svůj názor a vymezit ji část ve své knihovničce.

Mazurek vypráví příběh mladíka Syr´dana, který začíná putováním do bájného města čarodějů. Sem se Syr´dan vydává společně se svým bratrem, čarodějem, který se rozhodl zúčastnit turnaje čarodějů. Syr´dan na počátku své pouti ani netuší, jak tato cesta změní jeho život. Město Averot´h, jemuž vládne Rada čarodějů, Ka´tan a Mág, nejmocnější čaroděj na světě, odhalí Syr´danovi jeho pravou totožnost, dovolí mu setkat se s dívkou Elisou, která si získá jeho srdce, a rozehraje s mladíkem hru osudu, ve které jej čekají velké věci, krásné, dobré, ale i zlé, nebezpečné, vedoucí až na hranici života se smrtí, v jazyce kouzelníků Nebytí.

Kniha je poměrně tenkým svazkem, nicméně nabitým dějem. Autor se soustředí spíše na dějovou linii, které se důsledně drží a neuvádí čtenáře v rozpaky mezi minulostí, současností a budoucností. Naopak čtenář vždycky přesně ví, „kde je“. Vedle toho autor však poněkud zanedbává vylíčit charakteristiky jednotlivých postav. Tyto charakterové vlastnosti jsou však velmi snadno čitelné ze samotného jednání postav v rámci děje, proto si čtenář dokáže o jednotlivých postavách po čase utvořit poměrně jasnou představu. Vedle toho se autor zaměřuje na zevnějšek postav, kuriózní vzhled čarodějů a s neuvěřitelnými detaily líčí vzhled nadpřirozených bytostí a postav.

Jiří Mazurek se řadí k nové generaci spisovatelů české fantasy literatury. Jeho specialitou jsou krátké fantasy povídky. S jeho tvorbou jste se mohli setkat v rámci časopisu Ikarie, v němž mu vychází především science fiction, jako např. Mrakodrap nebo Coaldový důl. V rámci časopisu Pevnost publikuje vedle toho především fantasy literaturu, jako jsou povídky Oči Mag´rebu nebo Vyzvědač. Za svůj rytířský fantasy román Legenda o Garonně získal Cenu Karla Čapka.

Ukázka z knihy:

Otočil jsem se.
Přilétal další čaroděj! A měl černou polovinu tváře! Skoro jsem vykřikl zoufalstvím.
Domluvili se na mě! Historie a zrada se budou opakovat!
Ale Martell Spálený se na mě ani nepodíval. Seskočil z tephiru a vykročil vstříc Ver´delovi s nataženým ukazováčkem. „Mou dceru nikdy nedostaneš!“ křikl na Mága.
„Ty se opovažuješ protivit Mágovi?“ ušklíbl se Ver´del.
„To, že jsem ti pomohl zničit Gaéla, byla má největší chyba! Vzal jsi mi to nejcennější, co jsem kdy měl! Porušil jsi svou přísahu! Nemáš právo být Mágem, jsi jen obyčejná zrůda, vřed na tváři Averot´hu!“
V Mágových očích začaly kolotat barvy, udeřil holí do země a na nebi se rozsvítily divoké blesky. „Martelle, vyzýváš mě snad?!“
„Vyzývám!“ zvolal Martell.

(Mazurek, Jiří: Město čarodějů. Praha: Epocha, 2011. s. 44.)

Knihu Město čarodějů vydalo nakladatelství Epocha

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení