Recenze: Knihy pro dospělé

Chrchel porostlý květinami

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
strasidlo

Alan Moore (*1953) – scénáristická comicsová legenda se vzhledem pravého a nefalšovaného ďábla. Tedy hlavně se to týkalo jeho mladších let, kdy nebyl tolik poznamenaný kouzelnými stříbřinami stáří. Autor takových notoricky známých počinů, jako jsou Z pekla, které bylo zfilmované s Johnym Deppem v hlavní roli. Podobně, ale už bez Deppa, bylo naloženo s neméně výraznou Ligou výjimečných či Já vendeta, za niž ostatně obdržel cenu Eagle v kategorii nejlepší comicsový scénárista.



knihaZa vznikem původního Bažináče stojí tito 2 autoři: L. Wein a B. Wrightson. Moore mu vdechl nový život a navlékl ho do hávu nových hororových příběhů.
Už samotné intro první kapitoly Láska a smrt nás udeří do hlavy kladivem morbidního tajuplna a ohluší nás řevem předtuchy čehosi zlověstného a především pak smradlavého.
Snová vize se střídá s realitou a nechává nás na pochybách, co je vlastně skutečné a co pouhou halucinací. Monstrózní, z bažiny čerstvě vysmrkaný, zelený chrchel objímající se s překrásnou blondýnou k sobě inklinují ne právě mravnými city a obskurními láskyplnými dotyky.
Následuje střih zpět do reality, která však není taková, jak se na první pohled jeví.

Tady sen zakolísal. Právě tady se skrývalo zlo… Nečekaný ostrý a štiplavý pach doutnajících hmyzích tělíček…
(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Přel. V. Janiš. BB art: Praha, 2009, s. 16.)

Abigail Cableová, atraktivní blondýna vězící nad propastí bestiální schizofrenie, v jednu chvíli vidí normální lidi a hned vzápětí rozkládající se zombie. Kresba i text jsou provedeny s lehkostí a nadsázkou. Prostřihy skutečnosti a somnambulnosti jsou tedy snadno srozumitelné a čtenář se ve spletitém ději určitě neztratí.
V textu samotném roste napětí doslova každou následující větou. Rytmus vyprávění je pohřební a znepokojivou atmosférou hrůzy a děsu téměř až hmatatelný. Je zde obsažena sugestivně pojatá složitá psychologie pohledné dívky, která je ustavičně konfrontována s rozkladem a zlovolnou podlou zákeřností.
Potácí se dějem jako v narkotickém snu. Jednotlivé stránky doslova překypují hnusem, který místy přímo exploduje do čtenářových očí v podobě odpudivých hmyzích nožiček, tělíček a čelistí. Nosným motivem je ZLO ukryté v nás lidech a v brutalitě, jakou jsme schopni vyprodukovat ke svým bližním.

Její strýc, poražený Anton Arkán, se prohnal touto oblastí do pekla. Vypadal jako černá kometa, křičel a plival roztavený asfalt…
(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Op. cit., str. 89.)

Stvůry ze záhrobí se díky Arkánovi vracejí zpět na svět, aby rozsévaly muka s utrpením. Příběh je založený na klasickém principu boje dobra a zla. Ale existuje vůbec nějaké dobro? A pokud ano, je v jeho moci vzdorovat zlu a nakonec ho i porazit?
Střetáváme se zde s mystikou a nadpřirozenými silami. Odehrávající se příběhy evokují antickou tragédii, ale narazíme tady i na biblické odkazy. Vůbec kniha jako taková má značně metafyzický přesah. Procházíme infernem i rájem, natrefíme na Deadmana, Cizince a doslechneme se o bohyni, která tomu všemu šéfuje: Ráma Kušně.

Pouze jedna z kapitol Lásky a smrt vybočuje z celkového kontextu. Zjeví se nám zde kosmická želva, z níž po přistání vystoupí pikantní postavičky žvatlající prazvláštní mluvou a hledající pro sebe novou paní. Tato kapitola se jmenuje POG a i přes svoji nezměrnou groteskní roztomilost přeci jen oplývá nemalým smutkem.
V závěru knihy podstupuje Abby cestu do skrytých vrstev nevědomí, kde se pokouší odhalit tajemství, o jehož existenci nemá potuchy. Asistuje jí u toho Ábel, kterého i zde zbaví života jeho bratr Kain – strážce domu záhad. Tedy ten, který vraždu vymyslel.
Poslední kapitola příznačně nesoucí název Svěcení jara je prodchnutá romantikou, psychedelicky pojatým vizuálnem a netradiční erotikou mezi rostlinou a člověkem. Orgasmus nás pak odkazuje k psychotickému záchvatu drogou obluzené mysli.

Spolu se koupeme v syrovém životě: Po jazyku nám teče med. Uhrančivý a vše přebíjející pach rozkladu nabudí naše chřípí. Obojí si vychutnáváme stejnou měrou…

(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Op. cit., str. 177.)

Sám za sebe mohu konstatovat, že Bažináč je mistrovský kousek.

Komiks SWAMP THING – Bažináč 2 vydalo nakladatelství BB art

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení