Recenze: Knihy pro dospělé

Chrchel porostlý květinami

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
strasidlo

Alan Moore (*1953) – scénáristická comicsová legenda se vzhledem pravého a nefalšovaného ďábla. Tedy hlavně se to týkalo jeho mladších let, kdy nebyl tolik poznamenaný kouzelnými stříbřinami stáří. Autor takových notoricky známých počinů, jako jsou Z pekla, které bylo zfilmované s Johnym Deppem v hlavní roli. Podobně, ale už bez Deppa, bylo naloženo s neméně výraznou Ligou výjimečných či Já vendeta, za niž ostatně obdržel cenu Eagle v kategorii nejlepší comicsový scénárista.knihaZa vznikem původního Bažináče stojí tito 2 autoři: L. Wein a B. Wrightson. Moore mu vdechl nový život a navlékl ho do hávu nových hororových příběhů.
Už samotné intro první kapitoly Láska a smrt nás udeří do hlavy kladivem morbidního tajuplna a ohluší nás řevem předtuchy čehosi zlověstného a především pak smradlavého.
Snová vize se střídá s realitou a nechává nás na pochybách, co je vlastně skutečné a co pouhou halucinací. Monstrózní, z bažiny čerstvě vysmrkaný, zelený chrchel objímající se s překrásnou blondýnou k sobě inklinují ne právě mravnými city a obskurními láskyplnými dotyky.
Následuje střih zpět do reality, která však není taková, jak se na první pohled jeví.

Tady sen zakolísal. Právě tady se skrývalo zlo… Nečekaný ostrý a štiplavý pach doutnajících hmyzích tělíček…
(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Přel. V. Janiš. BB art: Praha, 2009, s. 16.)

Abigail Cableová, atraktivní blondýna vězící nad propastí bestiální schizofrenie, v jednu chvíli vidí normální lidi a hned vzápětí rozkládající se zombie. Kresba i text jsou provedeny s lehkostí a nadsázkou. Prostřihy skutečnosti a somnambulnosti jsou tedy snadno srozumitelné a čtenář se ve spletitém ději určitě neztratí.
V textu samotném roste napětí doslova každou následující větou. Rytmus vyprávění je pohřební a znepokojivou atmosférou hrůzy a děsu téměř až hmatatelný. Je zde obsažena sugestivně pojatá složitá psychologie pohledné dívky, která je ustavičně konfrontována s rozkladem a zlovolnou podlou zákeřností.
Potácí se dějem jako v narkotickém snu. Jednotlivé stránky doslova překypují hnusem, který místy přímo exploduje do čtenářových očí v podobě odpudivých hmyzích nožiček, tělíček a čelistí. Nosným motivem je ZLO ukryté v nás lidech a v brutalitě, jakou jsme schopni vyprodukovat ke svým bližním.

Její strýc, poražený Anton Arkán, se prohnal touto oblastí do pekla. Vypadal jako černá kometa, křičel a plival roztavený asfalt…
(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Op. cit., str. 89.)

Stvůry ze záhrobí se díky Arkánovi vracejí zpět na svět, aby rozsévaly muka s utrpením. Příběh je založený na klasickém principu boje dobra a zla. Ale existuje vůbec nějaké dobro? A pokud ano, je v jeho moci vzdorovat zlu a nakonec ho i porazit?
Střetáváme se zde s mystikou a nadpřirozenými silami. Odehrávající se příběhy evokují antickou tragédii, ale narazíme tady i na biblické odkazy. Vůbec kniha jako taková má značně metafyzický přesah. Procházíme infernem i rájem, natrefíme na Deadmana, Cizince a doslechneme se o bohyni, která tomu všemu šéfuje: Ráma Kušně.

Pouze jedna z kapitol Lásky a smrt vybočuje z celkového kontextu. Zjeví se nám zde kosmická želva, z níž po přistání vystoupí pikantní postavičky žvatlající prazvláštní mluvou a hledající pro sebe novou paní. Tato kapitola se jmenuje POG a i přes svoji nezměrnou groteskní roztomilost přeci jen oplývá nemalým smutkem.
V závěru knihy podstupuje Abby cestu do skrytých vrstev nevědomí, kde se pokouší odhalit tajemství, o jehož existenci nemá potuchy. Asistuje jí u toho Ábel, kterého i zde zbaví života jeho bratr Kain – strážce domu záhad. Tedy ten, který vraždu vymyslel.
Poslední kapitola příznačně nesoucí název Svěcení jara je prodchnutá romantikou, psychedelicky pojatým vizuálnem a netradiční erotikou mezi rostlinou a člověkem. Orgasmus nás pak odkazuje k psychotickému záchvatu drogou obluzené mysli.

Spolu se koupeme v syrovém životě: Po jazyku nám teče med. Uhrančivý a vše přebíjející pach rozkladu nabudí naše chřípí. Obojí si vychutnáváme stejnou měrou…

(Moore, A. SWAMP THING – Bažináč 2: Láska a smrt. Op. cit., str. 177.)

Sám za sebe mohu konstatovat, že Bažináč je mistrovský kousek.

Komiks SWAMP THING – Bažináč 2 vydalo nakladatelství BB art

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení