Recenze: Knihy pro dospělé

Zničený muž

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
planeta

Alfred Bester (1913–1987) byl prvním držitelem ceny Hugo, která je každoročně udělována nejlepším autorům v žánrech sci-fi a fantasy. Bývá řazen k předním zakladatelům moderní science fiction, k níž si on jako by vždy jen odskakoval, a odpovídá tomu i lehkost, s jakou je Zničený muž napsaný.knihaJiž od samotného počátku je zřetelně patrný velice živelný styl psaní. Zavádí nás do světa, kde vedle sebe žijí telepaté, zde zvaní espeři, a obyčejní lidé. Ústředním tématem je vražda. Tu je díky esperům téměř nemožné spáchat, čemuž odpovídá i fakt, že se tak nestalo již přes 79 let.
S telepaty a telekinezí se též můžeme setkat u dalšího velmistra žánru Philipa K. Dicka. A to sice v UBIKU, v němž nás svým způsobem zavádí do specifického záhrobí, či Sluneční loterie, v níž telepaté tvoří ochranný sbor, pomocí tzv. Láhve voleného, vládce celé Sluneční soustavy, či v jeho Hráčích z Titánů, kde zůstane po válce jen hrstka původních obyvatel, z nichž jenom někteří oplývají potencí a nad Zemí dohlíží slimákoidní vouci pocházející z Titanu.
Oba, jak Dick, tak i Bester, dokázali skvěle popsat složitou psychologii takto citlivě nadaných jedinců, jež je současně i jejich, do jisté míry, prokletím. Každý z autorů si však zachovává svůj svébytný a nanejvýš originální styl – což je ostatně jen dobře.

Ve Zničeném muži se vyprávění po celou dobu odehrává na dvou základních rovinách. Jak lze snadno vyvodit, jedná se o úroveň verbální a ryze mentální.
Jednou ze 2 ústředních postav je finanční magnát Ben Reich, vlastník Monarchu, kterému konkuruje kartel D’Courtneye. Zápletka samotná se zpočátku zdá zřetelná a dokonale přímočará. Ale v této dynamicky proměnlivé až schizofrenní knize není nic tak, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Nad vším dohlíží Společenství telepů, kteří se snaží udržet křehkou harmonickou rovnováhu společnosti a tvoří i páteř policie. V jejích řadách se setkáváme s Reichovým protihráčem Lincolnem Powellem – esperem I. třídy, prefektem psychotické sekce.
Mezi oběma finančníky vrcholí konkurenční boj na život a na smrt. Reich, který prohrává, se uchyluje k myšlence vraždy. Ta se musí plánovat v gigantickém a přesto vysoce intuitivním měřítku. Pro její úspěšné provedení jsou podstatné instinkty a spolupráce telepata taktéž I. třídy.

Hektické tempo vyprávění graduje skoro až k výbušnosti dynamitu. Je to sled rychlých sekvencí, kdy jediné slovo není nadbytečné. Zřetelná je strohost a transparentnost formy textu.
Patrná je divoká psychologická hra, která se neobejde bez důmyslné taktiky, strategie a neodmyslitelného blafování. Svým způsobem se hraje s otevřenými kartami a celé to tak trochu upomíná hazardní karetní hru pokr. Soupeři o sobě vzájemně vědí, též jsou si vědomi kartami, jimiž lze disponovat. Teď už jde především o to, kdo má silnější nervy a komu přeje více štěstí. Každá Reichova chyba se rovná anihilaci. A každé Powellovo selhání znamená uzavření případu i přesto, že vrah je znám.

Osm, pane; sedm, pane
Šest, pane; pět, pane;
Čtyři, pane; tři, pane;
Dva, pane; jedna!
Akcie, říká akcionář.
Akcie, říká akcionář.
Akce, dikce, fikce
A začala se lekce.

(Bester, A. Zničený muž. Přel. L. Makarský. Plzeň: Laser-Books, 2009, s. 49.)
Tato říkanka úspěšně Reichovi pomáhá dočasně a do jisté míry blokovat telepatické schopnosti jeho soupeře. Je to hon kočky s myší.

„Poslouchejte,“ Reich přistoupil až k němu a začal nad ním nesouvisle vykřikovat. „Na odplatu jsem čekal léta. A vy mě chcete okrást jidášským polibkem. Musí se kvůli vraždě nastavit i druhá tvář? Jestli ano, obejměte mě, bratře vrahu! Polibte svou smrt! Naučte se smrt milovat. Učte se, co je to zbožnost a hanba a krev a… Ne. Počkat. Já,“ Reich se zarazil a potřásl hlavou jako býk, který chce setřást jařmo deliria.
(Bester, A. Zničený muž. Přel. L. Makarský. Plzeň: Laser-Books, 2009, s. 65.)
Tato scéna nás zavádí do okamžiku těsně přes spácháním vraždy D’Courtneyho Benem Reichem.

V druhé půlce knihy se styl po jistou dobu stává progresivnějším než doposud. Uhání vpřed bezmála raketovým tempem. Powell kontra Reich svádí boj o náhodného svědka vraždy. Ocitáme se na Marsu, pak na Venuši a zase zpátky na Zemi.
Nakonec pátrání a usvědčení končí zdánlivým patem. MOJŽÍŠ – počítač-soudce – uzavírá případ pro nedostatek důkazů. Reich je nevinen. Ale jak jsem se zmínil již výše, nic není takové, jak se jeví.
Průvodcem od začátku až dokonce je Muž bez tváře – Reichův pomyslný Damoklův meč.
Závěr knihy pak připomíná těžký psychotický záchvat. Psychiku Bena Reicha plně pohltila psychóza. A psychóza není jen určitým stavem mysli. Je to zvrácená a deformovaná realita, jejíž struktura je striktně logická. Nikde v ní nenarazíte na sebemenší chybičku. A právě tato dokonalost je choromyslná. Jde o průvodní znak nemoci. Skutečnost jako taková je chybami doslova tvořena.
Z toho by se dalo vyvodit, že absolutní normálnost je spíš patologickým jevem.

Na Zničeném muži, který je proměnlivý a předem zhola nevypočitatelný, skrz naskrz prosycený bytostnou improvizací, je vynikající vyvrcholení spočívající v metafyzickém rozměru celé knihy. A právě to z ní činí vskutku mistrovské dílo nebývalé kvality a nebál bych se užít slova geniální.
Příběh je uzavřen poeticky – LÁSKOU – a já vám ho, alespoň za sebe, mohu jen vřele doporučit. Kniha vám neposkytne ani chvilku oddechu a po celou dobu vás udrží v napětí a v očekávání toho, co bude následovat dál.

Knihu Zničený muž vydalo nakladatelství Laser-Books

 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení