Recenze: Knihy pro dospělé

Pýcha a přemlouvání

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

„Píšu o lásce a penězích, o čem jiném lze taky vůbec psát?“ řekla kdysi Jane Austenová. A právě láska ve všech svých proměnlivých podobách, radostná i bolestná, opětovaná i nenaplněná, ztracená i znovunalezená, je nosným tématem románu Pýcha a přemlouvání anglické autorky, představitelky tzv. rodinného románu a „mladší sestry Shakespeara“ Jane Austenové.knihaV centru děje jejich knih stojí obvykle mladá dáma, která řeší problémy typické pro dívky z vyšších vrstev na počátku 19. století – tedy problémy, jak vhodným sňatkem dosáhnout společenského postavení. Hlavními postavami bývají inteligentní a morálně silné hrdinky, které ostře kontrastují s marnivostí a pošetilostí svého okolí. A nejinak je tomu i v příběhu Anny, nejmladší ze tří dcer rozmařilého sira Waltera Elliota. Ten je zde vylíčen jako ješitný, pošetilý a sobecký baronet, který hodnotí lidi podle vzhledu a postavení a podle jehož úsudku by měli po světě pobíhat jen lidé dokonalí a vznešení, aby svět vůbec za něco stál. Anna je jeho pravým opakem a stejně ostře kontrastuje i se svými staršími sestrami, snobskou a po společenském postavení toužící Elizabeth a útlocitnou a hypochondrií trpící Mary.

V době, kdy se nápadníci vybírají podle rodu a společenského postavení, se Anna vášnivě zamiluje do Fredericka Wentwortha, který ale neodpovídá „kritériím“ tehdejší doby. Sir Elliot odmítá Wentwortha jako budoucího švagra a jeho tvrzení podpoří i lady Russellová, blízká přítelkyně rodiny Elliotů, která po smrti paní Elliotové dohlíží na její děti a jejíž slovo má v rodině velkou váhu. Anna nakonec podlehne tlaku okolí a své velké lásky se vzdává. Po několika letech se ovšem se svou dávnou láskou setkává, a protože z jejich srdcí nevyprchal milostný cit, po počátečních strastech a nedorozumění k sobě opět najdou cestu. Lásce Anny a Fredericka bránila právě Pýcha, která jim několik let nedovolila udělat první krok ke sblížení, a Přemlouvání ze strany rodiny a okolí.

Na pozadí milostných problémů Anny Elliotové se odvíjí také poutavé vyprávění plné detailních popisů tehdejšího života, které nám evokuje dávno ztracenou atmosféru anglického venkova. V době, kdy v literatuře vládl romantismus a umělci psali o tragické a bolestné lásce drásající duši, zachycovali stesk a melancholii člověka, který se cítí nepochopen společností, Jane Austenová nahlíží na svět hravým a komickým viděním okořeněným ironickým nádechem a smyslem pro mravní hodnoty. Láska, přátelství a morálka jsou zde povýšeny nad moc, bohatství a společenskou prestiž. 

Tato první moderní anglická autorka má schopnost vidět lidem až na dno duše a nebojí se komentovat okolní svět. Román Pýcha a přemlouvání vyšel posmrtně v roce 1818, ale v mnoha ohledech je nadčasový. Přestože popisuje život o několik století dříve, odráží se v něm chování naší společnosti a my zjišťujeme, že hodnoty některých lidí se ani v průběhu staletí nemění.

Ukázka:

Odporu, živenému takovými názory, se Anna nedokázala vzepřít. Jak byla mladá a mírná, možná by byla překonala otcovu nevůli, ač ji sestra ani jediným laskavým slovem či pohledem nepovzbudila, ovšem když lady Russellová, kterou odmalička milovala a na niž jako na matku spoléhala, pevně stála na svém a s velkou něhou k ní hovořila, nemohla svými radami neuspět. Anna se dala přesvědčit, že zasnoubení byl omyl – nerozumná lehkovážnost, nemá naději na úspěch, ani si to nezaslouží. Nepodrobila se však jen ze sobecké opatrnosti, když se s Wentworthem rozešla. Kdyby si nenamluvila, že tak činí pro jeho dobro ještě spíš než pro své, sotva by se ho byla vzdala. Musela uvěřit, že jedná prozíravě a přemůže sama sebe především kvůli němu, v tom nacházela hlavní útěchu při bolestném rozloučení – rozloučení navždy, a věru že potřebovala všemožně se utěšovat, aby překonala dodatečnou trýzeň, když jí vyčetl, sám naprosto nepřesvědčen a neústupný, že mu vynuceným rozchodem ublížila. (s. 36)

Knihu Pýcha a přemlouvání vydalo nakladatelství Leda

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení