Recenze: Knihy pro děti a mládež

V Červené Lhotě se vzduchem prohání duch s duchem

1 1 1 1 1 (1 hlas)
ctenar

Děj pohádky se odehrává v zámečku Červená Lhota, jejímž kastelánem je pan Pivoňka. Ten se stará jak o samotný zámek, tak o návštěvníky Červené Lhoty, které provází jejími prostory. Po jeho boku najdeme věrnou kočku Matyldu, která je tou nejlepší kočkou v celém okolí. Ale byl by to prachobyčejný zámek nebýt neobyčejných strašidel!knihaTato strašidla však nejsou zlá, ale pozor, jen do doby, než je někdo naštve. Zahrávat si se strašidly, a zvláště s těmi z Červené Lhoty, není dobrý nápad. A právě o tom se přesvědčil doktor, magistr, inženýr Josef Kroupa, který přijíždí na zámek ve funkci ministerského zmocněnce, aby se přesvědčil a podal náležité vysvětlení o tom, zda se na zámku neděje něco nekalého. Co se bude dít dál, když do Červené Lhoty zavítá tato nevítaná návštěva?

 

Autor Jiří Holub vystudoval Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze. Je spoluautorem knih pro děti a mládež Ruce vzhůru (Praha: Knižní klub 2009), Zuby nehty (Praha: Albatros 2007) a Tisíc jizev (Praha: Albatros 2008) pod vedením Ivony Březinové. Vlastní literární dráhu započal knižní prvotinou Kolik váží Matylda (Praha: Knižní klub 2009), o rok později se mohl pochlubit dalším úspěšným titulem pro děti s názvem Vzpoura strašidel (Praha: XYZ 2010).

Vzpoura strašidel je napínavý příběh, který je vyprávěn nezaujatým pozorovatelem průběhu děje, tedy autorským vypravěčem. Vyjímá se především autorovým netypickým humorem. Události v Červené Lhotě jsou popsány s vtipnou nadsázkou, která je střídána s napětím a očekáváním, jak to vlastně všechno dopadne: Teď teprve začala pořádná mela! Vyděšení učitelé se rozprchli po celé místnosti a začali zmatkovat. Snažili se schovat před tím nepočitatelným a neexistujícím přízrakem, kam se jen dalo – za závěs, pod stůl, nebo třeba do šuplíku, což se povedlo jen jedné maličké učitelce vlastivědy, a to jen proto, že doma tajně cvičila podle brožurky Hadí ženou v každém věku (Holub, Jiří: Vzpoura strašidel. Praha: XYZ 2010, s. 19.). Příběh se vyznačuje nejen vtipnou, ale i estetickou funkcí. Děj recipienta nenechá na pochybách, že nějaká ta tajemná strašící stvoření opravdu existují.

Celkem třináct kapitol, které jsou spojeny v jeden příběh, protíná další dějová linie, tvořená ze vzpomínek Josefa Kroupy na své, ne moc slavné dětství: Na jediném nešťastném táboře, který absolvoval, ho nakonec málem sežral medvěd, když ho kluk ze stanu a jeho dva nablblí kamarádi namazali medem a zahnali do lesa, kde narazil na zmíněného huňáče, který ho nakonec nezblafnul jen díky tomu, že chvíli předtím spolkl táborovou vedoucí Vladěnu i s hrstí barevných kříd, se kterými se vracela do tábora z připravené trasy pro šipkovanou (Holub, Jiří: Vzpoura strašidel. Praha: XYZ 2010, s. 38.).

Pohádkový příběh doprovází ilustrace Luďka Bárty. Tento ilustrátor, grafik a filmový výtvarník vytváří časopisecké ilustrace pro Mateřídoušku či Země pohádek. Pro nakladatelství XYZ ilustroval tituly Amatéři aneb Jak svět přichází o básníky (Praha: XYZ 2010) a Metráček (Praha: XYZ 2010). Je rovněž autorem ilustrací k Večerníčku a stejnojmenné knize pro děti Čaroděj z nafukovacího stromu (Praha: Fragment 2008). V ilustracích v knize Vzpoura strašidel převládají tmavší barvy, které jsou zřejmé již z obalu knihy. Převažuje tmavomodrá barva, jež vytváří jakýsi mlhový opar, který nijak neškodí. Obrázky jsou zpracovány detailně a nechybí jim výraz. Působí vesele, smutně, strašidelně a komicky. Ilustrace jsou celostránkové, ale můžeme najít i menší. Ztotožňují se s dějem knihy.

Knížka nám může připomínat večerníček O zvířátkách pana Krbce (autoři scénáře: Stanislav Havelka a Petr Chvojka). Pan Krbec na hradě Kulíkově společně hospodaří s kocourem Kokešem a jejich stejně dobrým pomocníkem duchem Ruprechtem. Na závěr nezbývá poznamenat, že strašidel a humoru v knihách pro děti není nikdy dost.

Knihu Vzpoura strašidel vydalo Nakladatelství XYZ v roce 2010

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení