
Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje...
- Recenze
- Vytvořeno 1. 12. 2009 1:00
- Autor: Marta Šimečková

Dnes bych vám ráda představila třetí díl plánované tetralogie dvojice autorů, kterou tvoří Roderick Gordon a Brian Williams. Jmenuje se Volný pád do podzemí a již z tohoto názvu si můžete odvodit, jak bude dobrodružství hlavních postav pokračovat. Pokud si myslíte, že opět budou jejich kroky vést hlouběji do nitra Země, pak je váš tip správný.

Padal, padal a padal a po celou dobu měl příležitost se sám sebe ptát, zda se někdy dočká konce, a to šťastného konce“
(Gordon, R. – Williams, B. Volný pád do podzemí. Přel. Z. Dušek. Praha: Fragment, 2009, s. 377)
Hlavní děj tohoto fantasy románu se opět rozpadá do několika dějových linek, v nichž se vždy vypravěč zaměřuje na jednu postavu, z jejíhož zorného úhlu vše popisuje. Přestože se tento vypravěč snaží zachovat zdání nezúčastněnosti, proniká do myšlenek těchto postav. Právě emoce se zde dostanou více ke slovu. Pocity viny, beznaděje, hádky, nedůvěra... s tímto vším se budou muset postavy vyrovnávat, aby mohly společnými silami čelit dalším výzvám.
Díky tomuto rychlému střídání, kdy se navíc vždy vyprávění utne v nejnapínavějším okamžiku, se čtenář při četbě nenudí. Dějové střípky se neodehrávají v jednom prostředí. Postavy se pohybují jak na zemském povrchu, tak v podzemí, které bude moci čtenář tentokrát probádat až do jeho nitra. Opět je neznámé prostředí podrobně popisováno stejně jako podivná flora a fauna, která často představuje velké nebezpečí pro malé – zhruba dvanáctileté – děti.
Zde jsem na rozpacích, zda vůbec Willa s Chesterem lze nazývat dětmi. Po předešlých událostech se chovají spíše jako dospělí; vždyť už museli nejednou čelit smrtelnému nebezpečí, a to jak hrozícímu jim, tak celému světu. To lze sledovat i na samozřejmosti, s jakou Will zachází se zbraněmi všeho druhu. Naopak je zarážející chování postavy jeho otce, pana Burrowse. Ten se nijak neraduje ze shledání se svým synem, protože jej více zajímají tabulky s podivnými znaky, které chce rozluštit. Jiný rodič by na jeho místě byl štěstím bez sebe, nescházela by četná objetí, slzy... prostě projevy radosti. Tato postava na mě působila již od prvního dílu dětinsky, téměř nevěrohodně; bohužel ani nyní jsem se u ní – na rozdíl od postavy jeho ženy – nedočkala žádného zvratu.
Bohužel kritická musím být i k pravopisné stránce románu. Tentokrát se v textu vyskytuje více chyb nežli v předchozích dílech. Některé z nich mě opravdu rozesmály (např. „Speed soucitně pokrýval hlavou.“ – s. 157), častěji ve mně však místo úsměvu vzbudily otázku, zda vůbec korektor některé pasáže pročetl. Nejsou opravena chybná písmena (např. „dal se ho hledání“ – s. 210), ve větách se vyskytují některá slova dvakrát (např. „protože se opírala se o dveřní sloupek“ – s. 284), u vokálů není označena kvantita (např. „sundavali“ – s. 350) a samozřejmě neschází ani problematické čárky (např. „Will si byl docela jistý, že je tvor mrtvý a podle jeho vzhledu odhadoval, že...“ – s. 381).
Přes tyto výtky si myslím, že celé dobrodružství v podzemí přitáhne řadu čtenářů z řad mládeže, dokonce i někteří dospělí – podobně jako já – podlehnou jejímu kouzlu. Originální příběh, řada akčních pasáží, přitažlivé prostředí... to vše zaručuje Podzemí úspěch. A přestože se budete muset prolouskat čtyřmi sty stránkami, konec bude stát za to. V posledních kapitolách totiž dojde k zásadnímu zvratu... ale více vám neprozradím. Snad jen to, že budete velmi překvapeni a že já sama se již nemohu dočkat dalšího pokračování.
Román Volný pád do podzemí vydalo nakladatelství Fragment.
Čtěte také:
Vítejte v podzemním světě!
Dobrodružství v podzemí pokračuje!
Aktuality
-
Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu
Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.
Číst dál... -
Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival
Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Daniel Defoe – Robinson Crusoe
:D -
Evžen Boček: „Zatuhnul jsem v 19. století“
Pri citani vsetkych siestich casti Aristokratky som sa vynikajuco pobavil, nieco nove naucil a vsetkym ... -
Jan Neruda – Povídky malostranské
Velmi moc děkuji za zápisky zítra mám mít čtenářský deník a knížku jsem ani neotevrela velmi moc ... -
Matematika základ života
Dík za kritické poznámky. Pokusíme se opravit. JH -
MUSTREAD podle Gatese a nejprestižnějších deníků. Co je tak skvělého na Sapiens?
Kniha obsahuje nepravdivá tvrzení a naprosto nelogické závěry. Knihu hodnotím jako škvár bez ... -
Páté jablko promlouvá
Román Páté jablko mne zajímal už proto, že mne s příběhy postav spojoval sad a obchod, který měli ... -
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...