Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Kristiny Sigunsdotterová – Tajemství Humly Hanssonové

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Máte doma děti, které odrostly Pipi Dlouhé punčoše, a nabídli byste jim rádi nějakou podobnou knihu? Pak sáhněte po knize Kristiny Sigunsdotterové Tajemství Humly Hanssonové. Nejenže má úžasnou obálku, ale celé vyprávění provází povedené ilustrace Ester Erikssonové. V České republice vyšla tato kniha v nakladatelství Host. Pro zajímavost: překlad této knihy byl podpořen Švédskou kulturní radou.

  

tajemstvi-humly-hanssonove2Humla chodí do páté třídy a je jí jedenáct let. Žije si moc fajn život – má dobrou kamarádku Nour, se kterou sdílí veškerá svá tajemství, zbožňuje svou extravagantní tetu a je celkem spokojená s tím, jak se vše vyvíjí. Pak ale dostane neštovice. Musí být doma dva týdny, kdy se může uškrábat, jak moc ji celé tělo svědí, a když se vrátí do školy, je všechno v jejím životě vzhůru nohama. Její nejlepší kamarádka se začne bavit s šílenými holkami a na ni úplně zapomene. Samozřejmě vyzradí i jejich společná tajemství, a tak čas ve škole se pro Humlu stává stále hůř snesitelným. Humla je sama a neví, co si se sebou počít. Navíc se její teta, která je její nejbližší dospělý člověk, dostane na psychiatrii, a aby toho nebylo málo, tak se Humla dozvídá o tom, že její matka byla v mládí zamilovaná i do někoho jiného než do jejího otce. Hlavní hrdinka má v hlavě ze všeho zmatek a bohužel nemá nikoho, s kým by to mohla probrat.

 

Humla si o svém životě píše deník, a tak může čtenář sledovat, jak moc je ze vzniklé situace nešťastná. Samozřejmě vše prožívá naplno, jako každý dospívající. Občas něco přifoukne a dospělý by si řekl, že nechápe, co je na jejím životě tak strašného. Naštěstí má autorka v oblibě černý humor, a tak se čtenář při strastiplných problémech hlavní hrdinky dost často od srdce zasměje. Ale zároveň se ve spoustě situací najde.

 

Kniha má sice pár stránek, ale je to povedený příběh o dospívání a s ním spojených starostech a radostech. Jistě se v hlavní postavě najde nejedna dívka, ale věřím, že i leckterý chlapec. Navíc to není ten typický románek, kde on potkal ji, ale je to vtipnější a opravdovější než přeslazený příběh. Věřím, že se dětem bude líbit. Kniha je psaná jejich jazykem a nikdo je ve vyprávění nesoudí. Navíc je ilustrována krásnými obrázky – pro větší důraz použila ilustrátorka jen černou barvu. Na mě ilustrace působily velmi mocně a báječně se hodily k příběhu.

 

Knihu Tajemství Humly Hanssonové doporučuji všem dívkám, ale i chlapcům. Vyprávění není jen o dospívající dívce, ale otevírá i taková témata, jako je duševní zdraví, historie vlastního rodiče nebo také budoucnost a jak se s ní vypořádat. Lehce se zde naťukne i první láska. Děti tak mohou sledovat myšlenkové pochody někoho, kdo je jim věkově blízký a kdo má podobné názory a podobný pohled na svět. Vše nakonec dobře dopadne, takže bude čtenář končit příběh Humly s úsměvem na tváři.

 

Autor: Kristiny Sigunsdotterová

Název: Tajemství Humly Hanssonové

Překlad: Helena Stiessová

Nakladatelství: Host

Místo vydání: Brno

Rok vydání: 2022

Vydání: 1.

Počet stran: 112

ISBN: 978-80-275-1070-2

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení