Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Maciej Szymanowicz – Skřítci

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Skřítci existují. Dospělí je nevidí, protože se zajímají o jiné, důležitější věci, ale děti se svou fantazií dokáží ledacos, takže pro ně není problém vidět třeba i tato stvoření. Aby se mohli vaši malí nezbedové o skřítcích dozvědět víc, pořiďte jim krásně ilustrované leporelo, které nedávno vydalo nakladatelství Albatros. Napsal a ilustroval ho Maciej Szymanowicz a jmenuje se prostě: Skřítci.Skřítci se vyskytují v mnoha pohádkách. V některých jednají zle a jsou škodolibí, jinde jsou ale hodní a rádi podají hlavnímu hrdinovi pomocnou ruku. V této knize se dozvíte, jaké druhy skřítků můžete potkat a co všechno mají údajně na svědomí. Budete se divit, co všechno dokáží.

Kniha je rozdělena do několika kapitol. Hned ta první vám osvětlí, jak vlastně skřítci přicházejí na svět, jaké jsou základní druhy a jak vypadá anatomie takového skřítka. Navíc jsou zde uvedeny jejich kouzelné vlastnosti. Následující strany jsou věnovány specifickým druhům skřítků. Můžete se dozvědět základní informace o kosmoskřítcích, ranních skřítcích nebo o těch, kteří bydlí v lese anebo se vyskytují opravdu jenom v pohádkách. Dočtete se o kultuře a stravování skřítků, také o tom, jak vypadá pravá skřítčí olympiáda. Chtěli byste například vědět, jestli skřítci chodí do kina nebo jaká literatura je jejich nejoblíbenější? Pak hurá do čtení!

Mě nejvíce zaujali ranní skřítci. Jsou to lehce škodolibí tvorové. Jsou neskutečně aktivní po ránu a je opravdu těžké se jich zbavit. Jelikož ale mají velký smysl pro humor, stačí je pobavit, a tím se lehce zklidní. Mějte tedy v zásobě dobrý vtip či historku a nebojte se je proti nim použít. Já jsem si celý život myslela, že za únavu může nevyspání, za zpoždění zase fakt, že jsem zaspala, a vylitou šťávu jsem dávala za vinu své nešikovnosti. Za to všechno ale mohou tito malí neposedové. Rozcuchají vám vlasy, které jste si před chvílí učesali, posunou hodiny tak, že si myslíte, že máte ještě dost času, takže si u snídaně dáváte na čas, ušpiní víc nádobí, než byste spotřebovali za celý den, a nastraží kostičky lega tak, aby na ně někdo z dospělých každé ráno šlápnul, i když je děti poctivě večer uklidily. Jsou to zkrátka lumpové. Až tedy zase ráno nebudete stíhat svůj autobus nebo budete mít tričko zamazané od marmelády, začněte se pořádně smát a oni snad dají chvíli pokoj.

Velkoformátové leporelo Skřítci je skvělé. Každý malý čtenář si užije legraci při poznávání světa skřítků. Kdo by nechtěl vědět, co tato malá stvoření ráda dělají, čím se živí nebo co všechno dokážou?! A vy tu možnost teď máte. Vydejte se na výpravu, při které poznáte báječný svět. Při jeho objevování se určitě pobavíte vy i vaše děti. Navíc se leporelo vyznačuje opravdu povedenými ilustracemi. Můžete tedy donekonečna zkoumat, co který skřítek dělá nebo kam se chystá. Toto dílo báječně podnítí představivost malých čtenářů a kromě informací, které jsou v knize uvedeny, budou děti určitě vymýšlet další druhy skřítků a jejich báječná dobrodružství.

Leporelo Skřítci vyšlo v rámci projektu Zásilka z Knihozemě.


Skřítci
Autor Maciej Szymanowicz
Překlad Danuta Kulová
Ilustrace Maciej Szymanowicz
Nakladatelství CPress
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 30
ISBN/EAN 978-80-264-2514-4
Ediční řada Zásilka z Knihozemě

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení