Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Ben Guterson – Hotel Winterhouse

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
5

Alžběta žije se svým strýcem a tetou, protože její rodiče zemřeli, když byla ještě malá. Na vánoční prázdniny je odeslána do hotelu Winterhouse, který se ukáže být tím nejkouzelnějším místem na světě… Proč, to se dozvíte v knize Hotel Winterhouse, kterou napsal Ben Guterson a která dozajista zaujme mnoho mladých čtenářů.Alžběta přijde poslední školní den domů a zjistí, že strýček s tetou už jsou pryč. Na dveřích na ni čeká igelitová taška s pár věcmi na převlečení a s trochou peněz na svačinu. Podle instrukcí má nastoupit na vlak a pak přestoupit na autobus, který ji doveze na místo určení. Alžběta vůbec netuší, kde vzali její strýc s tetou tolik peněz, aby mohli jet na dovolenou, a ještě k tomu dívku poslat na prázdniny do hotelu. Cestou si Alžběta čte a pozoruje své spolucestující. Když se blíží k cíli, lidí ubývá a nakonec v autobusu zůstanou jen budoucí hosté Winterhousu. Někteří z nich už v tuto chvíli Alžbětě přijdou zvláštní, a tak se snaží být co nejméně vidět. Po jejím příjezdu ji přivítá sám majitel hotelu a provede ji po pár zajímavých místech. Nakonec jí ukáže její pokoj. Alžběta je opravdu unavená, ale už se těší, co všechno ji v tomto domě čeká…

Kniha Hotel Winterhouse je krásným čtením pro začínající čtenáře. Kapitoly jsou tak akorát dlouhé, navíc jsou doprovázeny líbivými ilustracemi. Kniha má také krásný přebal, po jehož sundání čtenář objeví další překvapení (to ale neprozradím).

Příběh je jednoduchý a od začátku vyprávění bylo zřejmé, kdo je na dobré straně a kdo je tu za zloducha, to ale kouzlu knihy vůbec neubralo. Myslím si, že děti nutně u čtení přemýšlet nemusí, stačí, když se jim příběh líbí a užívají si jeho čtení či jeho předčítání. Navíc mohou fandit hrdinovi a „upozorňovat“ ho na fakt, že se blíží zloduch.

Alžběta je inteligentní mladá dáma, která se ráda zabývá hádankami a přesmyčkami. Je to velká čtenářka a svými znalostmi stran literatury ohromuje často své okolí. Na druhou stranu je to sirotek, který žije u příbuzných, kteří nemají v lásce děti, navíc jsou chudí a dávají tento fakt Alžbětě často najevo. Každý den přijde ze školy a doma poslouchá, kolik by strýc s tetou ušetřili, kdyby se o ni nemuseli starat. Zábavy si tedy Alžběta příliš neužije, a tak se její svět točí hlavně kolem fiktivních příběhů v knihách. Bydlení ve Winterhousu jí vše vynahradí. Alžběta si tu užívá všechna dobrodružství, která hotel nabízí, a tak si zkusí i takové věci, které nikdy neměla možnost provozovat, od lyžování přes koncerty a besedy až po plavání ve vnitřním bazénu a koulování. Navíc si zde najde i nového přítele. Zkrátka bydlení ve Winterhousu je víc než pohádkové!

Kniha je plná překvapení, a i když od začátku předčítající dospělí tuší, jak to celé dopadne, děti si příběh užijí jistě plnými doušky. Navíc se mohou od Alžběty naučit slovním přesmyčkám a hříčkám. Knihu doporučuji.

Kniha Hotel Winterhouse vyšla v rámci projektu Zásilka z Knihozemě.


Hotel Winterhouse
Autor Ben Guterson
Překlad Eva Kadlecová
Nakladatelství CPress
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 384
ISBN/EAN 978-80-264-2510-6
Ediční řada Zásilka z Knihozemě

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení