Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Natalja Ščerba – Časodějové – Koruna času

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Koruna času je závěrečným dílem knižní série Časodějové, kterou napsala ukrajinská autorka Natalja Ščerba. Hlavní postavou je mladičká Vasilisa Ohnivá, která byla předurčena k velkým věcem. Dívka a její kamarádi se věnují časodějnictví – kouzlení s časem. Vasilisa je ohromená novým světem. Život jí ale znepříjemňuje veliký duch Ostaly.


knihaVasilisa vstoupila do učení k Astragorovi. Nežene ji touha po vědění mocného ducha Ostaly, nýbrž snaha odhalit, kde skončil její kamarád Feš. Dívka si osvojuje nové dovednosti, seznamuje se s novými lidmi a oblastmi, odhaluje další tajemství Rozeklaného zámku. Téměř všichni klíčníci již objevili poselství komnat. S koncem výprav do tajemného sídla se blíží i konec dobrodružství Vasilisy a jejích přátel. Přežijí ovšem všichni Astragorovy pletichy?

Motiv, který se táhne celou knižní sérií Časodějů, je vzdělávání se. A tak nemůže chybět ani v tomto díle. Ačkoliv Vasilisa pobývá ve škole, vyhrazuje jí spisovatelka soukromé lekce. Zdá se, že motiv čarodějnické školy Ščerbě není vlastní, a proto nechává dívku objevovat nové pod taktovkou soukromých učitelů. Hlavní postava se neseznamuje pouze s časodějnickými jevy, ale navštěvuje i nové oblasti. Samozřejmě je všude možné se něco naučit:

„Ve volných chvílích to můžeš zkoušet sama,“ mrkl na ni Alexandr. „Vyber si z toho harampádí jednu věc… Myslím, že se ti brzy podaří vytvořit vlastní jantarii. Ale nezapomeň na správný postup. Nejprve musíš otevřít svůj čas – nakreslíš kruh časodějnickou střelou, potom vyvoláš z paměti vzpomínku, a teď přijde to nejtěžší – vytáhneš ji zrníčko po zrníčku… a až se ukáže, vyslovíš eferové slovo: jantárie!“
Vasilisa přikývla a pečlivě si vše zapamatovala.
(ŠČERBA, Natalja, 2019. Koruna času. Přel. M. Pálušová. Praha: Fragment, s. 296. ISBN 978-80-253-4105-6.)

Tato knižní série není určena mé věkové kategorii, a není tedy ku podivu, že nepatřím mezi skalní fanoušky Časodějů. Různé zákonitosti světa, které bobtnaly s každým dílem, jsem pozapomínala. V některých pasážích textu jsem z toho důvodu tápala. Autorka ohýbala zákonitosti Eflary a Ostaly podle svých potřeb a záměrů, ale k mému velkému zmatení.

Více prostoru dostávají v této knize vzájemné pocity. Ani tato autorka se ve svém díle nevyhnula velkému párování postav. Zdá se, že jejím mottem bylo: na konci knihy „nikdo nesmí zůstat sám“.

Autorčin styl se s napsanými knihami tříbil. Přesto na mě konec působil chaoticky a mírně předvídatelně. V textu jsou kromě toho k nalezení hrubky, jako například uvozovky na místech, kde by neměly být.

Koruna času je závěrečným dílem série Časodějové. Poslední tajemství jsou odhalena a pohnutky postav vysvětleny. Jedná se o zdařilý konec příběhu o Vasilise a jejích kamarádech. Spisovatelce se nedá upřít bohatá fantazie. Jak už ostatně dokazuje změna jednoho písmene ve výrazu čarodějové. Místo r se použije s a náhle tu máme celý nový svět s různorodými zákonitostmi. Mladším čtenářů mohu tuto knižní sérii doporučit.


Časodějové – Koruna času
Autor Natalja Ščerba
Překlad Martina Pálušová
Ilustrace Olga Zakis
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 428
ISBN/EAN 978-80-253-4105-6
Ediční řada Časodějové

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení