Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Natalja Ščerba – Časodějové – Koruna času

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Koruna času je závěrečným dílem knižní série Časodějové, kterou napsala ukrajinská autorka Natalja Ščerba. Hlavní postavou je mladičká Vasilisa Ohnivá, která byla předurčena k velkým věcem. Dívka a její kamarádi se věnují časodějnictví – kouzlení s časem. Vasilisa je ohromená novým světem. Život jí ale znepříjemňuje veliký duch Ostaly.


knihaVasilisa vstoupila do učení k Astragorovi. Nežene ji touha po vědění mocného ducha Ostaly, nýbrž snaha odhalit, kde skončil její kamarád Feš. Dívka si osvojuje nové dovednosti, seznamuje se s novými lidmi a oblastmi, odhaluje další tajemství Rozeklaného zámku. Téměř všichni klíčníci již objevili poselství komnat. S koncem výprav do tajemného sídla se blíží i konec dobrodružství Vasilisy a jejích přátel. Přežijí ovšem všichni Astragorovy pletichy?

Motiv, který se táhne celou knižní sérií Časodějů, je vzdělávání se. A tak nemůže chybět ani v tomto díle. Ačkoliv Vasilisa pobývá ve škole, vyhrazuje jí spisovatelka soukromé lekce. Zdá se, že motiv čarodějnické školy Ščerbě není vlastní, a proto nechává dívku objevovat nové pod taktovkou soukromých učitelů. Hlavní postava se neseznamuje pouze s časodějnickými jevy, ale navštěvuje i nové oblasti. Samozřejmě je všude možné se něco naučit:

„Ve volných chvílích to můžeš zkoušet sama,“ mrkl na ni Alexandr. „Vyber si z toho harampádí jednu věc… Myslím, že se ti brzy podaří vytvořit vlastní jantarii. Ale nezapomeň na správný postup. Nejprve musíš otevřít svůj čas – nakreslíš kruh časodějnickou střelou, potom vyvoláš z paměti vzpomínku, a teď přijde to nejtěžší – vytáhneš ji zrníčko po zrníčku… a až se ukáže, vyslovíš eferové slovo: jantárie!“
Vasilisa přikývla a pečlivě si vše zapamatovala.
(ŠČERBA, Natalja, 2019. Koruna času. Přel. M. Pálušová. Praha: Fragment, s. 296. ISBN 978-80-253-4105-6.)

Tato knižní série není určena mé věkové kategorii, a není tedy ku podivu, že nepatřím mezi skalní fanoušky Časodějů. Různé zákonitosti světa, které bobtnaly s každým dílem, jsem pozapomínala. V některých pasážích textu jsem z toho důvodu tápala. Autorka ohýbala zákonitosti Eflary a Ostaly podle svých potřeb a záměrů, ale k mému velkému zmatení.

Více prostoru dostávají v této knize vzájemné pocity. Ani tato autorka se ve svém díle nevyhnula velkému párování postav. Zdá se, že jejím mottem bylo: na konci knihy „nikdo nesmí zůstat sám“.

Autorčin styl se s napsanými knihami tříbil. Přesto na mě konec působil chaoticky a mírně předvídatelně. V textu jsou kromě toho k nalezení hrubky, jako například uvozovky na místech, kde by neměly být.

Koruna času je závěrečným dílem série Časodějové. Poslední tajemství jsou odhalena a pohnutky postav vysvětleny. Jedná se o zdařilý konec příběhu o Vasilise a jejích kamarádech. Spisovatelce se nedá upřít bohatá fantazie. Jak už ostatně dokazuje změna jednoho písmene ve výrazu čarodějové. Místo r se použije s a náhle tu máme celý nový svět s různorodými zákonitostmi. Mladším čtenářů mohu tuto knižní sérii doporučit.


Časodějové – Koruna času
Autor Natalja Ščerba
Překlad Martina Pálušová
Ilustrace Olga Zakis
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 428
ISBN/EAN 978-80-253-4105-6
Ediční řada Časodějové

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení