Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Malý princ

Malý princ francouzského autora Antoine de Saint-Exupéryho je klasika, kterou si zamiloval celý svět. Příběh o princi, který potká v poušti letce a vypráví mu o svém cestování ve vesmíru, je nesmírně krásný. Malým dětem ho můžete předčítat jako pohádku, a když ho budete číst jako dospělí, najdete v něm mnoho hlubokých myšlenek, které vám pomohou k lepšímu pohledu na svět. 

 

Malý princMalý princ už vyšel v mnoha vydáních a zpracováních. Byl přeložen do řady světových jazyků a dočkal se i různých adaptací. Nakladatelství Albatros se ho v letošním roce rozhodlo vydat s originálními ilustracemi Elišky Podzimkové, které v sobě místy kombinují klasickou kresbu s fotografiemi pořízenými na Islandu.

Příběh zůstává nezměněn: malý princ povídá letci o své planetě, o své pyšné kamarádce růži a samozřejmě o lišce, kterou si ochočil. Přidává i příběhy o tom, jak navštívil další planety, na nichž se seznámil se spoustou zajímavých lidí. Každý z nich má svou planetu rád, ale často nedělá nic pro to, aby byl sám šťastný. Malý princ nakonec potká hada, který mu slíbí, že ho dostane zpátky domů na jeho planetu, a tak hoch svolí k tomu, aby ho had kousnul.

Vždy když čtu tento příběh znovu a znovu, nalézám v něm neskutečnou krásu a jednoduchost dětského světa. Měli bychom si z dětí brát příklad a z jejich chování čerpat i v dospělosti. Například taková jednoduchá věta: „Když si něco ochočíš, navždycky už za to máš zodpovědnost.“ Tak prosté, a přitom natolik pravdivé! Když se s někým začneme přátelit, svěřujeme mu svá tajemství, dělíme se s ním o radost i starost… A postupně si ho „ochočíme“, takže nám začne důvěřovat do té míry, že se naopak bude svěřovat on nám. A kdybychom se jednou rozhodli s ním přestat přátelit, mohlo by mu to zlomit srdce, protože i přítel je nesmírně důležitý člověk, který nám může být tak blízký, že jeho ztráta bolí.

Děti jednají pudově a přátelství si cení. Když mají někoho rády, obejmou ho nebo mu s radostí řeknou, že ho mají rády, a především s ním chtějí trávit čas. To, že se zahrnujeme dárky a dojemnými fotkami na sociálních sítích, nenahradí osobní kontakt. I když žijeme v hektické době, měli bychom si uvědomit, že to, co je důležité, je očím neviditelné.


Malý princ
Kniha Malý princ mě provází již od mých 10 let. Přečetla jsem ji několikrát. Párkrát i v angličtině, jednou dokonce ve francouzštině. Četla jsem ji i své malé sestře a svým malým holčičkám. Je to kniha, která prozatím provází můj život, a vždy, když ji přečtu, musím se usmívat.

Pokud ještě nemáte tento knižní skvost doma, můžete si ho nyní pořídit v tomto originálním zpracování, které vyšlo v rámci 60. výročí od prvního vydání Malého prince v českém překladu. Je krásné a i vám příběh dozajista něco dá. A když ne vám, tak vašim ratolestem dozajista ano. Už jen fakt, že si ho s nimi přečtete, jim udělá neskutečnou radost.

Kniha Malý princ vyšla v rámci projektu Zásilka z Knihozemě

 

Malý princ
Autor Antoine de Saint-Exupéry
Překlad Richard Podaný
Ilustrace Eliška Podzimková
Nakladatelství Albatros
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 112
ISBN/EAN 978-80-00-05469-8
Ediční řada Zásilka z Knihozemě

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení