Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Katarzyna Bajerowiczová – Strom

1 1 1 1 1 (1 hlas)
Strom

Každý strom skrývá neskutečně mnoho tajemství. Život najdeme v jeho korunách, pod kůrou i pod zemí. Přesvědčit vás o tom může kniha Strom autorky Katarzyny Bajerowiczové, která je určena pro zvídavé děti i jejich rodiče. Navíc se s knížkou dá i hrát! Pojďte tedy s dětmi objevovat, co všechno na stromě žije a jak dokonalý celý tento systém je.

 


Hned v úvodu čtenáři obdrží odpověď na otázku: Proč vlastně rostou stromy. Víte vy sami, kolik toho pro nás stromy vlastně dělají? Komu všemu poskytují domov a k čemu se dál využívají? Nechte se pohltit zajímavostmi, které jste možná nevěděli, a sledujte, jak moc vaše děti bude knížka bavit. Postupně se naučíte poznávat jednotlivé druhy ptactva, dozvíte se něco málo o hmyzu, který na stromech přebývá, a budete umět rozeznávat i jednotlivé druhy stromů. Díky kapitole, která popisuje základní listy a plody stromů rostoucích v České republice, budete moci s dětmi při procházce v přírodě poznávat, co je to za strom. Samozřejmě nechybí popis savců. A že jich na takovém stromě může bydlet opravdu mnoho! 

Strom

Knížka má celkem 15 listů. Jsou vyrobeny z tvrdého papíru a ve chvíli, kdy si přečtete text, můžete tyto listy vytrhat z desek a postavit z nich celistvý obraz stromu. A když se děti vynadívají na výsledný obrázek, listy se dají do desek zase vrátit – je na nich totiž gumička, která je v nich podrží.

Kromě klasického výkladu jsou v knize obsaženy i otázky pro děti, které rády hledají různé předměty na obrázcích. A když už opravdu budete mít strom prostudovaný křížem krážem a budete znát nejmenší detail každého obrázku, můžete se vrhnout do aktivit, které se v knize nacházejí. Většina vyžaduje sesbírání plodin, listí či jiných přírodnin, a tak se můžete s knihou v ruce směle vydat na procházku třeba do lesa!

Z knihy jsem neskutečně nadšená a věřím, že budou i vaše děti. Obrázek stromu je krásně nakreslený a jednotlivá zvířata jsou lehce rozpoznatelná. Navíc publikace kromě klasického čtení a prohlížení nabízí i několik aktivit, díky nimž si užijete jistě mnoho zábavy. Ten, kdo nerad čte dlouhé texty, se nemusí bát, protože výklad je krátký a podaný tak, aby ho i ti nejmenší pochopili. A samozřejmě se meze fantazii nekladou, takže můžete vymýšlet vlastní otázky a úkoly. Například spočítat, kolik různých ptáků na obrázku je, jak se od sebe liší dvě na první pohled stejné veverky nebo kdo první objeví žížalu. Možností je opravdu mnoho.

Strom

Kniha je doporučena pro děti od 3 let a věřím, že bude bavit jak ty malé, tak i starší čtenáře. Vydejte se tedy objevovat stromy, a až budete mít vše nastudováno, můžete si knihu vzít s sebou na procházku k opravdovému stromu a porovnávat, co všechno jste schopni objevit vy sami. Budete překvapeni, kolik můžete vidět, když si v klidu sednete pod košatý strom a budete jen koukat, kolik se kolem vás hemží života.

Kniha Strom vyšla v rámci projektu Zásilka z Knihozemě


Strom
Autor Katarzyna Bajerowiczová
Ilustrace Katarzyna Bajerowiczová
Nakladatelství Fragment
Místo vydání Praha
Rok vydání 2019
Vydání 1.
Počet stran 16
ISBN/EAN 978-80-253-4047-9
Ediční řada Zásilka z Knihozemě

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení