Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Przemysław Liput – Rok ve školce

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
Rok ve školce

Pokud máte doma dvouleté dítko a nevíte, jakou knížku mu pořídit, máme pro vás tip: v nakladatelství Host vyšla trojice velkoformátových leporel, která vynikají bohatými ilustracemi a originálními prvky, díky nimž vaše dítko bude rozvíjet své komunikační schopnosti a navíc se při „čtení“ skvěle zabaví. V dnešní recenzi se zaměříme na leporelo Rok ve školce, které je dílem polského ilustrátora Przemysława Liputa. Rok ve školceKniha obsahuje dvanáct dvoustran, na nichž se vám představí jedna (ne)obyčejná školka a její posádka – kromě paní učitelky Květy a opraváře Jandy to jsou hlavně malá dítka, z nichž každé je originální osobností. Najdeme mezi nimi klasické raubíře, kteří dohánějí paní učitelku téměř k nepříčetnosti, i hloubavé dívenky, které čas ve školce raději věnují předškolním aktivitám. Potkat tu můžete dále malou parádnici, která se neustále převléká za princezny, nebo malého superhrdinu či nešiku, jenž dokáže upadnout i na rovné podlaze. Tito dětští hrdinové, kteří jsou v úvodu knížky náležitě představeni včetně jmen a zvláštních vlastností, vás budou provázet celou knihou. Projdete s nimi všechny prostory školky včetně přilehlého venkovního hřiště a zažijete s nimi mnoho legrace. Mj. se s nimi zúčastníte několika maškarních karnevalů, vánočních příprav, divadelního představení pro prarodiče nebo vynášení morany. To vše po dobu jednoho roku, který je vám naservírován beze slov, jen pomocí pestrobarevných obrázků.

Na jednotlivých výjevech můžete se svými ratolestmi sledovat konkrétní děti a vyprávět si jejich příběhy, díky čemuž si malí „čtenáři“ mohou obohatit svou slovní zásobu a rozvíjet fantazii. Někdy dá takové vyhledávání pořádně zabrat, obrázky místy připomínají chaotický mumraj, v němž jen stěží rozpoznáte konkrétní postavy. Nicméně je to možné právě díky oněm vlastnostem předeslaným v úvodu knihy (např. u onoho nešiky Vojtíška je rozpoznávacím znamením blížící se pád). Přiznám se, že tato výrazná přesycenost obrázků mi zprvu vadila; nebyla jsem s to vyznat se v obrázku na první pohled. Když se ale do obrázků ponoříte, musíte obdivovat umnost ilustrátora, jenž dokázal na pouhou dvoustranu vtěsnat tolik nesourodých postaviček a předmětů. 

Kniha Rok ve školce je vhodná pro děti od dvou let. Doporučila bych ji především těm, které už mají zkušenost se školkou, a mohou tak na obrázcích poznávat aktivity, jež znají z vlastní zkušenosti. U nás se také ujalo přejmenování některých dětských postav podle kamarádů mého dítka; to dodá vyprávění další rozměr. Pokud si knihu pořídíte, určitě se u ní pobavíte i vy, dospělí. A chvilky strávené prohlížením knížky a vyprávěním si nad ní spolu se svými ratolestmi budou pro vás nezapomenutelné. 

Pokud leporelo Rok ve školce už máte doma, můžete ho doplnit pokračováním Rok na venkově, které nedávno vydalo rovněž nakladatelství Host.

Rok ve školce
Rok ve školce

 

Rok ve školce
Autor Przemysław Liput
Ilustrace Przemysław Liput
Nakladatelství Host
Místo vydání Brno
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 28
ISBN/EAN 978-80-7577-530-6
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení