Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Vojtěch Matocha – Prašina

1 1 1 1 1 (69 hlasů)

Neznámá pražská čtvrť Prašina, kde nefunguje elektřina ani mobilní sítě, se začne rozpínat. Jestli se najde někdo, kdo zachrání Prahu a snad i celý svět před Prašinou, se dozvíme ve stejnojmenném románu Vojtěcha Matochy, který vydává nakladatelství Paseka. Autorova prvotina má být dle anotace nakladatelství foglarovsky laděný, mimořádně napínavý příběh. To je velmi sebevědomé tvrzení, pojďme se tedy na knihu podívat blíž.


knihaPrašina je literární prvotinou Vojtěcha Matochy. Lze ji zařadit do literárního žánru na pomezí dobrodružné a vědeckofantastické literatury pro děti a mládež. Knihu o 264 stránkách vydalo v roce 2018 nakladatelství Paseka a svými ilustracemi ji doplnil Karel Osoha.

Vzhledem k tomu, že jde o autorovu prvotinu, představme si blíže samotného autora. Vojtěch Matocha (1989) je absolventem Karlovy Univerzity, obor Matematické metody informační bezpečnosti, dnes se živí jako programátor. Tvůrčímu psaní se věnuje od studentských let na olomouckém gymnáziu. Se svými počiny se zúčastnil i několika literárních soutěží.

Co se redakčního zpracování týká, kniha na mě působila poněkud „levně“. Nedávno jsem měl také v ruce knihu pro děti, dokonce pro stejnou věkovou skupinu, ale vydanou v roce 1937. Papír, font i tisk mi u ní byly mnohem kvalitnější a oku více lahodící. Knížce by jistě slušela pěkná obálka, zejména, když je jinak pěkně ilustrovaná.

Prašina je dobrodružným románem pro mládež, jehož děj se odehrává ve smyšlené pražské čtvrti, která má svůj předobraz ve Foglarových Stínadlech, ostatně tak to uvádí anotace knihy. Autor se snaží navodit u čtenářů pocit tajemna popisem setmělých uliček, oprýskaných omítek domů, deště a noční plískanice. Pro rychlý spád využívá krátkých vět, které jdou jedna za druhou. Děj letí tak rychle, až jsem nestačil vnímat, co se odehrálo na předchozí stránce, a tak pro mě četba byla jen přítomností. Ostatně ani děj se příliš neopírá o události, které se odehrály v úvodu. A dlužno podotknout, že u mě nevyvolával ani otázky, co bude dál. Prostě jsem naskočil na vlnu a nechal se jí unášet až na samý konec. To se mi u foglarovek (ale ani jiných knih) nestávalo, zde jsem pořád musel mít na mysli, co se odehrálo o stránku dřív, navíc každá nová stránka mě uváděla v nejistotu, co se bude dít dál, vyvolávala otázky, jakým směrem se bude děj ubírat.

Autor používá jazykové prostředky, které budou současné mladé generaci blízké a srozumitelné. Vzhledem ke dnešní rychlé době, kdy jsme zaplavováni množstvím informací v rychlém sledu, bude asi i rychlý sled událostí teenagerům vyhovovat.

Autor v příběhu použil originální myšlenku, smyšlené tajuplné čtvrti, ve které nefungují moderní technologie založené na elektřině, je zajímavá a nevím, že by byla někde jinde takto použita. Tedy z mého pohledu se jedná o originální nápad. Zápletka sice originální není – „záporáci“ chtějí tajemství využít ke zpeněžení a parta adolescentů jim v tom musí zabránit, ale jde o klasický boj dobra se zlem, v tomto případě asi nikdo nic lepšího nevymyslí.

Vojtěch Matocha v příběhu nezapře, že je vzděláním, tělem i duší technický typ (a je to dobře, alespoň se nepouští do fantasmagořin), tuto svou orientaci v příběhu umně zúročí u tajemného vynálezu Hanuše Nápravníka.

Za sebe bych uvítal, kdyby byl děj více ukotven v minulosti, rozuměj daného příběhu, a napětí by vzbuzoval otázkami do budoucna.

Nebylo by správné nepřiznat, že kniha, příběh i ilustrace mě i přes uvedené výhrady bavily a přečtení rozhodně doporučuji.


Prašina
Autor Vojtěch Matocha
Ilustrace Karel Osoha
Nakladatelství Paseka
Místo vydání Praha
Rok vydání 2018
Vydání 1.
Počet stran 264
ISBN/EAN 978-80-7432-910-4
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení