Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Piotr Socha – Včely

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Poprvé jsem ji spatřila v knihkupectví jedné brněnské galerie, The Book of Bees. Obrovitánská kniha s překrásnou obálkou laděnou do žluta, obsypanou včelami. Jedna z těch knih, při jejichž listování cítíte šimrání po těle, jak se ve vás probouzí dětská radost z celostránkových ilustrací a minima textu. A co teprve, když jsem zjistila, že nakladatelství Slovart tuto knihu vydalo v letošním roce i v českém překladu Včely. Na české čtenáře z obálky svýma velkýma očima nekoukají pouze včely, ale dominuje jí člověk, včelař s bílým kloboukem a síťkou, stejně jako v polském originále Pszczoły. Právě o člověku a jeho vzájemném vztahu k včelám kniha především je.


vcelyAutorem knihy o rozměrech 27,5 × 37,5 cm je polský spisovatel Piotr Socha. Přestože jsou jeho ilustrace výmluvné, o stručné poznámky knihu obohatil Wojciech Grajkowski. Dozvíme se tak, že včely se na Zemi objevily před 100 až 120 miliony let, názorně vidíme, jak si staví úly a jak dělnice pečují o larvy nebo proč jsou v přírodě nepostradatelné. Brzy však přichází ke slovu první setkání člověka se včelami, které je dochováno na skalních malbách téměř na všech kontinentech. Od té doby je člověk se včelami neodlučitelně spjat, i když otázkou je, jestli i včely s člověkem.

Už Egypťané ve starověku se vyznali ve včelařství. Medem byl odkojen Zeus, nejdůležitější z řeckých bohů, manželce císaře Nerona i egyptské královně Kleopatře sloužil med jako klíč ke kráse a důležité místo zaujímal i v náboženství a zvycích Slovanů. Jakoby z novinových výstřižků se dočteme mnoho zajímavostí o včelách včetně toho, že aby vznikl jeden kilogram medu, musí včely navštívit několik milionů květů a uletět dohromady cca 150 000 kilometrů, což je stejná vzdálenost, jako kdyby čtyřikrát obkroužily zeměkouli. K tomu získáme recept na zázvorové sušenky s medem.

Kromě místa, které včely zaujímaly od nepaměti v lidské historii, se autor podrobně věnuje i včelařství. Ukazuje nám různé typy úlů i jejich vnitřní složení, včelařský úbor a nářadí i jednotlivé úkony včelaře při výrobě medu. Vyzdvihuje, že dobrý včelař musí o své včely pečovat, jen tak mu zůstanou věrné a nebudou se poohlížet po novém úlu. Včely totiž nemůže omezit plotem nebo je přivázat na špagátek, a tak zůstávají svobodné.

Nakonec se dozvíme i o mobilních včelínech, co pomáhá proti včelímu bodnutí, jaké existují druhy medu, ale také proč včely mizí, jaké problémy to přináší a jak jim můžeme pomoci. A to vše především prostřednictvím ilustrací, které potěší děti i dospělé.

U takových knih si přejeme, aby nikdy neměly otlučené rohy, zvlněné stránky či otisk mastného prstu na třinácté straně. Aby jednoduše nepodléhaly času, aby pečlivá práce autora, ilustrátora a redakce zůstala zachována v dokonalém stavu. I když právě důvěrná ohmatanost stránek a vůně, které se do ní otiskují častým čtením po více generací, jsou tou nejkrásnější odměnou.

Název: Včely
Autor: Piotr Socha
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 72
ISBN 978-80-7529-333-6

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení