Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Piotr Socha – Včely

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
5

Poprvé jsem ji spatřila v knihkupectví jedné brněnské galerie, The Book of Bees. Obrovitánská kniha s překrásnou obálkou laděnou do žluta, obsypanou včelami. Jedna z těch knih, při jejichž listování cítíte šimrání po těle, jak se ve vás probouzí dětská radost z celostránkových ilustrací a minima textu. A co teprve, když jsem zjistila, že nakladatelství Slovart tuto knihu vydalo v letošním roce i v českém překladu Včely. Na české čtenáře z obálky svýma velkýma očima nekoukají pouze včely, ale dominuje jí člověk, včelař s bílým kloboukem a síťkou, stejně jako v polském originále Pszczoły. Právě o člověku a jeho vzájemném vztahu k včelám kniha především je.


vcelyAutorem knihy o rozměrech 27,5 × 37,5 cm je polský spisovatel Piotr Socha. Přestože jsou jeho ilustrace výmluvné, o stručné poznámky knihu obohatil Wojciech Grajkowski. Dozvíme se tak, že včely se na Zemi objevily před 100 až 120 miliony let, názorně vidíme, jak si staví úly a jak dělnice pečují o larvy nebo proč jsou v přírodě nepostradatelné. Brzy však přichází ke slovu první setkání člověka se včelami, které je dochováno na skalních malbách téměř na všech kontinentech. Od té doby je člověk se včelami neodlučitelně spjat, i když otázkou je, jestli i včely s člověkem.

Už Egypťané ve starověku se vyznali ve včelařství. Medem byl odkojen Zeus, nejdůležitější z řeckých bohů, manželce císaře Nerona i egyptské královně Kleopatře sloužil med jako klíč ke kráse a důležité místo zaujímal i v náboženství a zvycích Slovanů. Jakoby z novinových výstřižků se dočteme mnoho zajímavostí o včelách včetně toho, že aby vznikl jeden kilogram medu, musí včely navštívit několik milionů květů a uletět dohromady cca 150 000 kilometrů, což je stejná vzdálenost, jako kdyby čtyřikrát obkroužily zeměkouli. K tomu získáme recept na zázvorové sušenky s medem.

Kromě místa, které včely zaujímaly od nepaměti v lidské historii, se autor podrobně věnuje i včelařství. Ukazuje nám různé typy úlů i jejich vnitřní složení, včelařský úbor a nářadí i jednotlivé úkony včelaře při výrobě medu. Vyzdvihuje, že dobrý včelař musí o své včely pečovat, jen tak mu zůstanou věrné a nebudou se poohlížet po novém úlu. Včely totiž nemůže omezit plotem nebo je přivázat na špagátek, a tak zůstávají svobodné.

Nakonec se dozvíme i o mobilních včelínech, co pomáhá proti včelímu bodnutí, jaké existují druhy medu, ale také proč včely mizí, jaké problémy to přináší a jak jim můžeme pomoci. A to vše především prostřednictvím ilustrací, které potěší děti i dospělé.

U takových knih si přejeme, aby nikdy neměly otlučené rohy, zvlněné stránky či otisk mastného prstu na třinácté straně. Aby jednoduše nepodléhaly času, aby pečlivá práce autora, ilustrátora a redakce zůstala zachována v dokonalém stavu. I když právě důvěrná ohmatanost stránek a vůně, které se do ní otiskují častým čtením po více generací, jsou tou nejkrásnější odměnou.

Název: Včely
Autor: Piotr Socha
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2017
Vydání: 1.
Počet stran: 72
ISBN 978-80-7529-333-6

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení