Recenze: Knihy pro děti a mládež

Recenze: Hana Porebská – Co kdo dělá?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Co musí zvládat takový policista? Co musí všechno dělat při své profesi kuchař? A jak vypadá každodenní práce zdravotní sestřičky? Na tyto i další otázky odpoví kniha Hany Porebské z edice Obrázkového čtení Co kdo dělá?


Co kdo dělá?Hlavními hrdiny knihy jsou dva sourozenci, Bertík a Dorka, kteřímalé čtenáře provedou deseti kapitolami. V každé z nich se seznámí s jedním z povolání. Hned v první je to zubař, protože malý Bertík mlsal moc sladkostí a bolí ho zub. Jako každé malé dítě se návštěvy zubaře bojí, ale díky své sestřičce a babičce se do ordinace vydá. Kapitola vysvětluje dětem, co všechno pan zubař ke svému povolání potřebuje, jak by se měl chovat ke svým pacientům i to, co by měl člověk dělat, aby se případným zubním kazům vyhnul. V jiné kapitole pak děti potkají kominíka. Jelikož Dorka muže celého v černém ještě nikdy neviděla, její první reakcí je strach a křik. Babička jí ale vše vysvětlí a Dorka se dozví něco nového, navíc dostane od kominíčka dárek – srdíčko ze sazí na tvář. To se ale zase moc nelíbí babičce.

Příběhy o daných povoláních jsou mezi sebou propojeny hlavními hrdiny a tvoří dohromady vyprávění o dvou malých dětech poznávajících svět. Čtenářům budou děti zajisté blízké, protože svá dobrodružství prožívají při každodenních činnostech. Kominíka potkají při jízdě tramvají, se zvířátky se setkají při návštěvě v zoo, kde se seznámí s povoláním ošetřovatele, kuchaře mají v rodině v podobě jejich strýčka, za zahradnicí se vydá Dorka s maminkou po žádosti, že by si chtěla vypěstovat svou vlastní zpívající květinu, kterou viděla v pohádce, a pana policistu potkají Bertík a jeho kamarád při cestě do školy.

Edice Obrázkové čtení nakladatelství Albatros je určena dětem od čtyř let. Chybějící slova, která jsou zastoupena určitým obrázkem, by děti měly při společném čtení poznat a nahradit správným slovem, aby příběh dával smysl. Z vlastní zkušenosti mohu knihu doporučit i mladším zvídavým dětem. Je možné, že vás vaše ratolest mile překvapí tím, kolik slov už pozná a ví, co znamenají. Na konci každého příběhu je uvedena otázka, která má být podnětem k povídání. Navíc je v knize obrázkový slovníček, který rodičům i dětem pomůže správně pojmenovat dané kresbičky. Autorkou nádherných ilustrací je Hana Poreská, která už na svém kontě několik dětských knih má.

Knihu doporučuji malým čtenářům, kteří se do čtení rádi aktivně zapojují. Kromě milého vyprávění o dvou dětech se dozví o rozličných povoláních, rozšíří slovní zásobu a obohatí svou představivost. Kniha je primárně určena pro společné čtení rodičů s dětmi, ale díky velkým písmenům si mohou šikovnější a starší děti v knize číst i samy.

Co kdo dělá?
Autor Hana Porebská
Nakladatelství Albatros
Místo vydání Praha
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Počet stran 85
ISBN/EAN 978-80-00-04597-9
Ediční řada Obrázkové čtení

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení