Recenze: Knihy pro děti a mládež

Upíři útočí na knižní trh!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha
Možná jste si všimli, že v poslední době rostě počet diskuzí na téma upíří mánie. Rozpoutala je romanticko hororová sága Stephenie Meyerové i film, který byl natočen dle prvního dílu této série. Téma upírů je však lákadlem odjakživa (připomeňme si například Drákulu, Bladea, Underworld). A nyní se k těmto připojuje i román Vampýrská akademie, kterou nedávno vydalo nakladatelství Domino.

 

Jedná se o první část zamýšlené šestidílné série, jejíž autorka Richelle Mead nyní pracuje na pátém dílu, který se bude jmenovat Spirit Bound a bude vydán v květnu roku 2010. Čeští čtenáři si však budou muset počkat, neboť české vydání teprve druhého dílu jménem Mrazivý polibek je naplánováno na únor příštího roku. Zatím si budeme muset vystačit s úvodním románem, který čtenáře zavede do tajemného a pro většinu lidí lákavého světa upírů...

vampyrska akademie obalJak tento svět podle autorky vypadá? Především se upíři dělí na dva druhy. Morojové jsou upíři, kteří potřebují ke svému životu lidskou krev. Na akademii mají k tomuto účelu zvláštní „jídelnu“, v níž jako potrava slouží lidé, kteří nabízí dobrovolně svou krev. Sliny Morojů totiž vylučují látky, které mají stejné účinky jako omamné drogy, takže se dárce cítí jako v sedmém nebi, když z něj upír saje krev.

Kromě Morojů existují také Strigojové, kteří narozdíl od Morojů neumí používat magii. Tito byli původně Moroji, ale když zjistili, že získají nesmrtelnost, pokud svou oběť vysají, začali dychtit po krvi. A zvláště po té morojské. Zabíjením získávají i větší sílu, proto se s nimi Morojové nemohou v boji srovnávat a musí je vždy doprovázet strážce.

Strážce neboli Dhampýr je křížencem mezi lidmi a Moroji. Jejich nevýhodou je, že nemohou mít dítě s jiným Dhampýrem nebo člověkem, ale pouze s Morojem, proto je pro ně tak důležité, aby Morojové přežili. Jejich životním posláním se tak stala ochrana Morojů v rámci zachování vlastního rodu.

Nyní by se mohlo zdát, že hlavním tématem knihy bude nesmiřitelný boj mezi těmito podivnými upíry a jejich strážci. Naštěstí tomu tak není, i když možná některým čtenářům by se právě tyto akční honičky a boje líbily. Kniha má blíže k červené knihovně, než-li ke skutečnému hororu. Hlavní hrdinky jsou totiž sedmnáctileté dívky – Dhampýrka Rose a její nejlepší kamarádka Lissa, morojská princezna – a ty zažívají první lásky i rozchody, rády flirtují, nakupují oblečení, účastní se divokých večírků... Chovají se tedy úplně stejně jako většina náctiletých dívek. Obě jsou navíc krásné a především výjimečné. Mají mezi sebou psychické pouto, díky kterému může Rose číst myšlenky své kamarádky, což je v upířím světě něco zcela zvláštního. A především je spojuje i jakési tajemství, které pro obě znamenalo velké nebezpečí:

„Nesnášela jsem tohle naše tajemství, hlavě proto, že jsem nevěděla, co s tím. Nelíbilo se mi, když jsem si připadala bezmocná. Musela jsem ji před tím ochránit – i před ní samotnou. A zároveň jsem ji musela ochránit i před nimi. (S. 141)

Právě ona výjimečnost umocněná tím, že hlavní hrdinky musí něco skrývat před světem, činí z románu přitažlivou četbu pro teenagery. K tomu si připomeňme, že Morojové umí ovládat magii, čímž se z nich stávají skuteční hrdinové. A kdo z vás by netoužil po věčném mládí, kráse a zvláštních schopnostech? Přestože víme, že ve skutečném světě nelze tohoto dosáhnout, alespoň prostřednictvím četby se můžeme k těmto ideálům přiblížit a představit si, jaké by to bylo stát se královským Morojem, zlým Strigojem nebo ke všemu odhodlaným strážcem.

Kniha je velmi čtivě napsaná a podle mého názoru půjde ve šlépějích již zmíněného románu Stmívání. Hlavní hrdinové mi zde přijdou o něco reálnější, velké sympatie si u většiny čtenářů získá především temperamentní Rose, která celý příběh vypráví. Pokud máte rádi románky s upíří tématikou, pak je tento teenagerský příběh jménem Vampýrská akademie tou pravou volbou.


Román Vampýrská akademie vydalo nakladatelství Domino.


Komentáře   

 
PetrM
0 Nezapomeňte na KulhánkaPetrM 2009-09-27 17:48
Dobrý den,
Jeden, dle mého názoru, známý český autor píše také o upírech. A to pan Kulhánek. Pokud máte rádi humor, krev, zbraně a vtipné hlášky směle do toho.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petra Wagenknechtov
+1 Petra Wagenknechtov 2009-09-29 19:22
Je pravda, že tato tématika zažívá velký rozmach po celém světě. Upíři v nových románech jsou sice ve své podstatě "převrácení a možná i zvrácení", ale knihy o nich jsou úžasně napsané, takže ani nevadí, že například u Meyerové mohou chodit bez obav na světlo... Zatím jsem slyšela na podobné knihy jen dva naprosto protichůdné názory - jedni je zbožňují a druzí by se je nepřečetli ani zlaté prase...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Werča
+2 Werča 2009-12-26 23:37
Mě osobně Vampýrská Akademie naprosto pohltila. Dostala jsem ji ve čtvrtek k Vánocům a mám ji již celou přečtenou. Jsem možná jenom ,, náctiletá", ale osobně si myslím, že od Meadové je kniha rozhodně lépe pojatá, než od Meyerové. Ságu Stmívání mám všechny díly a taky jsem je ráda četla, ale Vampýrská Akademie mě dokázala pohltit, takže jsem soucítila s Rose, chápala jsem její pocity, dokázala jsem odhadnout, jak ji bude bolet, když jí Dimitrij oznámí, že spolu nemohou být. Získal si moje sympatie, a dokážu si ho představovat podle sebe. Nekazí mi to dokonalý popis, ale prostě si ho můžu představit. Já to vnímám jako úžasnou knihu, a netrpělivě čekám na další díly. Jsou lidi, kteří se Meadové za tohle dílo jen vysmějí, ale jsou lidi(jako já), kteří jí jsou vděční, že dokázala pojmout upíří svět tak, jak si ho já přeju...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení