Recenze: Knihy pro děti a mládež

Moderní technika v pohádkové říši

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Pohádkovou říši zná každé malé dítě. Královská rodina žije v přepychovém zámku, Ježibaba zase číhá v perníkové chaloupce, rybník hlídá vodník. Ve vyprávění Lenky Rožnovské je to ale trošku jinak, protože do zaběhnutých pořádků zasáhne hrdina z lidské říše.


knihaHlavní hrdina Jan Hloupý se odjakživa toužil stát spisovatelem. Jeho pokusy ale stále nevychází tak, jak by si představoval, a tak po tom posledním nezdařeném se rozhodne zkusit něco jiného. Stává se z něj prodejce mobilních telefonů. Moc se mu nedaří až do chvíle, kdy potkává Děda Vševěda, který ho posílá do pohádkové říše. Jan nejdříve neví, jak se má zachovat a komu vlastně telefony má nabízet, pak ale zahlédne v temném lese poblikávat v dálce světýlko. Jan se za ním vydává a potkává svou první budoucí zákaznici. Ježibaba bydlí v krásné perníkové chaloupce, která je postavená ze všech možných a nemožných sladkostí. Jelikož má Honza hlad, pustí se do ochutnávání. Majitelka sladkého obydlí ho ale pozve dál a upeče mu nějaké ty laskominy, aby ji už neničil dům. Mezi řečí Honza pozná, že Ježibaba není zlá a netouží ho sníst, jen by chtěla trávit čas ve společnosti svých přátel a podělilt se s nimi o své výtvory. A tak jí Honza seznamuje s mobilním telefonem. Zatím tedy nemá Ježibaba komu volat, protože je první majitelkou telefonu v pohádkové říši, ale to se má již brzy změnit.

Komu Jan ještě prodá telefon? Komu zachrání život? A vezme si nakonec za ženu princeznu jako v každé správné pohádce? To se dozvíte, když si přečte knihu Mobilmánie v pohádkové říši, kterou vydalo nakladatelství Grada na jaře roku 2015.

Konec dobrý, všechno dobré. Jan se svého dobrého konce taky dočká, i když přijde v trošku jiné podobě, než původně očekával. A i když je pohádka plná moderní techniky, tak nejdůležitější je přeci jen dobré srdce a laskavá povaha. Tyto vlastnosti mu pomohou v mnoha prekérních situacích. Malí čtenáři tedy poznají, že je vždy lepší zkusit nejdříve jednat po dobrém – i s osobu ne zrovna příjemnou – a ne se hned uchylovat k hrubosti či násilí. Každého člověka občas může něco trápit, ať už je to ztráta přátel, bolavý zub či nezvěstná žena. Ať je to v pohádce či v reálném životě, můžeme dotyčnému pomoci, protože nikdy nevíme, kdy pomoc budeme potřebovat my. Pokud ale k sobě budeme lhostejní, bude i okolí takové k nám.

Knihu ilustroval Milan Starý, který byl za svou práci v knize Dům za mlhou nominován na Zlatou stuhu 2014 za výtvarný počin roku. Autorka Lenka Rožnovská není také žádným nováčkem, na svém kontě má dvě desítky knih pro dětské čtenáře. Kromě knižních titulů spolupracuje i s časopisem Sluníčko, na jehož stránkách vychází příběhy na pokračování. Autorka se také dlouhodobě věnuje projektům, které mají za úkol prohloubit čtenářské kompetence u malých dětí.
   
Knížku doporučuji. Pobaví, poučí a děti se k ní určitě budou rády vracet.

Ukázka
   
Jde se. Anebo ještě lépe, utíká se…
A jsem tady. Juj, bříško moje, právě jsi vyhrálo v loterii. Kam se oči podívají, tam je něco dobrého k snědku. Pendrekový polt, chodníček ze žužu, čokoládové truhlíky a v nich kvetou lízálkové kytky, stěny chalupy jsou z perníku a střecha je z dozlatova upečených buchet. To je vám taková krása! Oči baští, ale bříško plné není.

ROŽNOVSKÁ, Lenka. Mobilmánie v pohádkové říši. Praha: Grada, 2015. ISBN 978-80-247-5346-1, s.19.

 

Soutěže

Aktuality

 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  
 • Země skrytých úsměvů

  Kniha Země skrytých úsměvů přináší 30 povídek 30 současných českých spisovatelů, spjatých s Podzimním knižním veletrhem v Havlíčkově Brodě + navíc texty tří již nežijících autorů. Povídky jsou žánrově i tematicky pestré, zrovna tak jako je pestrá současná česká literatura.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení