Recenze: Knihy pro děti a mládež

Bitva kouzelníků a rozumné děvče s copy

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Píseň zvěrokvarka je druhým dílem z cyklu Kroniky Jennifer Strangeové. Knihu lze číst i samostatně, lépe si ji ovšem užijete jako znalci prvního dílu se stejně podivným názvem – Poslední drakobijce. Jasper Fforde nás znovu zavádí do podivuhodného světa, kde magie je stejně zajímavá jako třeba elektřina. Kouzelníků je málo a jejich společenský status není příliš vysoký. Jennifer Strangeová je vedoucí jednoho kouzelnického domu s názvem Kazam.  V minulém díle se proslavila v záležitosti s posledním drakem. Fforde se rozhodl v dračí tématice nepokračovat, vysvětlení, proč v tomto díle draci nejsou, se odbude v jedné poznámce pod čarou. Takových poznámek je v knize více, na škodu příběhu. Retardují děj a nepřináší povětšinou zásadní či vtipné informace.


knihaJennifer je nucena přijmout kouzelnickou výzvu od jiného kouzelného domu a právě intriky kolem soutěže jsou tématem knihy. Kouzelníci jsou zajímavé figurky a na scénu se vrací i král Snodd a jeho zbytečný bratr. Do děje se zapojí i zvěrokvark, podivné magické stvoření, které žere kov a děsí lidi. Jeho různé podivné vlastnosti se stanou hybnou silou románu.

Píseň zvěrokvarka je určena pro děti a mládež, čemuž odpovídá i děj a zvolené jazykové prostředky. Fforde má výborné nápady na ozvláštnění našeho světa, čímž vytvoří svět nový a netradiční. Magie jako (nepříliš zajímavá) součást běžného života, řidičský průkaz přidělovaný v ohledu na mentální vyspělost ne dosažením minimálního věku (proto muži v Nespojených královstvích získávají řidičák obvykle až po dvacátém pátém roku věku), a další podivnosti tvoří nezapomenutelný mix.

Fforde kromě originálních nápadů vyniká i v dialozích, které jsou vtipné a zároveň plní informační funkci. Nikdy nesklouzne ke vtipu jen pro samotný vtip. Různé bizarnosti, které se v ději odehrávají, jsou podávány čtenáři s naprostým klidem jako popis běžné situace. Rozpor mezi bláznivou akcí a jejím střízlivým popisem vyvolává úsměv.
 
Píseň zvěrokvarka má i krásnou ilustraci na deskách knihy, tentokrát laděnou do modra. Stejnou péči měl i první díl Poslední drakobijce, jeho desky jsou laděny do zelené s obrázkem auta, které je pro Jennifer velmi důležité. Píseň zvěrokvarka byla ve Francii v roce 2013 nominována na nejlepší zahraniční román pro mládež.

Jasper Fforde vstoupil na český knižní trh knihou Malér Eyrová, kterého se stejně jako Kronik Jennifer Strangeové ujalo nakladatelství Albatros. Malér Eyrová je první díl z cyklu o Středě Další. Druhý díl této série – Ztracena v dobré knize – vydalo nakladatelství Plus. Bohužel další díly z této výborné série nebyly přeloženy. Středa Další a její osudy jsou určeny dospělým čtenářům, takže v nich Fforde může více využít komplikovaného popisu světa, který není tak úplně jako ten náš. Ač jsou příběhy Jennifer Strangeové dobré, těm o Středě Další se nevyrovnají. Vždyť ve světě Středy Další je možné vstupovat na stránky vašich oblíbených knih!

Nezbývá než doufat, že se některé nakladatelství Středy Další ujme. Nebo se alespoň nepřestane s překladem Ffordových děl. Jde totiž o jednoho z nejoriginálnějších současných spisovatelů, kterému navíc nechybí smysl pro humor a umí dobře napsat ženské postavy. Což bohužel není standard současných románů.

FFORDE, Jasper. Píseň zvěrokvarka. Vyd.1. Překlad Martin Pokorný. Praha: Albatros, 2014, 240 s. ISBN 978-80-00-03718-9.

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení