Recenze: Knihy pro děti a mládež

Malý princ a Gehomova planeta

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Kdo by neznal Malého prince francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho? Jde o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. Autor čerpá z vlastních zkušeností pilota. V celé knize Malý princ najdeme mnoho úvah o smyslu lidského života. Myslím si, že pokaždé, když knihu čteme, najdeme v ní něco nového, nějakou myšlenku.


knihaMalý princ a Gehomova planeta je součástí komiksové série inspirované nesmrtelným příběhem Antoina de Saint-Exupéryho. Komiksové příběhy jsou zpracovány podle animovaného seriálu s názvem Der Kleine Prinz, který vznikl v roce 2010 a má celkem 26 dílů. Gehomova planeta je v pořadí již 16. díl.

Na samém začátku knihy najdeme dopis Malého prince kamarádce Růži o tom, že právě vzlétli z Gargandovy planety, díl předchozí. Gargand chránil svůj lid tím, že zasazoval nová semínka, která držela planetu pohromadě. Zároveň v tomto dílu probíhal mezi dvěma přáteli boj o to, kdo se stane novým Gargandem. Na pomoc však přichází Malý princ a jeho kamarádka Liška.

V závěru dopisu Malý princ doufá. V co? To si můžete přečíst:
Doufám, že se opět setkám s někým tak výjimečným, s někým, kdo je ochoten udělat vše pro to, aby zachránil svou planetu!
Tvůj
Malý princ  [1]

Než se začteme do komiksového příběhu, nabízí nám kniha charakteristiku Malého prince, jeho kouzelného obleku a zápisníku, Lišky, Hada a černých myšlenek.

Asi si říkáte, co je to ta Gehomova planeta a kdo je vlastně Gehom. Gehomova planeta je zvláštní tím, že má tvar krychle a neustále se otáčí. S planetou, jež se stále otáčí, se musí pohybovat i její obyvatelé se všemi svými věcmi, jinak by se zřítili do prázdnoty. Otáčení způsobil stroj vynálezce Gehoma. Ten ale zmizel.

Kdo stojí za zmizením Gehoma? A kdo pomůže obyvatelům otáčení planety a neustálý pohyb zastavit? Nikdo jiný, než Malý princ a Liška.

Nejenom planeta je ve tvaru krychle, ale i kola. Ta se nemohou otáčet a obyvatele to stojí spoustu sil. Avšak na pomoc přichází Malý princ se svým zápisníkem a kola kouzlem udělá kulatá. Malý princ se snaží přijít na problém a zastavit otáčení planety.

Zabránit se mu v tom snaží Griffin a zlý had.

A jak to tedy dopadne s obyvateli Gehomovy planety, s Gehomem, Malým princem a Liškou? To se nechte překvapit.

Mezi klady této komiksové série určitě patří výborná kvalita papíru a barev, ale také pevné desky a rozměr A4. I když se může zdát, že má tento komiksový formát omezený prostor, tak text i obraz spolu velmi dobře spolupracují a vše je zobrazeno pochopitelně a jasně. V knize také najdeme doporučení, že je určena pro děti od 7 let.

Nehledejme v této komiksové sérii filozofické úvahy o smyslu života. Každý díl je naplněn myšlenkou nějaké planety, která je odlišná a na které je vždy něco „zlého“. Proto přichází náš známý hrdina Malý princ se svou kamarádkou Liškou na pomoc.

I když jsem měla zpočátku strach, jak bude vypadat Malý princ jako součást komiksové série, tak musím říci, že se mi líbil.  Myslím si, že má komiksová forma potenciál zaujmout děti na prvním stupni. Dá se říct, že je to něco nového a pro ně jiného. Podle mého názoru nemusíme cílovou skupinu nijak omezovat, i dospělí se mohou vrátit do dětských let a naopak děti, které zatím neumí číst, mohou rozvíjet představivost vymýšlením svého vlastního příběhu podle jednotlivých obrázků.

Za zmínku stojí, že do kin se v příštím roce dostane animovaný film Malý princ. Zatím je trailer k tomuto filmu pouze ve francouzštině a angličtině.

Malý princ a Gehomova planeta. Praha: Mladá fronta, 2014. 48 str. ISBN 978-80-204-2606-2. Úvodní strana
Trailer: Do kin míří Malý princ [online]. Světy literatury, 2014 [cit. 11. 12. 2014].

 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení