Recenze: Knihy pro děti a mládež

Tak trochu jiné prázdniny v podání Karlíka a Martiny Boučkové

1 1 1 1 1 (16 hlasů)
il

Martina Boučková vystudovala Fakultu humanitních studií UK v Praze. Přispívá do časopisu Psychologie dnes a vede rodinný internetový portál. Literárně debutovala letos, a to knihou pro děti od sedmi let Tajemství dědečkova deníku. V současnosti připravuje vydání dalších příběhů pro menší děti.


knihaTajemství dědečkova deníku je humorný příběh o malém chlapci jménem Karlík, který s rodiči bydlí v Praze, ale na letní prázdniny jede k babičce do Přelouče. Během jednoho týdne zde zažije více dobrodružství a legrace, než za celý rok v Praze.

Když přijede do Přelouče, vypadá to na docela nudné prázdniny u babičky na vesnici (děj se neodehrává jen přímo v Přelouči, ale také v okolních vesnicích). Ale najednou se všechno změní.

Karlík pozná nové kamarádky, se kterými si užije spoustu legrace a hlavně se s nimi vydá po stopách Karlíkova dědečka, který byl námořníkem a podle Karlíka také vodníkem (dědeček se totiž jmenoval Vodněnský, a protože byl námořník a měl takové jméno, je přece jasné, že byl vodníkem). V pátrání jim pomáhá dědečkův deník, který obsahuje možná reálné, ale možná smyšlené příběhy. Během čtení deníku děti usnou a ve snu se dostanou na dědečkovu loď a zažívají s ním různá dobrodružství.

Příběh má poměrně otevřený konec, který přímo navádí k tomu, aby si děti - spolu s rodiči nebo kamarády - vymýšlely různá další dobrodružství, která mohl Karlík s kamarádkami a dědečkem ve snu zažít.

V knize je využita situační a také jazyková komika. Martina Boučková dokázala mistrně odhadnout dětské reakce na různé podněty, což se odráží hlavně v Karlíkově vyjadřování, vtip často přesahuje dětské chápání a pochopí ho spíše dospělý čtenář. To si ukážeme na části příběhu, kde tatínek Karlíka zjistí, že jeho maminka, Karlíkova babička, si obarvila vlasy na růžovo:

Táta dodal, že větší legrace než babiččiny růžové kadeře byl růžový tank Davida Černého a že babička podle něho věkem blbne. Načež se podíval na maminku. Ta byla do tátových mouder tak zabraná, že když doškrábala brambory, hodila slupky do vody a brambory do koše. Na to táta poznamenal, že to asi u babičky nebude věkem, že je to dědičný.
Chtěl bych toho Davida Černého poznat. Do které třídy asi chodí? Má ještě ten růžový tank? Mohl by mi ho půjčit? Je na dálkový ovládání? [1]

Dětské chápání se projevuje i v dalších případech, kdy si Karlík vysvětluje po svém to, co mu dospělí řeknou. To však knize dodává tu správnou atmosféru nefalšovaného a bezprostředního dětského světa.

Protože Karlík zažívá nová dobrodružství v přírodě nebo také ve snu se svým dědečkem, hovoříme o dobrodružném příběhu, ve kterém nechybí také napětí:

Lehl jsem si do voňavého sena a cítil jsem se jako v ráji. Byl jsem jako správný dobrodruh kdesi na konci světa v neznámém prostředí a líp bych si ustlat nedokázal.
Pravda je, že jakmile padla tma, moje nadšení a hrdinství vyprchalo. Příšerně jsem se bál, protože takovou černou tmu jsem ještě jaktěživ nezažil. Žádná lampa, dokonce ani nepatrné světýlko ke mně nedoléhalo. A co víc, brzy jsem uslyšel podivný šelest a šramot. [2]

Samozřejmě se zde objevují také prvky exotiky – piráti nebo i záhadné ostrovy, což jen umocňuje dobrodružnost příběhu.

Kladně hodnotím také zakomponování malých rámečků, které obsahují cizí pojmy (např. teleportace, entomologická encyklopedie, atd.) vysvětlené samotným Karlíkem tak, aby to pochopili také všichni čtenáři.

Martina Boučková napsala poutavý dobrodružný příběh, ve kterém má dominantní postavení příroda v okolí Přelouče a také dětský prázdninový svět. Díky příběhu, jeho zápletce, použité komice a rychlému spádu příběhu je kniha výborným čtením nejen pro mladší školáky, ale také pro jejich starší sourozence nebo rodiče.

Doufám, že autorka v budoucnosti naváže na tuto knihu dalšími zajímavými příběhy s dětským hrdinou.

[1] BOUČKOVÁ, Martina. Tajemství dědečkova deníku. Vyd. 1. Brno: Host, 2014, 192 s. ISBN 978-80-7491-407-2. Str. 12-13.
[2] Tamtéž, str. 45.

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení