Recenze: Knihy pro děti a mládež

Detektivní příběh pro mladé čtenáře

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Detektivní žánry patří k nejoblíbenějším žánrům literatury. V průběhu mnoha let se drží na žebříčku popularity příběhy o Sherlocku Holmesovi, knihy od Agaty Christie, i moderní severské detektivky. Proto se není čemu divit, že tento žánr proniká i do literatury pro mladé.


knihaSpisovatel Jørn Lier Horst napsal knihu Záhada mloka, která se právem řadí k detektivnímu žánru. Hlavními hrdiny jsou tři děti (Cecílie, Leo a Une), které se zapletou do policejního vyšetřování. Cecílie jednoho dne nalezne na pláži mrtvolu muže. Ten má na ruce poznávací znamení v podobě vytetovaného mloka. Co může toto tetování znamenat? A pomůže policii k tomu, aby tuto záhadu rozluštila?

Cecílie bydlí se svým otcem v malém penzionu, Leo se spolu se svou mámou přestěhuje do městečka, aby jim ve vedení penzionu pomohli. Une je dcerou rybáře - je neohrožená a nebojí se pustit do sebevětšího dobrodružství. Každé z dětí je jiné, ale i to z nich dělá dobrý tým. Společně se tedy pouští do pátrání po pravdě. Podaří se jim to?

Slovo „clue“ znamená v angličtině stopu v policejním vyšetřování. Stejně nazval autor svou sérii pro čtenáře ve věku 9-14 let, kteří se díky němu mohou ponořit do detektivní série. A do třetice je to také složenina tvořená počátečními písmeny hlavních hrdinů – tedy Cecílie, Lea, Une a jejího psa Egona.

Záhada mloka je dobře napsaným detektivním vyprávěním. Čtenář může společně s hlavními hrdiny sledovat stopy, které pomohou rozluštit tajemství, obestírající naleznou mrtvolu. Malí detektivové své čtenáře zaujmou jistě nejenom svou inteligencí, ale i vtipnými dialogy, které mezi sebou vedou.

Vyprávění je o to více uvěřitelné díky skutečnosti, že autor je zároveň policejním vyšetřovatelem a zná tedy tuto práci. Jørn Lier Horst navázal na tradici psaní detektivních příběhů pro děti. Mezi autory, kteří se tomuto žánru věnovali, patří Astrid Lindgrenová, Enid Blytonová či Thomas Brezina. Všichni zmínění autoři vsadili na dětskou představivost a zvídavost, které tvoří svým způsobem výhodu proti dospělým. Ti se totiž často drží svých zásad, věří rutině a jednají automaticky. Takže ve chvíli, kdy narazí na novou překážku nebo na fakt, kterému by racionálně myslící člověk nemohl uvěřit, začnou hledat logické vysvětlení, než aby uvěřili pravdě.

Knihu doporučuji všem zvídavým dětem, které rády nad něčím hloubají. Aby se snáze orientovaly v prostoru, jsou na vnitřních stranách desek umístěny mapy. Takže teď už nezbývá nic jiného, než popřát malým detektivům dobrou zábavu.

Ukázka z knihy:

Poslední rok Cecílie nad smrtí hodně přemýšlela a zvykla si na myšlenku, že jednou taky umře. A nešlo jenom o ni, ale i o všechno kolem. Všechno živé bylo od okamžiku zrození odsouzeno ke smrti. Bylo to zvláštní pomyšlení. Sice už ji nijak neděsilo – ale to, jak smrt dokázala přijít náhle a nečekaně, podobně jako dneska, bylo hrozné.

HORST, Jørn Lier. Záhada mloka. Praha: Jota, 2014, s. 23. ISBN 978-80-7462-522-0

 

Soutěže

Aktuality

 • Česká vlna

  Česká próza je na vzestupu. Sílí zájem čtenářů, zvyšuje se kvalita knih a stoupá zájem kritiků. V řebříčcích prodejnosti české knihy suverénně porážejí ty zahraniční. A objevují se stále noví autoři, nové knihy a nové příběhy, o které je zájem i za našimi hranicemi. Nakladatelství Host a Centrum současného umění DOX v Praze proto připravily na sobotu 23. listopadu program, který čtenářům umožní setkat se s oblíbenými autory při netradičně pojatých besedách.

  Číst dál...  
 • Čtení s Robertem Fulghumem

  Americký spisovatel Robert Fulghum má ve veliké oblibě Českou republiku. A Česká republika má ráda tohoto autora. Fulghum se proslavil především svými knihami s drobnými úvahami. Letos na podzim vyrazil po naší zemi na turné, na němž svým čtenářům představuje druhý díl trilogie Opravář osudů. Tato knižní série je jedinečná tím, že vyšla pouze u nás – vypráví totiž o Češích pro Čechy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení