Recenze: Knihy pro děti a mládež

Medvědi a cesta k dospělosti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Rozpory mezi rodiči a dětmi se táhnou celou historií lidstva. Je lhostejné, odehrávají-li se na jevišti velkých dějin a ovlivňují běh světa, nebo v nenápadném soukromí běžných domácností - vždy jsou pro všechny zúčastněné velmi vážné a řeší se velmi těžce. Rodinné vztahy jsou také častým literárním námětem. A právě takové téma zpracovává Dana Šianská ve své knize Zakázané prázdniny.


knihaKryštof má zdánlivě všechno. Oba rodiče, velmi dobré materiální zázemí, skvělý prospěch ve škole. Nic ale není absolutně ideální, za dobrou práci musí Kryštofovi rodiče platit velikou daň - domů chodí pozdě, unavení, starosti ze zaměstnání si nosí s sebou. Není divu, že se hochovi po čase začne zdát, že je doma zbytečný a nechtěný. Školní prospěch se mu prudce zhorší a okolnosti ho dokonce nutí ke lhaní. Vše vyvrcholí do krize, při níž Kryštof utíká z domova.

Začátek knihy nijak nevybočuje ze scénáře mnoha podobných. Četli jsme je v minulém režimu, byly psány i dříve. Jen rekvizity se mění podle situace ve společnosti, v níž momentálně žijeme. Důležité je, že v určitém období života se dospívající hoch nebo dívka začne v rodině cítit sám a nepochopený, zároveň se vymezuje vůči rodičům, jejich vztah je směsí lásky a zklamání. To, co v běžném životě zpravidla bez větších následků odezní, se v literatuře většinou řeší destruktivně. I když reálné útěky z domova nejsou žádnou výjimkou.

Na poměrně malé ploše krátkého textu – kniha má pouhých sto stránek – nechává svého hrdinu na cestě prožít jen několik dobrodružství, nejvýraznější je jeho setkání s bezdomovcem, které ovšem dopadá trochu nereálně. Snaha zdůraznit Kryštofovu dobrosrdečnost je přehnaná a postrádá logiku i u dospívajícího dítěte.

Kryštof míří do své prázdninové země zaslíbené – Medvědího údolí, o kterém slyšel jako o úžasném místě. V něm projít, tak jako v podobných knihách, zkratkou od dětství k dospělosti. Jde o jakýsi zjednodušený koncept iniciačního románu, v tomto případě spíše novely. V knize Zakázané prázdniny nenajdeme vedlejší dějové linky, přestože příběhy některých postav jsou naznačeny. Převážně však komentují Kryštofovu rodinnou situaci, jen z jiného úhlu pohledu. Bezdomovec i doktor na salaši kdysi prožili také destrukci rodinného zázemí a v jejich vzpomínkách se zrcadlí Kryštofova současnost. Medvědí údolí vyvádí Kryštofův příběh z naší reality, ale je u podobných textů poměrně časté. Iniciační příběh nemusí korespondovat se skutečností, spíše naopak. Knihu doplňují ilustrace Evy Beberové, díky nimž dostává punc nezapomenutelných foglarovek – milovaných i proklínaných.

Kniha Dany Šianské je určena pro dospívající mládež, vzhledem k hlavnímu hrdinovi spíše pro chlapce. S jeho problémy mohou děti srovnat ty své. Už jen vědomí, že stejnými bolestmi trpí i jiní, může pomoci. Důležité však je, a to autorka na konci naznačuje, že dospělí mohou mít své vlastní problémy, které způsobí zdánlivý nezájem o děti, a je potřeba neuzavřít se, naopak se snažit komunikovat. Kniha tak má své jednoznačné poslání. Vypadá to však, že se k němu autorka chce dostat relativně rychle, text je velmi jednoduchý, jednodušší, než by odpovídalo požadavkům a schopnostem potenciálních čtenářů. I když v dnešní rychlé době akčních filmů a počítačových her může být můj odhad trpělivosti mladé generace chybný.

ŠIANSKÁ, Dana. Zakázané prázdniny. 1. vyd. Ilustrace Eva Beberová. Praha: Krigl, 2013, 115 s. ISBN 978-80-86912-77-6.

 

Komentáře   

 
Saša
+2 Odp.: Medvědi a cesta k dospělostiSaša 2014-05-14 12:47
Knihu Zakázané prázdniny jsem koupila svému desetiletému synovi. Zatím ještě
není velký čtenář. Tato kniha ho zaujala obálkou a hned se do ní pustil.
Přečetl jí za tři odpoledne. Příběhem byl unešen. Knihu jsem si také hned
přečetla. Nelitovala jsem času. Kniha má jednoduchý styl, který je v tomto
případě předností. Příběh má spád a gradaci, je poutavý.A má hrdinu, se
kterým se děti můžou ztotožnit, i ho obdivovat. Hlavní postava má totiž
veliké srdce. To dnes není v knihách příliš častým jevem.Přitom děti
potřebují hrdiny, kteří jsou výjimeční ve své kvalitě. A to Kryštof z knihy
Zakázané prázdniny určitě je. Kniha je velmi čtivá a zároveň se dotkne srdce
čtenáře. Doporučuji!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Michaela Dodo Dostál
0 Odp.: Medvědi a cesta k dospělostiMichaela Dodo Dostál 2014-05-15 00:30
Nesouhlasím s výše uvedenou recenzí. Je mi 34 let, knihu jsem přečetla jedním dechem za jedno odpoledne. Ve spoustě situací jsem se poznávala i já. Kniha je plná moudrosti, kterou dnešní doba jakoby postrádá (ač její pravá podstata tkví - ne v době, ale lidech - jednotlivcích). A důležitým posláním knihy je i touha ... touha po poznání svého já, které chce žít dle sebe a ne představami jiných lidí.
Dle recenze chybí v textu vedlejší dějové linie. Ano, chybí. Nicméně s názorem nesouhlasím v tom bodu, že by byly přínosem. Celá kniha je totiž postavena na komunikaci se svým vnitřním já - rozmluva se sny, starostmi, cestou k dobrodružství ... Hojnější vedlejší dějové linie by zcela zdegradovaly myšlenku obsahu.
Myslím si, že kniha je určena pro čtenáře jakékoliv věkové kategorie, včetně pohlaví.

Děkuji paní Daně Šianské za zpestření jednoho jarního odpoledne.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Odp.: Medvědi a cesta k dospělostiJiří Lojín 2014-05-15 09:48
Paní Michaelo, jsem rád, že se vám kniha líbila, a nejsem nijak dotčen tím, že s mou recenzí nesouhlasíte. Kolik lidí, tolik názorů. Domnívám se však, že v recenzi nevolám po více dějových liniích. Pouze konstatuji, že tam nejsou. Pokud píšu, že by děti ve věku hlavního hrdiny měly být schopny vstřebat složitější text, je to mé přání - aby čtením více rozvíjely své schopnosti a méně seděly u počítačů. Ale osobně si nemyslím, že by situace byla tak hrozná. A abych nezapomněl - děkuji za komentář!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Michaela Dodo Dostál
0 Odp.: Medvědi a cesta k dospělostiMichaela Dodo Dostál 2014-05-15 23:44
Dobrý večer pane Jirko,
děkuji za odpověď.
Velmi si vážím Vaší zpětné vazby.
Přijde mi velmi obohacující polemizovat a filozofovat nad literaturou. V dnešní době "ajťáků" (ač jsme hodně teoreticky jedním z nich - jelikož prostor pro názor vkládáme na net), je velmi pozoruhodné, že si několik lidí dokáže udělat čas a přečíst si knížku. A bonus k tomu - není líný vyjádřit svůj názor.
V dnešním "pestrém tisku" se řeší čouhající kalhotky či ramínko od podprsenky apod. Toto čtou i děti ... Proto jsem ráda, že se najde pár lidí, kteří cítí, v čem dnešní většinová výchova tkví. A měla by se zaměřit zcela jinam.
Je úžasné, že jste měl možnost knížku přečíst, ač ve Vás nezanechala ten pocit, jaký po přečtení knížky toužíte mít.
Proto či přesto bych chtěla autorce poděkovat, že dokázala oslovit minimálně dva odlišné čtenáře. V tuto chvíli pí Šianská propojila naše světy ... A to si přeci jen zaslouží trošky uznání
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává

  Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.

  Číst dál...  
 • Ostravské výstaviště ožilo. Na Černé louce proběhl knižní festival

  Ve dnech 11. a 12. března 2022 po dlouhých dvou letech otevřelo výstaviště Černá louka své brány do světa všech příznivců knižní tvorby. Probíhal zde knižní festival, který se v této podobě, tedy s doprovodným programem, poprvé konal v roce 2019. Setkání se spisovateli a jinými osobnostmi mezi stánky s knihami bylo po době plné zákazů a omezení jako balzám na duši.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení