Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pohádky o dobru v každém z nás

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
prisera

Knihám pro děti se u nás věnuje velká pozornost, dá se říct, že nakladatelé si takovým způsobem připravují příští čtenáře. Pro rodiče a prarodiče často není jednoduché v dětském oddělení knihkupectví vybrat „tu pravou“. Nechci předstírat, že právě já jsem výjimkou, dokážu sáhnout do regálu a veden zázračným instinktem z něj vytáhnu zrovna tu, která se zaručeně bude líbit. Přesto se vám pokusím jeden titul představit. Zbytek už záleží na vás.

 

knihaPoprvé jsem se s ní setkal na 4. Ostravském knižním veletrhu. Málokdy se stává, že jednu knihu prezentují současně tři mladé ženy, tím méně herečky. Už jsem se o tom zmínil v reportáži o veletrhu (zde), budu se možná trochu opakovat. Členky divadla MALÉhRY Barbora Seidlová, Daniela Zbytovská a Nikola Zbytovská z pohádek, které v divadle hrají pro děti, daly dohromady celou knihu a nazvaly ji Jak na příšery. Možná bych měl jako autorku uvést pouze Danielu Zbytovskou, která napsala text, a Karolínu Strykovou, autorku obrázků. Ale proti tomu by se všichni ohradili. Knihu není možno redukovat striktně jen na text, zvláště ne takovou, v níž text hraje jen jednu z rolí. Snad se postupně dopracujeme i k těm ostatním a neopomeneme žádnou z nich zmínit.

V knize Jak na příšery najdeme šest pohádek, v nichž vystupují nadpřirozené bytosti, většinou ne zrovna přátelsky nakloněné lidem. Ve skutečnosti dělají jen to, co jim pohádkový přírodopis (strašidlopis?) dal do vínku. Čerti pokoušejí, čarodějnice škodí, vodníci děti stahují pod hladinu a vězní je, hejkal straší, jezinky tančí čarovný tanec… Jak na ně? Bojovat s nimi? Kdepak! Naštěstí se vždy najde nějaká dobrá duše, která ve své nevinnosti tuší, že jí nic nemůže uškodit, využije tu malou jiskřičku dobra, dřímající v srdci strašidel, a ukáže jim lepší život bez zla. Samozřejmě ke všeobecné spokojenosti. Autorka - vlastně autorky - chtějí dětem říct, že v každém z nás je nejméně kousek dobra. Jeden z příběhů je trochu jiný – trpaslíci lidem neškodí, mají svůj svět, v němž si spokojeně žijí, dokud nepoznají soupeření. To dokáže otrávit život i trpaslíkům. V dnešní době, která je zaměřená na soupeření a výkon, zaznívá málokdy výzva, že není důležité být vždy nejlepší. Hry, v nichž je důležité vyhrát, mnohé dětiotráví více než trpaslíky a skutečnost, že to někdo jiný vnímá úplně stejně, může znamenat velkou psychickou vzpruhu i motivaci.

Ilustrace jsou, jak jsem se už zmínil, dílem mladé výtvarnice Karolíny Strykové. Její kresby jsou jednoduché, bez výrazných detailů, jako kdyby v rychlosti načrtnuté. Postavy na nich působí živě, čtenář může mít pocit, že jsou zachyceny rovnou uprostřed pohybu. Výrazná je vazba knihy. Je bez hřbetu, podobná nedokončenému, nebo spíše potrhanému svazku. Evokuje staré dětské knížky, které si z nostalgie schováváme, protože v dětství jsme jimi listovali příliš často a vůbec je nešetřili.

O tom, že je to záměr, svědčí listy na konci každé pohádky, určené k vystřihnutí a kreslení. Rodiče, kupující dětem knihu, která dnes stojí nezanedbatelné peníze, se musejí smířit s tím, že ji jejich potomek nebude opatrovat jako oko v hlavě. A autorovi nesmí usedat srdce lítostí nad roztrhanými a počmáranými stránkami, s nimiž si dal tolik práce. Ohmataná, poškubaná a pokreslená dětská kniha je ta, kterou má dítě často v ruce. Ne ta čistá, nikdy neotevřená a nečtená. V dnešní době se s knihami vyzývajícími ke kreslení setkáváme mnohem častěji. Rozvíjejí tvořivost, nutí dítě ke spolupráci. Nezbývá než doufat, že si takový zvyk neponese dítě s sebou do dospělosti.

Poslední, u čeho se zastavím, je CD přiložené ke knize. Obsahuje pohádky načtené autorkami a písničky nahrané se skupinou Čankyšou. Mohu-li se přimluvit, raději pohádky dětem čtěte a CD si pouštějte s nimi. Nechat je napospas jen pohádkám čteným sice milým, ale přesto cizím hlasem z anonymního přístroje, je trochu smutné. Ale pravdou je, že si my rodiče občas přece odpočinout potřebujeme.

ZBYTOVSKÁ, Daniela a Karolína STRYKOVÁ. Jak a příšery. 1. vyd. Brno: David Židlický, 2014. ISBN 978-80-905608-9-5.  

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení