Recenze: Knihy pro děti a mládež

V brzdné dráze UFO

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

UFO je dlouhou dobu fenoménem nejen ve zpravodajství, ale také v literatuře. Že není přitom podstatné, zda jde o čtení pro děti, nebo dospělé, to v dalším díle série Případ pro tebe a Klub tygrů – Útok z vesmíru dokazuje Thomas C. Brezina, známý autor dobrodružných knih pro děti a mládež.


knihaHlavní hrdinové - členové Klubu tygrů Patrik, Biggi a Luk se tentokrát k pátrání dostávají jako slepí k houslím. Stačí se jen trochu zdržet na procházce, a aby se rodiče nezlobili, projít zkratkou kolem Lesa hrůzy. Zdržení se tím ovšem nijak nezmenší, právě naopak. Pomáhají totiž neznámé ženě hledat zaběhnutého psíka a přitom se stanou svědky přistání UFO. Tím by čistě teoreticky všechny záhadné události mohly skončit, jenomže opak je pravdou. Právě od téhle chvíle se ve městě dějí podivné krádeže, z nichž si pachatelé odnášejí takové zbytečnosti jako balíček mikrotenových sáčků, a noviny jsou těmito událostmi doslova zahlcené. Má v celé aféře prsty senzacechtivý novinář? Přilétla do města skutečná delegace z vesmíru? Nebo si lze veškeré incidenty vysvětlit nějak jinak, naprosto logicky?

Jako ostatně ve všech dílech, i zde se Klub tygrů snaží působit pokud možno co nejnenápadněji. Rodičům o svém dobrodružství nic neřeknou, na policii se svým podezřením nejdou a scházejí se v tajné skrýši ve sklepě čínské restaurace. Nakonec proč by ne - pro dobrodružnou povahu příběhu je to naprosto dokonalé místo na detektivní porady, které spolu trojice hrdinů čas od času vede. Tajnůstkářstvím, ale také samotným rozsahem knihy je množství dalších, epizodních postav poměrně omezeno. Thomas Brezina je v tom však už mistr a napínavý příběh dokáže vystavět na několika na první pohled nezáporných záporácích a trojici hrdinů, kteří podezírají snad všechno živé ve svém okolí. Zdá se to nereálné? Možná je to pravda, najde se tu ovšem také mnoho kladů - mimo jiné tím odpadá nutnost zapamatovat si desítky jmen a charakteristických rysů, kvůli nimž se pak čtenář přestává soustředit na příběh, a uniknou mu důležité podrobnosti.

Stejně tak Brezina takticky omezuje kulisy. Ke štěstí mu stačí pouze stará hvězdárna, redakce místního plátku; z intimnějších míst potom zmíněná klubovna ve sklepě a domy trojice kamarádů. Kdo autora zná, ví, že nic víc opravdu nepotřebuje. Čtenáři mají dost příležitostí popustit uzdu své fantasii, nebo se mohou spolehnout na ilustrace od Caroline Kintzelové, kterými jsou knihy ze série už tradičně doplněny.

Ilustrace se však hodí také při samostatném pátrání čtenářů pomocí otázek na konci každé kapitoly. Jak by případ vyřešili oni, kdyby se stali členy Klubu tygrů? To hravě zjistí, když si za každou správnou odpověď do tabulky na konci knihy připočítají jeden bod a budou sledovat, jak po stupnici putují vzhůru. Otázky jsou klasicky založeny na pozornosti při čtení. Důležité je všímat si detailů nejen v textu, ale také v obrázcích. Detektivní pátrání se tak značně usnadní a stane se zábavou.

Thomas C. Brezina je pověstný dobrodružnými, strašidelnými a místy poněkud drastickými díly. Děti to ještě nijak zvlášť neohrožuje, neboť se drží v rozumné míře, ale právě v Útoku z vesmíru mám pocit, že s elektrickými výboji to trochu přehnal. Naštěstí se tenhle motiv neobjevuje nijak často a dětští čtenáři na něj snad brzo zapomenou.

Ukázka z knihy:

„Co si přejete?“ zeptal se tenkým, chvějícím se hlasem.
„No… nemohli bychom se u vás na chvilku schovat? Zabloudili jsme,“ vysvětlovala Biggi.
Muž rázně odmítl. „To je zhola nemožné. Dům je starý a zchátralý. Příliš nebezpečný. Nikdy nikoho dovnitř nepouštím.“
(…)
„Ale jsme promočení skrz naskrz. Je nám strašná zima a možná do nás udeří i blesk!“ křičel zoufale Patrik.
Muž se přesto nedal přemluvit a do domu je nepustil.[1]

[1] BREZINA, Thomas C. Klub Tygrů - Útok z vesmíru. 1. vyd. Ilustrace Caroline Kintzel. Praha: Fragment, 2013, 111 s. Klub Tygrů. ISBN 978-80-253-1831-7. Str. 34-35.

 

Soutěže

Aktuality

 • Poohlédnutí za rokem 2019

  Vážení čtenáři, rok 2019 je za námi. Jeho odchod jsme oslavili bujarým veselím na Silvestra, někdo dal přednost poklidnějším oslavám a třeba si našel čas i na dobrou knihu. A jak to tak bývá, nyní, na prahu nového roku s magickým číslem 2020, je vhodná doba na připomenutí si toho, co se nám v tom předešlém roce podařilo, a nebo co by bylo naopak vhodné zlepšit.

  Číst dál...  
 • Paseka slaví 30 let. Rodinné nakladatelství zůstává nezávislé a svobodomyslné.

  Nakladatelství Paseka vzniklo 9. prosince 1989. Revoluce umožnila Ladislavu Horáčkovi, aby svobodně vydával knihy, které jeho samotného zajímají a baví. Když po Horáčkově smrti v roce 2015 převzala nakladatelství jeho dcera Anna Rezková Horáčková, musela se vyrovnávat s hlasy, které tvrdily, že Paseka už nebude jako dřív nebo že nakladatelství dokonce zanikne. I díky knihám z posledních let si Paseka mohla ponechat nezávislý duch a zůstává například také nejúspěšnějším nakladatelstvím v historii literární ceny Magnesia Litera.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení