Recenze: Knihy pro děti a mládež

Kamarádka z jiné dimenze

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

Většina hororů české autorky Petry Neomillnerové je určena pro dospělé, takže překvapí, že v loňském roce v Albatrosu vydala knihu Amélie a tma s dětskými hrdiny v hlavní roli pro dětské čtenáře. A navíc řeší poměrně závažný problém.

 

Amélie je dvanáctiletá dívka, která neustále chodí v černém. Dokonce i kolo má černé a žije sama s matkou – operní pěvkyní – ve starém domě plném koček. Ráda by měla život jako ostatní, kdyby ovšem matka neměla takový strach ze světa za zdmi domu, ve kterém jako by se čas zastavil v 19. století. Přes to všechno jednou v noci na břehu Vltavy potká Markétu a skamarádí se s ní. Prozatím jediným problémem je, že nejsou ze stejné dimenze, ale brzy přicházejí další, mnohem závažnější problémy, k nimž se kamarádky musí postavit čelem – Markéta se má stěhovat, protože její rodina nedokáže zaplatit nájem a i Amélie by mohla přijít o střechu nad hlavou. Sice z poněkud jiného důvodu, ale osudy mají více než podobné.

knihaHlavní hrdinkou není jen Amélie, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale brzy se jí stává také Markéta. Váže je tajemství, kvůli kterému se Markéta zaplétá do sítě lží. Copak může své nejlepší kamarádce ve škole – Denise – říct, že s ní nemůže do čajovny, protože se kamarádí s duchem dívky utopené při povodních v roce 1860? Kdo by jí něco takového věřil? A navíc, vždyť by tím mohla poškodit samotnou Amélii. Jenomže ani lži nejsou ideální řešení, jak se vzápětí ukáže. Přátelství s duchy začíná být nebezpečné pro obě strany. Markétě jde o život – která dívka by se mohla v noci potloukat po Stromovce, aniž by nezaujala nebezpečného útočníka? A Amélie se spolu s matkou stává zajímavou atrakcí Markétiných spolužáků. Pro dívky to znamená jediné – na nějakou dobu by se měly přestat stýkat…

Kulis se v příběhu neobjevuje přespříliš. Právě naopak – Petra Neomillerová si vystačí se starým domem u Vltavy, Stromovkou a přilehlým okolím, k němuž spíš jakoby mimochodem přidává byt obývaný Markétou a její mámou pracující jako redaktorka. Až by se chtělo říct, že nejde o nic zvláštního nebo neobvyklého. Dokonce to svádí mluvit o knize jako o tuctovém duchařském příběhu pro děti, kterým však ani zdaleka není.

Protože jde o knihu pro děti, je samozřejmé, že bude obsahovat ilustrace. A je jich skutečně požehnaně. Nejen nespočet černých koček – které ovšem v tomto příběhu přinášejí štěstí, ale také nejeden obrázek znázorňující Améliinu nebo Markétinu rodinu. A jak vypadá Markétina tajná láska? Ani na ni ilustrátor Lubomír Kupčík nezapomněl. Jak by také mohl, když tento mladík je další z důležitých postav?

Svým způsobem jde o příběh takřka pohádkový. Přes všechny epizodky, které mu dávají pesimistický obsah, končí v podstatě happyendem. Nikde sice není řečeno, jak to ve skutečnosti je – závěr z určitého úhlu pohledu působí otevřeně, ale to už je dávno všechno jasné…

Ukázka z knihy:

„Markéta,“ odpoví ta holka, ale ruku mi nepodá.
„Je noc,“ řeknu, spíš jen abych něco řekla, „to tu obvykle nikdo není.“
„Ty tu jsi,“ namítne Markéta logicky.
„Já sem nemůžu ve dne.“ (…)
„Co se ti stalo?“
Markéta to nijak neupřesní, ale já vím, na co se ptá. Zvednu ruku před oči a skrz prsty se na ni podívám.
„Utopila jsem se,“ řeknu.
(Neomillerová, P.: Amélie a tma. Praha: Albatros 2012, s. 10.)

Knihu Amélie a tma vydalo nakladatelství Albatros

Komentáře   

 
Martin
+4 Odp.: Kamarádka z jiné dimenzeMartin 2013-11-01 11:10
Prosím vás, co je to za nesmysly? Narážím na první odstavece: "Česká autorka Petra Neomillerová publikuje na portálech s knihami zdarma ke stažení. Většina jejích hororů je určena pro dospělé, takže překvapí, že v loňském roce v Albatrosu vydala knihu Amálie a tma s dětskými hrdiny v hlavní roli pro dětské čtenáře."

Petra Neomillnerová nikdy nepublikovala na portálech s knihami zadarmo. Petra Neomillnerová je spisovatelka, které vychází knihy v nakladatelstvíc h...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Rado
+4 Odp.: Kamarádka z jiné dimenzeRado 2013-11-01 11:14
Vsetky tie "publikovane knihy zdarma na portaloch" su piratcina a kto si ich z tade ztiahol ich prakticky ukradol.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
BaraK
+7 Knihy zdarma ke stažení?!BaraK 2013-11-01 11:14
Ačkoli je článek pěkně napsaný - obě Amélie znám a moc se mi líbí, zajímalo by mne, jak autorka přišla na první větu?
Lenko Martinková, jestli to nevíte, tak Petra je známá svou averzí k jakémukoliv stahování zdarma. Díky těmto "úžasným" serverům přicházejí nejen spisovatelé o možnost výdělku a podle mne osobně, tato činnost značně devalvuje jejich práci. Tak mne napadá - schválně jí zkuste napsat, jestli můžete nějaké její dílo nahrát třeba na ulozto.cz, myslím, že nestihnete utíkat...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Mountbatten
0 Odp.: Knihy zdarma ke stažení?!Mountbatten 2013-11-01 14:39
averze ke stahování zdarma
Tak zase, teď to vypadá, že Neomillnerová by nikdy nic zadarmo, přitom je to taková podpůrkyně eknih, takže se její vybrané dílo nabízelo občas oficiálně zdarma, jako bonus apod. (pamatuju si aspoň dvě akce Palmknih, kde byla nějaká Tina zdarma, bonusový kod na Ikarii, nebo čem...).
Možná to takto autorka článku zamýšlela?

Ale vážně, eknihy na uloz.to apod., z toho Neomillnerová skutčeně nadšená není:-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
wiwi
+4 Odp.: Kamarádka z jiné dimenzewiwi 2013-11-01 11:27
OKAMŽITĚ tu první větu smažte, takhle to vypadá, že Petra ty knížky na ulozto a podobně dává sama a záměrně a všichni si teď budou myslet, že je legální si je stahovat!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
recenzetka
0 ulozto. aspol.recenzetka 2013-11-01 21:58
Dobrý den,
děkuji za komentáře, ale rozhodně nemyslím sránky typu uložto a další podobn pirátské, na kerých ani po literatuře nepátrám.
Jak píše v komentáři výše Mountbatten, narozila jsem na ni na oficiálních stránkách a nic jinho jsem tím ani nemyslela.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
recenzetka
0 Odp.: ulozto. aspol.recenzetka 2013-11-01 22:00
A zároveň se omlouvám za chybu v předchozím komentáři, samozřejmě jsem měla ve druhém řádku na mysli "stránky".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petra Neomi
+1 Odp.: ulozto. aspol.Petra Neomi 2013-11-01 23:25
Abych to uvedla na pravou míru, publikuju u nakladatelství Brokilon, Epocha a Albatros, tam moje knihy vycházejí tiskem, ebooky je možné koupit na Palmknihách, na webu Alzy, Kosmasu a podobně, vlastním nákladem nepublikuju nikde nic :) A pokud jsou moje knihy někde zdarma ke stažení, tak to bohužel nejsou legální kopie. Snad kromě několika starých povídek na Palmknihách nejsou mé knihy nikde legálně ke stažení zdarma.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
recenzetka
0 Odp.: ulozto. aspol.recenzetka 2013-11-02 13:54
Děkuji. Tak jsem to myslela, jen jsem se nejspíš špatně vyjádřila,za což se omlouvám.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Pšt
0 Odp.: ulozto. aspol.Pšt 2013-11-02 21:46
No, tak by bylo fajn to konečně opravit, protože Petra zdarma nepublikuje, dávno to nemá zapotřebí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 Odp.: Kamarádka z jiné dimenzeMarta Šimečková 2013-11-02 22:25
Milí čtenáři, omlouváme se Vám za neobratné vyjádření ze strany redaktorky. Úvodní věta byla odstraněna.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Petra Neomi
+1 Odp.: Kamarádka z jiné dimenzePetra Neomi 2013-11-02 23:11
Doufám, že reakce čtenářů autorku moc nevyděsily, taková je ovšem práce v médiích :) Stane se to i zkušenějším.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení