Recenze: Knihy pro děti a mládež

Toto nemá být temný příběh

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Alespoň tak se vyjádřila Mac v Krvavé horečce. Jestli měla pravdu, mohou čtenáři posoudit ve třetím dílu série – Horečce Dananů. Stejně jako u předchozích knih, i tady je autorkou Karen Marie Moning a kniha vyšla v nakladatelství JOTA.


knihaBoj proti temným Dananům stále pokračuje. Mac pozvolna odhaluje jejich tajemství, dozvídá se víc o Vidoucích, svém zaměstnavateli Barronsovi i nadpřirozeném milenci V´lanovi. Otázek, na které nezná odpověď, je víc než dostatek. Kdo jí posílá vytržené stránky z deníku zavražděné sestry? Čí jméno si může dosadit pod přízvisko Pán a vládce? Případně jaký osud čeká Dublin? A nechybí ani hledání Temné knihy, které na popud majitele knihkupectví a starožitnictví Barronse začalo už v prvním díle – Temné horečce. Přestože se Mac dokáže přiblížit takřka na dosah, hrozí jí nebezpečí a neví, odkud čekat útok. Kdo všechno se ji pokusí odstranit? A kdo ji chce získat na svou stranu?

Mac je spořádaná dívka z jihu, skoro by se dalo říct fiflena, která se zajímá jen o svůj šatník a ostatní jako by neexistovalo. V průběhu série se postupně mění. Nejen navenek, ale najde v sobě bojovnici, hrdinku, jež má s novými ochránci – majitelem knihkupectví Jericho Barronsem a Dananem V´lanem – zachránit svět. Občas jí „stará Mac“ chybí, svou novou identitu však odhodlaně přijímá. I přes jistý nádech tajemství je V´lane poměrně průhledný. Mac ví, pro koho pracuje, co chce i že je Danan zabíjející sexem. Ale kdo je potom Barrons? Schopný obchodník, který jen jakoby mimochodem ovládá magii natolik mocnou, že se ho bojí všichni Dananové bez ohledu na své postavení? Je snad nejmocnějším z nich? Ví dobře, že z něj celou pravdu nikdy nedostane – Jericho řekne jen to, co považuje za nezbytné. Je však možné si podezření ověřit pomocí lsti?

Prakticky celý děj se odehrává v Irsku, podstatnou část vyprávění zabírá Dublin. Nehrozí tu žádné přenosy do říše Dananů, právě naopak V´lane se stává více člověkem a pohybuje se s Mac po světově proslulých plážích. Z jeho pohledu je to jen nepatrný ústupek. V závěru se dokonce nabízí postkatastrofický pohled na svět.

Přestože třetí díl navazuje na předchozí knihy, je určen spíše pro znalce série. I jim pomůže závěrečný rejstřík, který je dílem hrdinky a představuje nejen nejdůležitější postavy, ale také poznatky. Přesto se kniha od ostatních značně odlišuje. Hlavní hrdinka by mohla být svým způsobem spokojena, když se dostane do rukou třem ze čtyř jezdců z Apokalypsy…

Ukázka z knihy:

„To skutečně nevím. Vlastně jsem ji jenom zahlídla.“
„Kde? Tady v Dublinu?“
Přikývla jsem. „Ale už je pryč. Nemám vážně tušení, kam ji… odnesli.“
„Kdo ji –“ začal Christian, ale nedořekl.
„Jak se vede? A co tady děláte?“
(…)
„Jen si povídáme. Vůbec jsem tě neslyšel přicházet.“
(MONING, Karen, Marie. Horečka Dananů. Brno: Jota, 2013. s. 90.)

Knihu Horečka Dananů vydalo nakladatelství Jota

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení