Recenze: Knihy pro děti a mládež

Veselá leporela pro nejmenší

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
Obrazek leporelo 100x100
Máte doma malé dítko a chtěli byste mu pořídit první knížku? Pak budete zřejmě překvapeni širokou škálou leporel, která český trh nabízí. Většina z nich nešetří pestrými barvami, zvířecími postavami či rýmovanými říkankami. A pokud nevíte, kterou z této hromady prvních knížek pro děti vybrat, zkuste některá leporela vydaná nakladatelstvím Fragment. Na ukázku jsem vybrala tři leporela, která kromě ukazování krásných obrázků lze využít i k rozšiřování slovní zásoby dítěte a k rozvíjení jeho schopností při plnění zábavných úkolů.

První slova

Prvním tipem na dárek pro vašeho potomka je box obsahující čtyři leporela, která děti zavedou do města, na dvůr, do zoologické zahrady a domů. Na každé stránce těchto knížek je zobrazen nějaký předmět, zvíře či osoba, která je spojena s daným prostředím. Nejzajímavější bude samozřejmě pro děti knížečka, která je zavede do zoo mezi exotická zvířátka. Prostřednictvím veselých obrázků budou moci poznat např. tygra, zebru, hada či lva. Jak vidíte, jedná se o věci, které jsou větším dětem důvěrně známé, proto leporelo doporučuji skutečně nejmenším čtenářům, které budou rodiče pomocí této knížečky vést ke správnému vyslovování a rozšíření slovní zásoby.

Obrázky jsou namalované sytými barvami, silnými černými konturami a na jednobarevném podkladu. Stínování na obrázcích nenajdete. Nejedná se tedy o realistické zachycení předmětů, naopak: ilustrace jsou záměrně zjednodušené, což souvisí s tím, že je tento box leporel určen nejmenším dětem.

Obrazek leporelo 200x200 Obrazek leporelo 200x200

Rodiny zvířátek


Podle názvu tohoto leporela je jasné, že bude zaměřeno na zvířecí říši. Každý obrázek zachycuje nějakého dospělého jedince s mláďátkem. Jedná se jak o exotická zvířata, tak o domácí faunu. Vedle rodiny lvů se na vás spokojeně usmívá rodina kozy domácí, orangutaní mládě šplhající po zádech své maminky nebo malé lištičky. Kniha je opět určena nejmenším dětem, které se budou díky ní seznamovat s různými zástupci živočišné říše, ale s radostí si ji budou prohlížet i dospělí a budou obdivovat překrásné obrázky.

Narozdíl od předchozího druhu leporel se zde totiž ilustrátorka Veronika Balcarová více zaměřila na reálnou malbu. Jedná se již o obtížnější úkol: nezachycuje pouze jeden předmět na jednobarevném podkladu, ale skupinu zvířat, která se pohybuje v určitém prostředí. Každý objekt zde vypadá jako živý – zvířata jsou zachycena při různých činnostech (koťata si hrají s klubkem vlny, lvíče tahá maminku lvici za ocas, vystrašené labutí mládě se skrývá v peří svých rodičů atd.). Díky tomu lze knihu využít i k ptaní se dítěte, co a proč právě dělají jednotlivá zvířátka. Dítě si bude rozšiřovat slovní zásobu a bude nuceno přemýšlet a vytvářet vlastní příběhy.

Obrazek leporelo 200x200 Obrazek leporelo 200x200

Co se děje na statku


Podle mě je jedním z nejzdařilejších leporel knížka s názvem Co se děje na statku. Je již určena pro větší děti, které nemá za úkol učit mluvit, ale rozvíjet jejich logické myšlení a představivost. Na každé stránce je zachycen život na statku. Děti ani dospělí nebudou moci spustit oči z té směsice zvířátek, která dělají různé úkony: kočička otvírá okno, kohout kokrhá s budíčkem v ruce, prasátko se myje, myšky běhají sem a tam, kuřátka se přetahují o žížalu... Tyto situace, které jsem nyní vyjmenovala, lze vyčíst z prvního obrázku, a to jejich výčet není konečný. Čtenář se bude muset nad každou stránkou zastavit na delší dobu, aby vůbec vstřebal, co vše se na onom statku děje.

Humorné obrázky však neslouží pouze k potěše oka, ale mají i své praktické využití. U každé stránky naleznete nějaký úkol, např. najít na obrázku pruhovanou ponožku, říci, co které zvířátko dělá, najít všechny myšky apod. Další úkoly si navíc mohou rodiče pro své děti sami vymýšlet. Z prohlížení obrázků a plnění těchto úkolů se tak stane zábava pro celou rodinu, tedy nejen pro nejmenší děti.

Ilustrátor Antonín Šplíchal nad tímto leporelem zřejmě strávil hodně času, výsledek však stojí za to. Jak jsem již zmínila, obrázky se hemží množstvím zvířecích postaviček, které se chovají jako lidé a jsou tak i oblečeny. Jsou malovány pestrými barvičkami, celek však nepůsobí kýčovitě. Navíc vše působí velice realisticky díky skutečně detailnímu propracování. Jedná se proto o zatím nejpovedenější leporelo, které jsem za dlouhou dobu viděla.

Obrazek leporelo 300x200


Už jste si vybrali, které leporelo bude to pravé pro vaše dítko? Pokud ještě váháte, můžete se podívat na další knížky pro nejmenší, které vydalo nakladatelství Fragment. A pokud máte nějaké své oblíbené leporelo, budeme rádi, když se se svými zkušenostmi s dětskými knížkami podělíte prostřednictvím komentáře.


Výše uvedená leporela můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Fragment:

První slova

Rodiny zvířátek

Co se děje na statkuKomentáře   

 
Renata
0 Na statku...Renata 2009-08-04 19:28
Nejlepší mi v tuto chvíli pro mé děti připadá "Co se děje na statku", protože krásně rozvíjí právě tu fantazii a nutí k zamyšlení a povídání...
Máme podobné, od Svojtky a tuším že se jmenuje "Stroje na statku" a je tam cosi o zemědělství a ročních obdobích a to syna svého času neuvěřitelně bavilo...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Iveta Pešková
0 Iveta Pešková 2009-08-14 15:04
Prckovi se hodně líbí leporelo od Fragmentu "Zvířátka v lese", jednoduché pro děti kolem dvou let, může porovnávat a učit se nová slovíčka. Pak taky vedou knížky "Jak to chodí na...",třeba stavbě, u hasičů, u popelářů atd., z nakladatelství Junior. Ty popeláři jsou u nás jasné jedničky ;-) V podstatě se dají využít pro běžné činnosti, co okolo sebe vidí denně na ulici atd. Takové učení hrou :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení