Recenze: Knihy pro děti a mládež

Tom Gates potřetí

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
k

A máme tady další díl série, jejichž hrdinou je žák jedné z amerických základních škol Tom Gates. Liz Pichonová pokračuje ve svém úspěšném tažení v oblasti dětských knih pohybujících se na rozhraní komiksu. Jaké je hlavní téma prozrazuje název knihy - Úžasný deník - Tom Gates Geniální nápady (většinou). Lidé, kteří mají děti v Tomově věku si dokážou určitě představit, jak takové geniální nápady vypadají, a rádi zvědavě do knížky nahlédnou, co vymýšlí „konkurence“ jejich dětí. Tak si to trochu probereme.


kVětšina rodičů, pokud od svého dítěte uslyší, že má geniální nápad, lehce pobledne. Děti disponují nekonečnou fantazií a realizace některých jejich myšlenek má zpravidla katastrofické důsledky. Pro autorku Liz Pichonovou se tímto tématem otevírá nedozírný prostor pro humorné situace, od nevinných žertíků na úkor okolí, až po legraci na hranici vážných průšvihů. Starostlivý rodič by se mohl v tomto okamžiku zarazit a přemýšlet, je-li vůbec vhodné ratolestem pořizovat knihu, která by mohla být potomkům nechtěnou inspirací. Starostlivé rodiče mohu uklidnit. Tom Gates je slušňák. Titul slušného dítěte jsem mu propůjčil už v recenzi prvního dílu Úžasný deník – Tom Gates – Super hustý výmluvy! a znovu a důrazněji opakoval v článku o díle druhém Úžasný deník – Tom Gates – Všechno je fakt šílený!. Ve třetím díle se toho moc nezměnilo.

Nechci tvrdit, že hrdinou knížek pro děti musí vždy být roztomilý grázlík, ale určitě se mnou bude většina čtenářů souhlasit, že pohled na život jejich očima je zábavnější. Tom Gates je kluk, kterého by asi většina rodičů chtěla doma mít, jeho jedinými prohřešky jsou občas zapomenuté úkoly a to, že místo pozorného poslouchání výkladu učitele si raději kreslí obrázky a komiksy. Naopak, hraje ve vlastní hudební skupině a pokud už nějaký úkol udělá, je učitelem zpravidla hodnocen velmi dobře. Jak vidno, morální kontaminace dětí prostřednictvím Toma Gatese rozhodně nehrozí.

Narozdíl od předchozích dvou dílů Geniálními nápady neprostupuje dějová linka od začátku do konce. Tentokrát se kniha skládá z mnoha krátkých příběhů, podobných povídkám. Jejich hlavními hrdiny jsou opět spolužáci, zejména kamarádi ze skupiny Zombijský rafani a neuvěřitelně protivný Marcus, který má talent vše zkazit. Nesmí chybět ani učitelé, ti jsou převážně sympatičtí a všemožně se snaží své žáky podporovat a motivovat – zkrátka „reálný“ obrázek běžné školy. Rodina je pro zápisky do deníku nejblíže. Otec, matka, nejprotivnější sestra Delia a prarodiče zvaní vykopávky. Pohled dítěte na otce snažícího se sportovat je zdrojem dobře známého humoru.

Táta se vrací pozdě. V obličeji je rudý jako rak a trochu kulhá. Říká:
„Trpím jako zvíře, nejspíš jsem si natáhl sva .“
Mamka se ptá: „Tohle také patří k tvému pečlivě naplánovanému sportovnímu režimu?“
Pak dodává: „Aspoň máš výmluvu, proč se nezúčastníš rodičovskéno závodu na sportovním dnu.“
Jak vědí o mém sportovním dnu? Neřekl jsem o něm ani slovo. Zvláště po loňském závodě.
(Pichonová, L. Úžasný deník - Tom Gates Geniální nápady (většinou). Překlad Zdík Dušek. Praha: Fragment 2013, str.192)

Tom Gates neroste se svými čtenáři, zůstává pořád stejný. Pokud jednotlivé díly vycházejí s časovým odstupem, nejsou určeny pro jednu skupinu čtenářů, která by postupně se svým hrdinou dospívala, ale pro neustále dorůstající kategorii přibližně desetiletých dětí. Stále platí, že tento typ knih je nesmírně čtivý a mohou být dobrou branou do světa literatury.

Knihu Úžasný deník - Tom Gates Geniální nápady (většinou) vydalo nakladatelství Fragment

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení