Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pandemonium: může život pokračovat i bez lásky?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
OKO

 V prvním díle nás americká autorka Lauren Oliver zavedla do dystopické společnosti ve městě Portland. V tomto světě je láska choroba, která musí být zničena. A ploty s vysokým napětím pevně obepínají město. Vláda před obyvateli tají existenci Nežádoucích, ti už jsou podle jejich zpráv dávno mrtví. Jenže oni žijí, žijí v Divočině. Nebo lépe řečeno přežívají. Leně se podařilo překonat hranice a uprchnout, ale za jakou cenu? Alex se za ni obětoval. Tak skončil první díl Delirium a začíná díl druhý Pandemonium.


okoLauren Oliver pochází ze spisovatelské rodiny, a tak jí bylo prostředí příběhů blízké už od dětství. Miluje literaturu, věnovala se však i baletu, malbě, divadlu či kuchtění. Vystudovala filosofii a anglickou literaturu na Chicagské univerzitě, později pracovala jako asistentka redaktora v nakladatelství v New Yorku. Dnes se věnuje psaní na plný úvazek. Její prvotina nese název Chvíle před koncem a byla přeložena do 22 jazyků po celém světě. Nyní se čtenářům představuje dystopickou trilogií Delirium o světě bez lásky.

Pandemonium nezačíná zrovna šťastně. Lena se ocitla sama v Divočině, zraněná. Naštěstí ji vysílenou nalezne v lese skupina Nežádoucích a jejich velitelka Raven ji zachrání život, ale Lena musí sama v sobě nalézt odhodlání žít dál. I bez Alexe. Bez své rodiny. Beze všeho. Život v Divočině je drsný, nemilosrdný. Není tu dostatek jídla, není tu dostatek ničeho. A všechny pronásleduje plíživý děs z toho, že by je mohli regulátoři odhalit a zlikvidovat. I tak v mysli nežádoucích vzkvétá plán, jak tyranii života bez lásky svrhnout. Může jim nějak pomoci infiltrace ABADu (Amerika bez Amor Deliria) a syn jednoho z nejvíce postavených Julian? A co na to Lena? Ta musí nechat svou minulost za zády.

Lauren Oliver knihu rozdělila do dvou části – TEĎ a TEHDY, které se střídají, díky čemuž nabývá příběh na intenzitě. Těžko se pak Pandemonium odkládá i přesto, že je občas snadné odhadnout pokračování příběhu. V kapitolách TEHDY popisuje Lena úskalí života v Divočině, v TEĎ se naopak ocitá v New Yorku, kde plní úkol, přičemž se seznámí s Julianem synem zakladatele organizace ABAD. Jenže nástrahy číhají všude. A Lena se s Julianem ocitají ve velkém nebezpečí.

Hlavní hrdinka Lena se během obou dílu nenávratně změnila. Z křehké, nesmělé, obyčejné dívky se stala sebevědomá Amazonka, která bojuje, v co věří. Bohužel se musela s Alexem rozloučit, i možná to ji posílilo. A pak je tu Julian. Hoch, kterého si nechcete oblíbit, ale musíte, i přesto že ho neustále porovnáváte s Alexem. Ovšem je to trochu klišé z knih pro dospívající, že v každém díle musí být ten pan (skoro) Dokonalý. Na druhou stranu Lauren Oliver zbourala mýtus, že zachráncem musí být vždy muž, ne dívka. Každý v Pandemoniu má svůj příběh, a i Julian ho má. A je opravdu jímavý. Každopádně Lena musela zapomenout na svůj předchozí život, a tak zmínek o postavách z Portlandu je v Pandemoniu jen hrstka.

V knize sviští stránky nebezpečnou rychlostí, i přesto že si autorka zachovala styl psaní z předchozího dílu. Přímých řečí poskrovnu, zato metafor a popisů přehršel. Na konci mi však spadla brada a jsem zvědavá, na poslední díl Requiem. I když čtenář tuší, i když si přečte anotaci, i tak ho autorka závěrem překvapí. A pokud mám srovnat oba díly, druhý je rozhodně zajímavější, akčnější. Není to jen sen lásky a blouznění zamilovaných, je to silný příběh. Příběh ožívající přímo před očima. A samozřejmě příběh, který končí v tom nejzajímavějším.

Ukázka z knihy:
Raven zůstane se mnou, ale nenabídne mi pomoc a já ji ani nežádám. Se založenými pažemi mě nevzrušeně pozoruje, jak se pomalu, trýznivě plahočím lesem.
Konečný součet: dvě hodiny, tři puchýře na dlaních, jeden z nich velikosti třešně. Paže se mi třesou tak silně, že je sotva zvednu k obličeji, když ze sebe chci smýt pot. V jedné dlani mám zarudlou ránu v místě, kde mi kůži rozedřela kovová rukojeť kbelíku.
U večeře mi Tack naloží největší porci rýže a fazolí, a ačkoliv kvůli puchýřům sotva udržím vidličku a Veverčák rýži omylem spálil, takže je zespod hnědá a křupavá, mám dojem, že je to to nejlepší jídlo, jaké jsem od příchodu do Divočiny jedla.
Po večeři jsem tak unavená, že usnu, aniž bych se svlékla, v momentě, kdy se moje hlava dotkne polštáře, takže ani nestihnu ve svých modlitbách požádat Boha, abych se už neprobudila.
Teprve následujícího rána si uvědomím, co je za den: 26. Září.
Hana včera podstoupila léčbu.
Hana je pryč.
Neplakala jsem od chvíle, kdy zemřel Alex.
(OLIVER, Lauren. Pandemonium. Praha: CooBoo, 2013, s. 63)

Knihu Pandemonium vydalo nakladatelství CooBoo

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení