Recenze: Knihy pro děti a mládež

Zaječí svatba

1 1 1 1 1 (1 hlas)
5

Pohádková kniha pro děti Krtek a maminka vznikla na námět a ilustrace Zdeňka Milera, o text knihu obohatila Hana Doskočilová. Vypravování o Krtkovi a zaječí rodince vydalo nakladatelství Albatros.

 


5Jak se namlouvají zajíci? Jak přicházejí na svět ti nejmenší zajíčci? Přece úplně stejně jako děti. Zaječí rodinka právě čeká přírůstek a celý les se těší na nové kamarády. A Krtek, ten samozřejmě musí u všeho být a pomáhat.

Krtek jednoho dne zaslechl dupání a cupitání, jako když se loukou žene stádo oveček. Proto si vyhrabal novou krtinu, aby se podíval, co se venku děje. Avšak nebyly to ovečky, byli to zajíci. „To je povyku, když se ti zajíci namlouvají,“ ozvalo se rozespale z vykotlaného dubu. Krtek si nejprve myslel, že si jen hrají, ale to oni se namlouvají, jak řekla tetka sova. Nejprve se jen tak honili a pak zamířila Zajdulka do svého pelíšku. Zajda si myslel, že ho Zajdulka pozve k sobě na návštěvu. Ale kdepak! Moc dobře věděla, co se sluší a patří. Dělala svému milému drahoty. Nechtěla ho pustit dál. Zamilovaný zajíc z toho byl celý mrzutý. Myslel si, že ho ona už nechce. Chtěl sníst jedovatou muchomůrku a umřít.

Naštěstí včas zakročil krtek a uklidnil jej. Šel se Zajdou k Zajdulce, která už na něj čekala. Cestou jí Zajda natrhal svatební kytici. A konala se svatba.

Na lesní stráňce se nedělají se svatbou žádné cavyky. Úplně stačí, když se ti dva domluví a jeden z kamarádů jim to dosvědčí. „Máte se doopravdy rádi?“ zeptal se Krtek. „Ano,“ řekli Zajda se Zajdulkou jedním hlasem. „A budete se mít rádi až do smrti?“ „Ano.“
Potom ti dva vklouzli spolu do pelíšku a bylo po svatbě.
(MILER, Z.; DOSKOČILOVÁ, H.: Krtek a maminka. Praha: Albatros, 2012.)

Zajda se Zajdulkou, sotva byli sami, hezky se k sobě přitulili a byli celí šťastní. A tulili se k sobě pořád víc a víc, až si najednou připadali ne jako dva, ale jako jeden zajíc. Inu, láska je láska. A veliká láska je ta nejpěknější věc na světě…
(MILER, Z.; DOSKOČILOVÁ, H.: Krtek a maminka. Praha: Albatros, 2012.)

A byla velká svatební hostina. Zadělalo se na koláče a peklo se a peklo. Hostina se vydařila tak, že se na ni dlouho vzpomínalo. Zajdulce narostlo bříško, protože čekala malé zajíce. Zajda se z toho div nepominul. Jako správný tatínek se začal o budoucí rodinu starat. Nakoupil výbavičku pro miminka a něco pro Zajdulku, aby měla radost. Protože když se raduje budoucí maminka, radují se i její budoucí děti. Kolik dětí Zajdulka se Zajdou mají a jak jim Krtek vypomohl, se dozvíte v této půvabné knize.

Kdo by neznal překrásné ilustrace Krtečka od Zdeňka Milera? Na Krtečkovi vyrůstalo mnoho generací a je s námi dodnes. Kterému dítěti by se Krteček nelíbil? Tato nesmrtelná pohádková bytost nás provází již řadu let. Setkat se s ním můžete i ve Večerníčku. První díl (1957) se jmenoval Jak Krtek ke kalhotám přišel. Objevily se zde i další pohádkové postavy (ježek či žába). Z dalších dílů jmenujme například Krtek a zelená hvězda, Krtek zahradníkem, Krtek a ježek či Krtek a filmová hvězda. Jednotlivé díly mají délku od pěti až do osmadvaceti minut. Po úspěšném večerníčku a řadě animovaných filmů vznikla řada knih i kompaktních disků. Kniha Krtek a maminka je určena pro děti od čtyř let, které jsou zvídavé a mohou se dozvědět, jak vzniká nový život.

Knihu Krtek a maminka vydalo nakladatelství Albatros

 

Komentáře   

 
Martina
0 Odp.: Zaječí svatba Martina 2013-03-21 13:12
Tak tuto knížku dostala tehdy moje malá sestra k nějaké příležitosti a pamatuji si, jak mamka byla docela na větvi z toho, jak se rodí malí zajíčci a jak je to nakreslené. No a teď jsem z toho na větvi já, protože jsem knížku "podědila" pro moje děti.:lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  
 • Laureátkou 33. ročníku Ceny Jiřího Ortena je Hana Lehečková s novelou Svatá hlava nabízející ponor do „slabé" duše

  V pořadí 33. ročník Ceny Jiřího Ortena (CJO) pro mladé talentované autory do 30 let zná svou vítězku. Je jí literární redaktorka, spisovatelka a dramatička Hana Lehečková, která odbornou porotu jmenovanou Svazem českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) upoutala svou novelou Svatá hlava. Kniha vyšla v nakladatelství Vyšehrad v roce 2019 a čtenáři předkládá zápisky schizofrenika žijícího v pohraniční vesnici. Autorka prostřednictvím této perspektivy důmyslně ohledává vnitřní i vnější okraje nemocného světa, ale i naší "normálnosti". Slavnostní vyhlášení Ceny Jiřího Ortena 2020 spojené s autorským čtením tří autorů nominovaných do užšího výběru proběhlo 15. září od 17 hodin v Zrcadlové kapli Národní knihovny v pražském Klementinu.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení