
Vítejte v podzemním světě!
- Recenze
- Vytvořeno 16. 7. 2009 8:00
- Autor: Marta Šimečková

Základní osnova příběhu je poměrně jednoduchá: čtrnáctiletý chlapec Will se dozvídá, že jeho milovaný otec zmizel. Když nalezne otcův deník a tajnou chodbu ve sklepení jejich rodinného domku, rozhodne se, že jej najde. Spolu se svým kamarádem Chesterem objeví svět v podzemí, o kterém nikdo na Povrchu neví. A protože má být záhadná Kolonie i s jejich obyvateli lidem nahoře utajena, jsou chlapci stíháni děsivými Styxy a hrozí jim vyhoštění do Hlubin, ze kterých se ještě nikdy nikdo nevrátil...
Jak vidíte, příběh má základní rysy dobrodružného románu: objevuje se v něm motiv hledání osoby, na které hlavnímu hrdinovi záleží, objevení záhadného světa, útěk před nepřáteli, boj s nimi atd. Děj se žene dopředu velikou rychlostí, při které čtenář málem nestačí popadnout dech. První kapitoly odehrávající se na Povrchu budou pouze rozjezdovou dráhou, která vás zaveze přímo do světa, v němž vládnou pomstychtiví Styxové se svými ostrými psy, před nimiž se nikdo nemůže skrýt. Budete číst až do konce v napětí, zda se hlavním hrdinům podaří zachránit vlastní život. Přestože se jedná o knihu primárně určenou pro děti, naleznete v ní i některá krvavá místa, z nichž vám bude běhat mráz po zádech. Kniha v sobě spojuje prvky románu dobrodružného a hororového: vše jako by bylo pokryto černotou a bodavým mrazem vycházejícím z očí Styxů. A Kolonisté vám připomenou Orwellův svět knihy 1984, neboť jsou jen stádem ovcí, které lze kdykoliv dovést na porážku.

Je vám asi už jasné, že patřím k těm, kteří byli tímto románem nadšeni. Jedná se o knihu, která bude mít trvalé místo v mé knihovničce a vedle které už leží druhý díl, který je snad ještě napínavější! Právě ve druhém dílu se dozvíte odpovědi na většinu otázek, které vás napadnou při čtení první knihy. Ano, v románu Ztracený svět v Podzemí se můžete těšit na mnoho mezer ve vyprávění, které se budou postupně zaplňovat díky informacím v dalších a dalších kapitolách. Budete postupně odhalovat tajemství z minulosti i současnosti a nepřestanete se divit, jak mohli autoři takovýto příběh sepsat.
První, co mě při této otázce napadlo, je samozřejmě podobnost s románem nesmrtelného Jula Verna Cesta do středu Země. S ním má tato kniha společný motiv putování do nitra Země a zvláštnosti, s nimiž se zde hlavní hrdinové setkají (např. vymřelé živočišné druhy a podzemní moře ve druhém dílu). Přesto je Ztracený svět v Podzemí originální knihou stojící na vlastním příběhu, který nemá v literatuře obdoby. Nevím, proč jej neustále někteří srovnávají s Harrym Potterem. Příběhy J. K. Rowlingové jsou založeny na souboji dobra a zla, v němž hlavní roli hrají kouzla. Zde naopak převažuje ona temná strana, která navíc není obdařena magickými silami. Gordon a Williams dokáží ve čtenáři vyvolat dojem, že se jejich příběh může skutečně stát, že pod našimi domy a zahradami možná leží ještě další města a místa, v nichž se mohla přirozenou cestou vytvořit zvláštní flora a fauna. Není to svět, který by musel existovat pouze v naší fantazii, ale který je alespoň částečně možný. Stejně tak je Will zcela obyčejným klukem, zatímco Harry v sobě odmalička cítí cosi zvláštního – moc kouzel.
Ztracený svět v Podzemí je dle mého názoru výbornou knihou, která se hodí pro všechny čtenáře, kteří milují dobrodružné romány s temnějším laděním. Jakmile knihu přečtete, pochopíte, proč o ni píši s takovým nadšením. A stejně jako já budete prahnout po druhém dílu, který vám přinese nejedno překvapení!
Knihu Ztracený svět v Podzemí vydalo nakladatelství Fragment.
Čtěte také:
Dobrodružství v podzemí pokračuje!
Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje...
Nejlépe hodnocené články
Aktuality
-
Duna potřetí
Roku 1965 americký spisovatel Frank Herbert vydal, podle mnohých, nejlepší sci-fi knihu všech dob. Dílo s jednoduchým titulem Duna je dodnes čtené, diskutované a na jeho motivy vznikají hollywoodské blockbustery i počítačové hry. Planeta Arrakis samotného tvůrce lákala natolik, že se do jejího prostředí ještě několikrát vrátil. Třetí díl nazval Děti Duny a jako audioknihu jej publikovalo nakladatelství OneHotBook.
Číst dál... -
Vlastislav Toman odešel, Hadži zůstává
Ráno 11. května 2022 se na facebookovém profilu Nakladatelství Josef Vybíral objevila smutná zpráva – v nedožitých třiadevadesáti letech odešel dlouholetý (1956-1992) šéfredaktor ábíčka Vlastislav Toman.
Číst dál...
Nové komentáře
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Tento román jsem viděla několikrát zpravovaný jako film, ovšem netušila jsem že Robert umírá. To ... -
Prašina
no tatop kniha se mi zdála taková temná já mám ráda temno ale pořádně nedávala smysl nedokázala jsem ... -
Milník v žánru fantasy
Já jsem zrovna jeden z těch, co zná z fantasy všechno a nic ho nepřekvapí - teda ne že bych jí tolik ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Mám rád Fischerův překlad, ale krásný je i překlad Loukotkové. Můžete se přesvědčit v knize Navzdory ... -
Tropy: Obrazná pojmenování v užším smyslu
:D jen škoda, že to nenapsal o 6 dní dřív, potom by to bylo přesně 2 roky... jinak dobrá stránka ;-) ... -
I vzplála světlá naděje
Krásný referát -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Diagnózu má každý, jen někteří se života doopravdy zeptali, jakou :-) Někdo ty okamžiky, v nichž ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
a ještě na okraj - i pocit sice lze často vysvětlit rozumově, ale poezie nevzniká ani není vyhledávána ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Odpověděl jsem ve Villonově duchu - skrz protiklad, aniž bych vyloučil původní smysl :-) Zřejmě se ... -
François Villon: Já u pramene jsem a žízní hynu
Nechci Vás sežrat :-) Že ta báseň nemá smysl? Zkuste si poslechnout na YouTube moji zhudebněnou verzi ...
Knihy
Z čtenářského deníku
-
Jarmila Glazarová: Vlčí jáma
Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.
Číst dál... -
Drašar
Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.
Číst dál...