Recenze: Knihy pro děti a mládež

Klasické pohádky z jiného pohledu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ptak

Renata Petříčková a Michal Vaneček  opustili pověsti a báje z okolí Kutné Hory, odešli ze světa permoníků a skřítků a vypravili se do světa pohádek. Jeníček a Mařenka v knížce S Blbounem do říše pohádek nás zavedou k perníkové chaloupce, za Smolíčkem, k Sněhurce i dvanácti měsíčkům a k spoustě dalších pohádkových postav.knihaNa začátku jsou sourozenci s tátou v lese, sbírají borůvky a maliny, a tak trošku zabloudí. Dojdou až ke skále, ve které je tunel, když jím projdou, jako první potkají Červenou karkulku, která děsivě nadává na datla, co jí vždycky zbaští bábovku pro babičku. Je velmi rozzlobená, vyhubuje i oběma příchozím a zmizí v lese.

Jeníček s Mařenkou vůbec netuší, co se děje, tak postupují dál lesem a brzy narazí na podivné stvoření, které vypadá jako pták. Ale takového ptáka ještě nikdy neviděli. Neznámý se jim představí jako Blboun nejapný a vysvětlí jim, že se dostali do říše pohádek. Blboun se stane jejich průvodcem, zavede je nejdřív k domku babičky, kde se znovu uvidí s Červenou karkulkou, pak k perníkové chaloupce, kde poklábosí s ježibabou a zachrání čerta, až se obloukem vrátí od Smolíčka, Sněhurky a dvanácti měsíčků zase k ježibabě, která jim svěří perníkový klíček od pohádky. Cestou napravují různé neplechy a pomáhají, kde se dá.

Celá stavba příběhu silně evokuje seriál o Arabele: dva světy – lidský, v knížce je označen jako dospělý, což mi nepřijde příliš přesné, a pohádkový. Problémem je už začátek, protože Jeníček a Mařenka mají přijít z dospělého světa, přesto vyznívají jako hrdinové známé pohádky, jejichž táta dřevorubec kácí dřevo a oni s ním chodí na lesní plody.  Lesa se nebojí, znají ho jako své boty, ale každého hned napadne, proč nejsou ve škole, když jsou z toho dospělého, nepohádkového světa!

Po projití tunelem se ocitneme v pohádce, kde nic není tak, jak známe z knížek. Spousta báječných nápadů mne víc než pobavila. Třeba vlk nespolkne babičku, ale Babičku, proto musí na operaci k doktoru Myslivcovi, aby mu knihu ze žaludku vyndal.  To je mi velmi blízké, protože jako dítěti mi bylo líto vlka, ne sežrané babičky, liška od Budulínka zase dětem prozradí, že hrášek vůbec nejí, že tak jen prarodiče straší svého vnuka, aby aspoň trochu hrachu snědl. On by totiž jinak pořádal jen laskominy…

Veselých nápadů je habaděj, díky tomu, že všechny postavy mají lidské vlastnosti a lidské starosti, autoři stírají rozdíl mezi pohádkovým a lidským světem. Někde je to prima, jinde na škodu. Průvodce Blboun nejapný zdá se být jakýmsi Švejkem – do konce příhod se nedozvíme, zda svou natvrdlost jen předstírá, nebo zda si z ostatních střílí a tak si usnadňuje své živobytí mezi nadpřirozenými bytostmi. V každém případě se všude dobře nadlábne, někdy až moc! Proto nějak neumím určit, zda je postavou kladnou či zápornou – on prostě je!

Malým čtenářům se bude s Blbounem v říši pohádek asi líbit. Určitě se jim zalíbí i ilustrace Ondřeje Zahradníčka, které však pro mne jsou až příliš jako z Disney dílny. Příhody čtenáři rozhodně nudit nebudou, bohužel však jen v mnoha případech rozvinou to, co známe z knížky a seriálu Arabela scenáristy a spisovatele Miloše Macourka. Což ilustrace evokující filmové snímky jen dotvrzují.

Knihu S Blbounem do říše pohádek vydalo nakladatelství Fragment

 

Soutěže

Aktuality

 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   
 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení