Recenze: Knihy pro děti a mládež

Kniha Broučci poprvé v 3D provedení

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Řada z nás má Broučky Jana Karafiáta spojené s nezapomenutelnými ilustracemi Jiřího Trnky. Nakladatelství Jota se však rozhodlo tuto dětskou knížku obléct do nového hávu, a to doslova. Díky tomu se na pultech knihkupectví nedávno objevili Broučci se zcela novými ilustracemi Aleše Čumy, které se vyznačují moderností a rovněž 3D provedením.knihaIlustrace se snaží být moderní, a tak museli projít inovacemi zejména hlavní hrdinové. Samotný brouček tak nosí na hlavě kšiltovku a lucerničku vyměnil za baterku. Broučkův tatínek sice vypadá trošku jako bezdomovec, ale jeho neupravený vzhled spolu s rošťáckým úsměvem se přesně hodí k jeho postavě. Strach půjde z postavy kmotříčka, ze kterého se stal opravdový mafiánský kmotr.

Novinkou je tu propojení obrázků s textem. Jde o věc poměrně nevídanou, alespoň já jsem se s ní v dětských knížek doposud nesetkala. V textu je vždy červeně vyznačen úsek, k němuž se ilustrace vztahuje. Ta pak dává textu zcela nový význam. V textu Jana Karafiáta například stojí: A tak už to dlouho netrvalo, kmotřička zaťala sekyrku do špalku a – „Teď pojďte, děti!“ Jde o zcela nevinnou část, při jejím čtení si představíte, jak paní broučková ukončila svou práci venku (štípání polen) a pak k sobě zavolala děti. Jenomže po shlédnutí vtipné ilustrace dostane tato pasáž zcela nový rozměr (o němž by se asi autorovi nikdy nesnilo): na obrázku uvidíte navztekanou ženu se zlým pohledem, jak v ruce svírá sekeru, jako by chtěla nejraději někoho tou sekerou sprovodit ze světa. A pak jsou tu ještě zobrazené dvě děti, které se na „kmotřičku“ vyděšeně dívají.

Některé aluze mohou být přitom dětskému čtenáři nejasné, například „Ach, ta etiketa. Kdyby to tak viděl ŠPAČEK“. Onoho ŠPAČKA jsem zde napsala velkými písmeny, aby bylo jasné, že to může být jak narážka na skutečného ptáka (broučci se totiž ptáků velice obávají), tak na českého odborníka na etiketu, kterého zná nejeden dospělý, avšak u dětí si tím tak jistá nejsem.

Některé ilustrace jsou doplněny textem, a to v  bublinách. Tím v sobě kniha spojuje dvě zcela různá média, a to tradiční knihu spolu s komiksovými pasážemi. Ilustrace, které by měly být pouhým doplněním čteného, se tak stávají vlastními minipříběhy, které mnozí malí i velcí čtenáři budou číst možná s větší chutí, nežli ten klasický. Důvodem je vtip, který Aleši Čumovi zřejmě nechybí.

il


Protože si ilustrátor pohrává nejen s obrazovou přílohou, ale i s textem ji doprovázejícím, dovolil si ozvláštnit jazyk broučků řadou výrazů, které dnes slýcháme u mládeže. Broučci v Čumově podání říkají To je hustý, To je fičák nebo Tak toto je prča.

Trošku překvapující pro mě bylo, že se mi toto moderní pojetí líbí. Jsem většinou zastánkyní klasiky, myslím si ale, že se Nakladatelství Jota podařilo naplnit své cíle: přiblížit klasické Broučky současným dětským čtenářům. Broučci, jak ví všichni, kteří je někdy četli, jsou krásným poselstvím o koloběhu lidského života. A k tomu patří i smrt, v knize často zmiňovaná. Vážná témata jsou tu díky ilustracím odlehčena, čímž se Broučci budou moci stát opět oblíbenou četbou těch nejmenších.

Knihu vřele doporučuji malým i velkým čtenářům, kteří se nebojí klasické četby v moderním provedení. Nezapomenutelným zážitkem pro vás bude bezesporu i možnost sledovat některé výjevy ve 3D pomocí speciálních brýlí, které jsou ke knize přiložené.

Knihu Broučci vydalo Nakladatelství Jota

 

Komentáře   

 
Malý velký poseroutk
+1 RE: Kniha Broučci poprvé v 3D provedeníMalý velký poseroutk 2011-11-24 23:02
Zajímavé, originální. Jsem zvědavý s jakým ohlasem se kniha setká u konzervativních Čechů. Já osobně bych asi dal přednost klasice.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení