Recenze: Knihy pro děti a mládež

Dívčí román s prvky fantasy a hororu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Jsou různá rozhodnutí. Žádná nejsou bezpečná, jenom odlišná. Alespoň to tvrdí Libba Brayová ve svojí fantasy knize Měsíční oko, vydané v Mladé frontě, která jako by popisovala důsledky každodenních rozhodnutí náctiletých.knihaHádka s rodiči, několik hloupých přání a smůla na každém kroku, to zná snad každý člověk v pubertě. Ani hrdinka románu – Gemma – toho není ušetřena. Protože pochází z viktoriánské Anglie, ale vyrůstá v Bombaji, nejvíc ze všeho si přeje podívat se do Londýna. Jenomže její matka jí odmítá vyhovět, jako by se něčeho bála. Gemmina touha se přeci jenom nakonec splní, ale ne tak, jak si ve skutečnosti přála...

V Londýně by s tím, co se naučila v Indii, moc nepochodila. Ono najít „ideálního“ manžela chce jistý kousek umu, který jí může dát jenom internátní škola Spence. Gemma je ale jiná. Už jenom svými vidinami. Povede se jí vůbec zapadnout do nového kolektivu a do party Felicity a Pippy? Jak dokáže vyjít se svojí odstrkovanou spolubydlící, stipendistkou Ann?

Autorka čtenáře provádí od živých indických trhů, přes rušné ulice Londýna až do tajuplné a strašidelné školy Spence, vlastnící rozsáhlé pozemky s nebezpečným terénem. Divoká anglická krajina, škola s dávno uzavřeným křídlem, mlhy táhnoucí se přes cestu… Dokonalé prostředí pro fantasy příběh s hororovými prvky, při kterém tuhne krev v žilách.

I postavy jsou jako stvořené pro nadcházejí boj dobra se zlem. Každá z členek nové partičky, říkající si Řád, má svoje tajné sny a trable v rodině, se kterými se ostatním nechce svěřit. Osud Ann připomíná Janu Eyrovou od Charlotte Brontëová, Felicity se chová jako nafoukaná dceruška bohatých rodičů, Pippa se zase projevuje jako ovečka poslouchající svoje okolí. Jenom Gemmy je ta nová, tajemná, prokletá dívka.

Když se řekne fantasy, mnoho čtenářů si představí něco na způsob kouzelnického učně Harry Pottera, příběh plný kouzel a mýtických bytostí, nekonečné boje dobra a zla a neohroženého hrdinu s jeho přáteli. Tyto klasické aspekty se v Měsíčním oku vyskytují značně omezeně. Celá kniha je protkána drobnými úvahami dívek, zkoumáním minulosti školy, pátrání ve vlastním svědomí, kde se stala chyba, a plány do budoucna. Někdy dojde k nečekanému odhalení, které děj posune o kus dál a objasní předchozí události.

Kniha je určena především čtenářům kolem deseti let, ale osobně si myslím, že by ji ocenily především starší a zkušenější čtenářky. Už třeba jenom proto, že neznám dítě ve věku, jemuž je příběh určen, které by zvládlo přečíst 400 stran. Kdyby v textu byly obrázky, dalo by se nad tím ještě popřemýšlet…

Druhým důvodem je, že hrdinky občas řeší takové problémy, o kterých většina desetiletých dětí nemá pojem, a nemusely by tedy porozumět příběhu. Musím uznat, že i starší s tím mají někdy problémy.

Měsíční oko
je sice velice čtivé, ale věčné rozhodování o dobru a zlu a snaha o pochopení některých událostí je pro čtenáře značně ubíjející.

Ukázka z knihy:

Bolí mě v krku. „Ale když je sníš…“
„Co řekla slečna Mooreová? Žádná bezpečná rozhodnutí neexistují. Pouze odlišná.“ Naposledy pohlédne na řeku a její ruka vzlétne k ústům. (…) Krajina všude kolem mě opět ožívá a čeří se květy a zlatým listím. Na obzoru se rodí nové růžové nebe. Rytíř stojí a čeká s její rukavičkou v ruce.
(…)
Usměje se. Opětuji jí úsměv. Nic víc není potřeba. Nasedne do loďky a nechá se v ní unášet přes řeku. Když dopluje k druhému břehu, rytíř jí pomůže vystoupit na zelený pažit.

(Brayová, L.: Měsíční oko. Praha: Mladá fronta 2011, s. 380.)

Knihu Měsíční oko vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení