Recenze: Knihy pro děti a mládež

Fyzika, nebo fantasy?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Mít kamaráda z minulosti? Proč ne. Ale bojovat s ním proti nepříteli, i když při tom půjde o život? O tom, že to není hračka, se přesvědčí hrdinové knihy Zloděj duší od Martina Bootha.knihaAčkoli jde o druhý díl příběhů dvojčat Pip a Tima a jejich kamaráda alchymisty Sebastiana, není nijak těžké zjistit, co se odehrálo v předchozím díle. Autor se sice několikrát zmíní o událostech z léta, ale netlačí na čtenáře, aby si přečetl předchozího Alchymistova syna.

Ze začátku děj vypadá nudně – dvojčata nastupují do nové školy a jako třídního učitele mají přísného chemikáře. I jejich spolužáci jsou naprosto obvyklí – někteří jsou spíše násilníci a zbytek ovečky, na které si mohou všichni bez problémů dovolovat. Takové postavy mezi svými spolužáky najde každé dítě, a tak pro ně není těžké rozeznat od prvních stránek jejich vlastnosti. Z vyprávění svých přátel Sebastian vyrozumí, že se jejich učitel chová zvláštně, dokonce v něm pozná odvěkého nepřítele svého otce. Začíná životu nebezpečné dobrodružství, do kterého jsou zataženi také ostatní nevinní žáci. Zlo musí být zastaveno co nejdříve.

V průběhu děje celá trojice postupně nachází kouzelklíče, drobné kovové předměty, které jsou zapotřebí k dokončení vyvolávání zla. Ať se je snaží jakkoli zničit, stále jich zbývá dost na to, aby se závěrečný rituál povedl.  Ale nikdo zatím přesně neví, co je jeho cílem.

Autor zajímavým způsobem přeskakuje ve vyprávění mezi přednáškami o anglických dějinách a o jaderné fyzice a mezi běžným životem skupiny puberťáků.  Občas přidá nějaký ten fantasy prvek, takže vznikne úžasné dobrodružné čtení pro děti, ve kterém se navíc dozví mnohé odobné informace.  Kniha je napsána tak, aby vyprávění, dokonce i odborné výklady, pochopil i největší nepřítel fyziky a dějin. Přesto je někdy trochu namáhavé představit si, jak vše vlastně funguje. Autorovi se přitom obdivuhodným způsobem daří udržet rovnováhu mezi jednotlivými částmi.

V závěru knihy se můžete těšit na napínavé čtení, kdy si budete klást řadu otázek, především tuto: Co když selže poslední naděje na záchranu hlavních hrdinů? Opravdu se jim povedlo zvítězit nad zlem? Než nastane čas k oslavám, Martin Booth ještě naposledy překvapí. Už to vypadá, že zlo jednou provždy ovládne Zemi. Povede se dvojčatům a Sebastianovi překonat i poslední nástrahu?

Ukázka z knihy:

„V tvých dobách bylo normální, že se člověk uprostřed noci vloudil do ložnice nějaké slečny?“ zahartusila. (…)
„Jest jitro,“ namítl Sebastian, „nikoli noční čas, avšak slušnost mi vskutku nedovoluje vlouditi se do tvé komnaty. Nicméně,“ dodal jako by nic, „považuji za svou povinnost střežiti tě v čase temnoty. Čas od času semo nahlédnu, abych se ujistil, že nejsi ohrožena.“
„Chceš tím říct, že sem chodíš, když spím?“ vyhrkla Pip, protože ta představa ji poněkud zaskočila.

(Martin Booth: Zloděj duší. Praha: Mladá fronta 2006, s. 9.)

Knihu Zloděj duší vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Komentáře   

 
šl
0 RE: Fyzika, nebo fantasy?šl 2011-10-19 10:45
Super, su příjemně naladěn, pln zvědavosti a očekávání. Teď jen najít kapičku času...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Česká vlna

  Česká próza je na vzestupu. Sílí zájem čtenářů, zvyšuje se kvalita knih a stoupá zájem kritiků. V řebříčcích prodejnosti české knihy suverénně porážejí ty zahraniční. A objevují se stále noví autoři, nové knihy a nové příběhy, o které je zájem i za našimi hranicemi. Nakladatelství Host a Centrum současného umění DOX v Praze proto připravily na sobotu 23. listopadu program, který čtenářům umožní setkat se s oblíbenými autory při netradičně pojatých besedách.

  Číst dál...  
 • Čtení s Robertem Fulghumem

  Americký spisovatel Robert Fulghum má ve veliké oblibě Českou republiku. A Česká republika má ráda tohoto autora. Fulghum se proslavil především svými knihami s drobnými úvahami. Letos na podzim vyrazil po naší zemi na turné, na němž svým čtenářům představuje druhý díl trilogie Opravář osudů. Tato knižní série je jedinečná tím, že vyšla pouze u nás – vypráví totiž o Češích pro Čechy.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení