Recenze: Knihy pro děti a mládež

Jak přepravit stíhačky?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Kdo se zajímá o vzdušné bitvy 2. světové války, ten jistě nepohrdne válečným románem Worrals na válečné stezce od Williama Earla Johnse. Ačkoli běžně dávám přednost spíše dílům odehrávajícím se v dávnější minulosti, tahle kniha mě poměrně mile překvapila.knihaAnglická vojanda slečna Worrals se se svojí kolegyní Lowell vydává do Francie, kde má v horách vybudovat jakési provizorní letiště na doplňování paliva stíhačkám pokračujícím na Maltu. Ať se akce ze začátku zdá jakkoli snadná, Němci brzy pojmou podezření na nelegální činnost a neohroženým dívkám jde o život. Nebo se jim povede plán dokončit a bezpečně se vrátit domů?

Přestože jde o válečný román, Johns občas zapomene na všudypřítomné nebezpečí a popisuje okolní divokou krajinu, jako by byl autorem nějakého turistického průvodce. Jindy děj připomíná příběhy z divokého Západu. To když Worrals zachraňuje svého „spolupachatele“ z vězení. Nepotkat ve dveřích policejní stanice gestapáka z Vichy, klidně by se čtenáři mohlo zdát, že svůj úspěch půjde oslavit do nejbližšího saloonu.  Místo toho však dívka krade auto a následuje divoká honička ve skalách, při které všichni zúčastnění mohou skončit v řece na dně několikametrové propasti.

Johns má talent rozpoznat, kdy už stačilo válečného násilí a je potřeba čtenáři dopřát alespoň trochu oddechu. V takovou chvíli dojde k setkání s dávnými přáteli, na dobrodružnou plavbu loďkou, nebo nechá mladé vojáky bezstarostně žertovat, jako by šlo o obyčejný cvičný let.

Přestože jde o třetí knihu o slečně Worrals a její přítelkyni Lowell, ve volném pokračování se do děje každý bez problémů vpraví. Autor je férový a neupozorňuje, že je čtenářova chyba, že si nepřečetl předchozí díly. Začíná nový příběh, ke kterému nejsou potřeba žádné předchozí znalosti života dívek.  Kdyby přece jenom něco nebylo jasné, nebo snad mohlo činit problémy při další četbě, William to včas vysvětlí.

Snad jediné potřebné znalosti jsou o 2. světové válce, hlavních nepřátelích a místech, kde se bojovalo. Ať to zní jakkoli děsivě, bohatě stačí poznatky z běžných hodin dějepisu na základní škole. Případně, spíše pro ty, kteří si knihu chtějí opravdu vychutnat, je potřeba doporučit alespoň minimální vědomosti o středověkých sektách, ze kterých Johns vychází při některých záškodnických činnostech. Někdy je možná lepší zásah partyzánů než řízená a pečlivě naplánovaná vojenská operace.

Vzhledem k tomu, že je kniha Worrals na válečné stezce určena pro mládež, mě mile překvapilo, že William udržoval napětí až do poslední věty. Ať už šlo o svrhávání min, útěk před německými vojsky nebo o možný trest od velitelů. Ačkoli se obě dívky snažily misi splnit co nejlépe, ne všechno šlo podle jejich představ…

Ukázka z knihy:

„Asi uhnul z kurzu,“ hádala Frecks.
„Ne. Tohle letadlo má dva motory,“ řekla Worrals a soustředěně poslouchala dál.
„Je to whitley?“
„S těmihle motory určitě ne,“ zavrtěla hlavou Worrals. „Znějí úplně jinak.“ (…) „Je to Hun!“ (…)
„Ohlásí to veliteli!“ ječela Vrecka propadající panice.
„Nevzrušuj se.“ Worrals sledovala zvuk a usoudila, že letadlo krouží nad přistávací plochou. „Určitě se diví, že má pod sebou letiště, o kterém nic neví. Napadne ho, že je nové.“
„Zhasni!“ zavřískla Frecks.


(William Earl Johns: Worrals na válečné stezce. Toužimský & Moravec 2001, s. 95.)

 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení