Recenze: Knihy pro děti a mládež

Pachatelé dobrých skutků pokračují

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
ilustrace

Už dříve byla na našich stránkách představena knižní série Pachatelé dobrých skutků určená pro malé čtenáře, respektive její první část Puntíkáři. Dnes se zaměřím na druhý díl volně navazující na Puntíkáře. Jmenuje se Duchaři a je opět stejně čtivý a zábavný, ostatně jako všechny knihy Miloše Kratochvíla.knihaV knize se setkáte se starými známými. Jsou jimi dva nerozluční kamarádi Michal Souček (přezdívaný Piskoř) a Filip Fialka (přezdívaný Filda). Tito dva spolu zažívají nejedno dobrodružství, především tehdy, když se rozhodnou páchat dobré skutky. Tentokrát je tímto dobrým skutkem záchrana spolužáka Trpajse, který se rozhodne nechodit do školy. Ve třídě totiž spatřil ducha, který vstoupil do učitelky Vlčkové a tu změnil na fúrii metající kolem sebe samé poznámky a černé puntíky. Filda s Piskořem se rozhodnou vyhnat ducha ze třídy, a tak zachránit nejen Trpajse před vyloučením ze školy za neomluvené absence, ale i paní učitelku, která byla očividně v zajetí temných sil.

„Když Fildu Fialku popadne touha dělat dobré skutky, nepohne s ním ani pár volů. A já na to byl sám.“ (Kratochvíl, M. Duchaři. Praha: Mladá fronta, 2009, s. 10.)

Jak je vám asi jasné, ne všem se bude Fildovo a Piskořovo vymítání ducha líbit. V prvním řadě to jsou rodiče, kteří si na pomoc povolají tetu Marcelu – uznávanou psycholožku –, aby zjistila, jestli jsou chlapci duševně v pořádku. Pak to je ředitel Sojka spolu s pedagogickým sborem a školníkem, kteří obviní chlapce z pokusu o zapálení školy při pokusu o vymýcení ducha.

 

Filda s Piskořem to prostě nemají snadné. Chtějí všem pomoci, ale místo uznání se jim dostává v lepším případě poznámek v žákovské knížce, v horším případě pohrdání od spolužáků. Neujdou ani policejnímu výslechu, kterého se ostatně účastnili už v prvním díle. Prostřednictvím úsměvných příběhů tak malí čtenáři poznají, že život není jen o tom, co si člověk usmyslí, ale že se musí počítat i s nepochopením a neúspěchem. Zároveň se přesvědčí o tom, že s pomocí dobrého kamaráda jde vše zvládnout mnohem snáze.

Příběhy jsou velice reálné, sama jsem si vybavila řadu vzpomínek na dětství. Autorovi se podařilo opět naplnit to, co předesílal už v předchozím díle: „Stejně jako v knížce Puntíkáři i tady je všechno čistá pravda. Jestli se vám bude zdát, že se nic z toho nemohlo stát, tak je to nejspíš tím, že nemáte toho správného kamaráda!“ (Kratochvíl, M. Duchaři. Op. cit., s. 6.)

ilustraceText je doplněn veselými ilustracemi Milana Starého. Tentokrát vás na všech stránkách nebudou provázet černé puntíky, ale malí šedí duchové.

Jediné, co bych knize vytkla, jsou občasné chyby v textu, např. chybějící interpunkční znaménka („Jak je tam duch, radši zavřu oči A tenhle... (s. 12), „Nedalo se to vydržet a tak jsem Fildovi zavolal“ (s. 70)), chybějící písmenko („... nikdy nebudu žádném andělovi svazovat křídla...“ (s. 69), „... ohradil se maminka“ (s. 114)), spojení oba dva místo správného oba („Oba dva jsme se ale přes ně dívali na Vlčkovou...“ (s. 20)).

Knihu doporučuji všem malým čtenářům, kteří mají rádi dobrodružné knihy z reálného světa. Nejlepší je číst ji po večerech pod peřinou s rozsvícenou baterkou – to si nejlépe vychutnáte duchařskou atmosféru.

Knihu Duchaři vydalo nakladatelství Mladá fronta

Soutěže

Aktuality

 • Krátká přestávka

  Vážení čtenáři,

  čas prázdnin a dovolených je tady, léto, i když to občas tak nevypadá, také. Po roce různých omezení si někteří z nás konečně alespoň trochu užijí cestování, třeba jen v rámci naší republiky. Bylo by zbytečné zdůrazňovat, že i u nás jsou krásná místa. V této souvislosti mi dovolte vyhlásit krátkou přestávku ve zveřejňování recenzí, které pro vás už řadu let pravidelně připravujeme. Doufám, že nás po prázdninách čeká mnoho dalších krásných knih, které budou stát za zmínku, a hlavně že se podaří uskutečnit akce, které jsou s literaturou spojené, jako jsou třeba knižní veletrh v Havlíčkově Brodě či Svět knihy. 

  Těším se na opětovné shledání a vámi a věřím, že i přes tuto - určitě krátkou - odmlku nám zachováte svou přízeň. Přeji vám všem - čtenářům i redaktorům - krásné léto plné zážitků.

  Jiří Lojín

  Šéfredakor

   
 • Paseka se stěhuje do Karlína

  Po dvaceti letech na pražských Vinohradech započne nakladatelství Paseka novou etapu v  Karlíně. Nový majitel Laichterova domu, kde Paseka sídlila od roku 2000, má s prostorem plány, které nejsou slučitelné s běžným provozem nakladatelství. V redakci Paseky v ulici Vítkova již nebude možné vyzvedávat internetové objednávky, ale kromě stávajícího Vinohradského knihkupectví bude od 5. května výdejním místem také oblíbené karlínské knihkupectví Přístav.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení