Recenze: Knihy pro děti a mládež

Máte také Korálníčka?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
koralek

Když bychom zmínili Nelu Boudovou, většině z nás by se v mysli promítla především jako skvělá herečka (absolvovala Státní konzervatoř v Praze – obor hudebně-dramatický; filmy: Kolja, Bylo nás pět, Vratné lahve atd.), možná i dabérka (svůj hlas propůjčila hollywoodské herečce Julii Roberts aj.), ale málokdo by ji přiřadil ke spisovatelské činnosti. Její knižní prvotina zvaná Eliška a Korálníčci vyšla v nakladatelství XYZ v roce 2009. Sama autorka dodává, že se inspirovala zážitky z vlastního dětství.knihaKniha je pojata jako humorně-pohádkové vyprávění autorského vypravěče. Příběh je vyprávěn srozumitelným jazykem, místy až vtipným. Autorka sympaticky a trefně využívá moderní výrazy, jako např.: „to je hukot, babi v klidu, to bylo děsné“ apod. Velikost textu je perfektně přizpůsobená začínajícímu čtenáři k prvnímu čtení.

Autorka vnáší do příběhu napětí, jaké jistě malý čtenář potřebuje, a také vtip či jemnou ironii („Byl vegetarián a babičku to přivádělo k šílenství. Trvalo to už léta, ale babička si stejně nikdy při jídle neodpustila poznámku: „To je proti pánu Bohu,“ nebo „Nejíš maso, nebudeš zdravej.“ Popřípadě: „Bože, co jsem to porodila?“ S. 19.) Příběh se odehrává ve městě (tam, kde Eliška bydlí) a na venkově (tam, kam jezdí na prázdniny). Výhody venkovského prostředí jsou nesporné, i Eliška se vždy těší, až bude moci bruslit na potoce a starat se o domácí zvířátka společně se svým strýcem Tondou.

Kromě hlavních (lidských) postav – Eliška, maminka, Ondra, strejda, babička a děda – se zde objevují takzvaní Korálníčci. Jedná se o skřítky, kteří nad Eliškou drží ochranou ruku. Nejen tedy, že Elišku chrání, ale na druhou stranu jí dávají za vyučenou, když se nechová tak, jak by měla. Dědí se z generace na generaci a momentálně je vlastní Eliška. Je zde zřejmá výchovná funkce, informativní – ta je v menší míře – a funkce estetická, která v pohádkovém příběhu nesmí chybět.

V knize nechybí dobrodružství, napětí, ale i problémy šestiletého dítěte (starosti s kamarády, strach o maminku apod.). Zajímavý je vztah Elišky a Jardy, přítele od maminky. Navzájem se neznají a mají k sobě trochu chladnější vztah. Autorka zde ukázala jeden z typických příkladů dnešních rodin. Prostřednictvím tohoto vztahu jako by naznačuje, že život „na hromádce“ dvou dospělých lidí není nic neobvyklého. A dětem dává pěkný příklad, že ať už je přítel od maminky hubený, tlustý, fialový nebo zubatý, může s ním být docela sranda!

Ilustrace k této pohádkové knize vytvořil Jan Janák (rekvizitář v Činoherním klubu). Obrázky krásně doplňují knihu, obohacují ji o živost, veselost a hravost. Jejich optimismus dodává knize jakýsi šmrnc. Většinou se jedná o celostránkové ilustrace, a co je hlavní – souvisí s dějem. Barvičky jsou vesele barevné a obličeje postaviček jsou až komicky šťastné.

Prostřednictvím příběhu se děti doví, že lhát se nevyplácí, že mít kamaráda je velice důležité, a že když jsou přepadeni zlou čarodějnicí Chmurou, tak nemají ztrácet naději a raději se začít smát.

Knihu Eliška a Korálníčci vydalo Nakladatelství XYZ

 

Soutěže

Aktuality

 • Magnesia Litera 2019

  Po mimořádném ročníku, který v roce stoletého výročí založení Československa připomněl, jak úzce je česk(oslovensk)á státnost propojena s literaturou a slovesnou kulturou, se ceny Magnesia Litera v osmnáctém roce své existence opět soustřeďují na českou knižní současnost.

  Číst dál...  
 • Pozvánka na Knižní festival v Ostravě

  Milujete knihy, rádi čtete anebo dokonce píšete autorskou tvorbu? Právě pro Vás jsme připravili první ročník Knižního festivalu Ostrava, který se uskuteční ve dnech 1.–3. března 2019 se na Černé louce v Ostravě. 

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Cena Česká kniha

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení