Recenze: Knihy pro děti a mládež

Máte také Korálníčka?

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
koralek

Když bychom zmínili Nelu Boudovou, většině z nás by se v mysli promítla především jako skvělá herečka (absolvovala Státní konzervatoř v Praze – obor hudebně-dramatický; filmy: Kolja, Bylo nás pět, Vratné lahve atd.), možná i dabérka (svůj hlas propůjčila hollywoodské herečce Julii Roberts aj.), ale málokdo by ji přiřadil ke spisovatelské činnosti. Její knižní prvotina zvaná Eliška a Korálníčci vyšla v nakladatelství XYZ v roce 2009. Sama autorka dodává, že se inspirovala zážitky z vlastního dětství.knihaKniha je pojata jako humorně-pohádkové vyprávění autorského vypravěče. Příběh je vyprávěn srozumitelným jazykem, místy až vtipným. Autorka sympaticky a trefně využívá moderní výrazy, jako např.: „to je hukot, babi v klidu, to bylo děsné“ apod. Velikost textu je perfektně přizpůsobená začínajícímu čtenáři k prvnímu čtení.

Autorka vnáší do příběhu napětí, jaké jistě malý čtenář potřebuje, a také vtip či jemnou ironii („Byl vegetarián a babičku to přivádělo k šílenství. Trvalo to už léta, ale babička si stejně nikdy při jídle neodpustila poznámku: „To je proti pánu Bohu,“ nebo „Nejíš maso, nebudeš zdravej.“ Popřípadě: „Bože, co jsem to porodila?“ S. 19.) Příběh se odehrává ve městě (tam, kde Eliška bydlí) a na venkově (tam, kam jezdí na prázdniny). Výhody venkovského prostředí jsou nesporné, i Eliška se vždy těší, až bude moci bruslit na potoce a starat se o domácí zvířátka společně se svým strýcem Tondou.

Kromě hlavních (lidských) postav – Eliška, maminka, Ondra, strejda, babička a děda – se zde objevují takzvaní Korálníčci. Jedná se o skřítky, kteří nad Eliškou drží ochranou ruku. Nejen tedy, že Elišku chrání, ale na druhou stranu jí dávají za vyučenou, když se nechová tak, jak by měla. Dědí se z generace na generaci a momentálně je vlastní Eliška. Je zde zřejmá výchovná funkce, informativní – ta je v menší míře – a funkce estetická, která v pohádkovém příběhu nesmí chybět.

V knize nechybí dobrodružství, napětí, ale i problémy šestiletého dítěte (starosti s kamarády, strach o maminku apod.). Zajímavý je vztah Elišky a Jardy, přítele od maminky. Navzájem se neznají a mají k sobě trochu chladnější vztah. Autorka zde ukázala jeden z typických příkladů dnešních rodin. Prostřednictvím tohoto vztahu jako by naznačuje, že život „na hromádce“ dvou dospělých lidí není nic neobvyklého. A dětem dává pěkný příklad, že ať už je přítel od maminky hubený, tlustý, fialový nebo zubatý, může s ním být docela sranda!

Ilustrace k této pohádkové knize vytvořil Jan Janák (rekvizitář v Činoherním klubu). Obrázky krásně doplňují knihu, obohacují ji o živost, veselost a hravost. Jejich optimismus dodává knize jakýsi šmrnc. Většinou se jedná o celostránkové ilustrace, a co je hlavní – souvisí s dějem. Barvičky jsou vesele barevné a obličeje postaviček jsou až komicky šťastné.

Prostřednictvím příběhu se děti doví, že lhát se nevyplácí, že mít kamaráda je velice důležité, a že když jsou přepadeni zlou čarodějnicí Chmurou, tak nemají ztrácet naději a raději se začít smát.

Knihu Eliška a Korálníčci vydalo Nakladatelství XYZ

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení