Recenze: Knihy pro děti a mládež

Potřeba lásky je nekonečná

1 1 1 1 1 (1 hlas)
motyl

Útlá sbírka básní o mezilidských vztazích, utrpení ze samoty a konfliktů v očekáváních, to vše najdete v knize Modrásek. Poprvé vyšla v roce 2009, v roce 2011 vydáno podruhé. Vojtěch Fajfr je pro mne záhadou. Ani ne tak jako člověk, otec a básník, spíše jako muž. Proč?Básně jsou rozdělený do tří částí – Střípky, Střet, Den pro mou lásku. Snažím se při čtení oddělit vlastní pocity, ale moje myšlenky mne unáší pryč. Nepamatuji si, kdy jsem četla tak poetické básně (nebo vůbec text)... Od muže. Obvyklý pragmatismus řeči peněz a rozumu v textu zcela chybí. Převládá jemný jazyk. Texty zní jako ukolébavka. Houpy hou...

 


PERLA

Mám perlu v dlani
Bolest v kráse ukrytou
V perleti
Kdo má odvahu
A rozdrtí
Vězení zrníčka
Vždyť ta perla
Je tak půvabná
a maličká...

Citlivě uchopené téma plnosti života v celé škále od plné náruče laskavosti po prázdnotu mizérie... To vše zabaleno – do modré. Někdy něco nezískat je také dar. Možná si my všichni vlastně přejeme špatně. Možná na nás opravdové přání ještě ani nezaťukalo.

Kdybych mohla vrátit čas. Zabalila bych si Modráska do duhového obalu naděje. Zapomenula na pocity, které rvou srdce, a cítila jen přítomnost svého bytí. Někdy jsou vzpomínky na minulost zátěží. Sbírka si zaslouží opakované čtení... Poprvé, podruhé, posté. Vždycky si najdu něco nového. Je zvláštní, jak skvělé to je. Proměnlivý text ve vytištěné knize stále ožívá.

Nejvíce na mne zapůsobila část třetí. Den pro mou lásku. Láska má být podle esoterické nauky nejvyšší metou každého z nás. Těžko provést, dokud se cítíme jako igelitová taška unášená větrem (Kate Perry, píseň Firework)... Ale když se nám podaří ohňostroj odpálit, je to pokaždé krása.

A kdyby náhodou naše láska odešla, je lépe přejít údolí pláče a smutku s hlavou vztyčenou. Když cítíme bolest z jejího postupného uvadání, je to stejně přirozené jako cítit „prázdnotu“. V tom momentu se musíme do této nicoty ponořit a zhluboka dýchat. Nakonec se naučíme elegantně naskočit na spirálu štěstí a harmonie. A při dalším pádu už budeme vědět, že bez něj to nejde.

Pro koho je tato sbírka? Pro modrásky, bojovníky světla, snílky, stejně jako pro lidi „od vedle“. Vojtěch Fajfr patří do každé knihovničky kulturního filantropa – jako první pomoc. Místo prášků na bolení duše si tak můžeme naordinovat jeho básně. Nemají totiž vedlejší účinky. A pokud se nám zamotá hlava, pak jen radostí. Radostí, že žijí ještě lidé, kteří umí psát o životě laskavě jako Vojtěch Fajfr.

 

Doporučujeme

Veletrh

Soutěže

Aktuality

 • Představujeme CREW KIDS, novou edici nakladatelství Crew

  Superhrdinky, a dokonce i superzáporačky, musí chodit do školy. A pro ně je zřízená superhrdinská škola, kde učí i studují lidé se superschopnostmi a v lavicích najdeme například Batgirl, Harley Quinn, Supergirl, Wonder Woman či Poison Ivy. 

  Číst dál...  
 • Nová kniha Miloše Cajthamla Na odstřel získala prestižní Literární cenu Knižního klubu 2018

  PRAHA, 4. 9. 2018 – Laureátem 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Miloš Cajthaml, jeho novela Na odstřel o problematickém hledání mužského vzoru se prosadila v konkurenci 121 zaslaných rukopisů. Odměnou vítězi je vydání knihy pod renomovanou nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 Kč a originální skleněná plastika ve tvaru knihy. Vítězné dílo bylo slavnostně vyhlášeno 4. září 2018 v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení