Recenze: Knihy pro děti a mládež

O knížce, jejíž název mi připadá zavádějící

1 1 1 1 1 (1 hlas)
babicka

Když jsem si přečtla název novinky z Mladé fronty O líné babičce, který doplňuje podtitul O babičce, která si na stará kolena vyhodila z kopýtka, přiznám se, byla jsem trošku zmatená. Jak si někdo líný může vyhazovat z kopýtka? Když nevím, zjistím – a tak jsem se do knížky začetla.knihaAlena Kastnerová nám představuje babičku Miladu, která si užívá důchodu. Sice o sobě tvrdí, že je líná, ale není to až tak úplně pravda. Babička Milada je totiž líná jen na něco. Tak třeba se jí nechce hlídat vnoučata, jakmile si její děti vzpomenou, nehodlá ztrácet čas tím, že bude místo běžného úklidu svůj byt „sterilizovat“, nemíní péct koláče a buchty pro široké příbuzenstvo a už vůbec neplánuje, že bude za všechny všechno vyběhávat po úřadech. V těchto okamžicích se Milada sama označuje za línou. Naprosto jí rozumím.

Jenže pak tu máme řadu aktivit, které se s leností naprosto neslučují – babička denně cvičí a udržuje se v dobré kondici, pravidelně sleduje dění kolem sebe, ráda debatuje s kamarádkami u dobrého kafíčka v cukrárně, … Ale hlavně si plní svá tajná přání. Má jich za celý život několik našetřeno a zapsáno na lístcích v škapulíři, který zdědila po své několikrátprababičce. Do tohoto vyšívaného váčku si celý život ukládala na různé papírky napsané sny. Teď je pěkně losuje a snaží se je vyplnit. Tak třeba se jí podaří svézt se nejrychlejším vozem světa, také se naučí pracovat s internetem, zatančí si v dešti, a dokonce vyšplhá na osmitisícovku a seznámí se se sněžným mužem!

Rozverné vyprávění o babičce, která nehodlá být ošátkovanou ženou se zástěrou, mne velmi pobavilo. V tiráži knížky je napsáno, že je určena pro děti od šesti let, ale já jsem přesvědčena, že je napsána i pro nás, dříve narozené. Je skvělým návodem, jak si užít stáří, nebát se plnit si sny a i v pokročilém věku si umět hrát. Všem dospělákům doporučuji, aby příběh babičky Milady nečetli sami, nejlíp se totiž čte s těmi, pro které je Alena Kastnerová napsala a Jakub Zich nailustroval – budete se bavit všichni. Také určitě přijdete na spoustu vlastních nápadů, které je třeba rozhodně realizovat. Tak ať se vám to povede. Já si jdu objednat let balonem…

Knihu O líné babičce vydalo nakladatelství Mladá fronta

 

Komentáře   

 
Marta Šimečková
0 RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíMarta Šimečková 2011-07-29 09:47
Tak, děvčata, jaká jsou vaše tajná přání? Tedy kromě těch "obyčejných", jako je mít zdravou rodinu apod. Chtěl by třeba někdo z vás vyzkoušet let balónem, skok z letadla nebo něco takového? Pánové se samozřejmě do debaty mohou také zapojit :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Moualla
0 RE: RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíHana Moualla 2011-07-29 22:54
Tak já balonem už letěla před 3mi roky. Na raftech jsem byla taky před nějakým pátkem... Chtěla bych jezdit na koni.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
kamila
0 RE: RE: RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíkamila 2011-08-03 17:29
Naučit se na koni je i mým snem. A ještě by jsem chtěla někdy zkusit jezdit na slonovi :) :) Kamarádka byla v Indii a moc si to pochvalovala
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jana Semelková
0 RE: RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíJana Semelková 2011-08-01 08:12
Zatím jsem se odvážila jen létat nad hrady - jsem bázlivka, ale ten balon si objednám, i když nikdo z rodiny se mnou nechce letět. Nějak se mi z výšky ta naše matička líbí víc :-). Ale z téhle knížky mne nejvíc láká tančit v dešti a skákat do kaluží - letošní počasí se k tomu velmi hodí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 RE: RE: RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíMarta Šimečková 2011-08-06 12:38
Janino, máte pravdu ohledně letošního počasí. A já mám navíc takové štěstí, že mi propršela skoro celá letošní dovolená :( A to jsem se těšila na koupání a výlety na kole.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jana Semelková
0 RE: RE: RE: RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíJana Semelková 2011-08-08 17:52
Marto, jsem na tom absolutně stejně, ale díky tomu jsme objevili s manželem řadu galerií, muzeí, zámků a zámečků - třeba v Hluboši je krásná expozice o T. G. M. :-) A ohřát se pojedeme k moři...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Dáša
0 RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíDáša 2011-07-29 12:18
já bych šla do paraglidingu, jen najít sponzora :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 RE: O knížce, jejíž název mi připadá zavádějícíMarta Šimečková 2011-07-30 07:38
Teda vy máte ale rády adrenalinové sporty :) To já mám raději něco klidnějšího, třeba cestování. Jednou bych se ráda podívala třeba do některé asijské země, třeba do Japonska nebo Indie.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Aktuality

 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  
 • Co mě zaujalo na knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

  7. 10. 2023 skončil 33. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Jako vždy byl plný různých doprovodných programů, které se bohužel z časových důvodů mnohdy překrývaly, proto chci informovat jen o těch, kterých jsem se stačil zúčastnit.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení