Ostatní

Jak si vybrat pomaturitní studium?

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Každý rok se vyskytne řada mladých lidí, kteří sice úspěšně zvládnou maturitu, avšak na vysokou školu z různých důvodů ještě nemohou. Chtěli by ale ještě studovat a uchovat si sociální výhody (přídavky na děti rodičům, úhradu zdravotního pojištění, dopravné aj.). Co tedy v takové situaci dělat?

 

 

Pomaturitní studium na jazykové škole je tou nejlepší možnou volbou. Je to jedinečná příležitost vylepšit si během jednoho roku svoji osobní kvalifikaci a získat řadu vědomostí a zkušeností, díky nimž se abiturienti mohou v následujícím roce například úspěšně dostat na univerzitu.

Vybíráte si ze široké nabídky škol, vyhledáváte na internetu – pomaturitní studium Brno a nemůžete si vybrat? 

studenti

Protože nabídek je opravdu celá řada a v mnoha z nich se opakují tytéž informace, přinášíme sedmero rad, které vám mohou pomoci se správným výběrem.

•Vsaďte na školu, která má s pořádáním pomaturitních kurzů delší praxi a zkušenosti. Organizace těchto kurzů je poměrně náročná a  budete-li chtít v průběhu i po skončení studia s čímkoliv pomoci či poradit, škola, která má zkušenosti, bude velkou výhodou.

Akreditace Ministerstva školství (tedy zachování statutu studenta) je samozřejmostí. Záruku kvality hledejte i v dalších známkách – např. mnoho vypoví členství v Asociaci jazykových škol ČR (dává důraz na kvalitu členských škol). 

Jednoleté denní pomaturitní studium má všechny náležitosti řádného denního studia, z čehož vyplývá i hlavní výhoda: čerství maturanti mají zachován statut studenta se všemi sociálními výhodami. Mají státem hrazené zdravotní i sociální pojištění, využívají všech studentských slev a jejich rodiče mají nárok na přídavky.

•Ujistěte se, že škola opravdu dodržuje výuku v rámci klasického školního roku, tedy od začátku září do konce června. V opačném případě (např. skrytým zkrácením výuky jako je studijní volno, testovací týden nebo rozdíl mezi zahájením výuky a „oficiálním“ zahájením výuky) se jedná o porušování vyhlášky MŠMT.

•Všimněte si, zda škola na svých stránkách prezentuje zcela konkrétně své lektory a jaká je jejich praxe a vzdělání, co se týče pomaturitního studia v Brně. Stabilní tým kmenových lektorů vypovídá hodně o celkové kvalitě školy a je jasné, že jakákoliv výuka vždy stojí a padá právě s lektory.

•Ověřte si, jaký bude maximální možný (a tedy ne průměrný!) počet studentů ve skupině. Na efektivitu výuky a rychlost pokroku v učení má velikost studijních skupin zásadní vliv.

•Je-li to jen trochu možné, neberte jako hlavní kritérium cenu kurzu. I ve vzdělávání většinou platí ono známé  „levně zaplacené – dvakrát zaplacené“ a najít kvalitu pod cenou opravdu nejde. Žádná škola na pomaturitním studiu příliš nevydělá (často je nabízí hlavně proto, aby byla nabídka kurzů úplná). 

Je-li cena vyšší, je to dáno opravdu jen náklady na vysoce kvalitní lektory a služby při malém počtu studentů.

•Určitě se zajděte podívat na samotné místo výuky. Rok studia je velmi dlouhá doba a je důležité, abyste se ve škole cítili příjemně a v pohodě.

Výuka v pomaturitním studiu neprobíhá pouze klasickou formou výkladu, velký důraz je kladen na schopnost reagovat v běžných situacích, studenti mají rozvíjet své komunikační a improvizační schopnosti v cizím jazyce. 

„U nás mají studenti možnost vybrat si ze šesti jazyků a studium zakončit státní jazykovou zkouškou. Denně na ně lektor mluví cizím jazykem, primárně se zaměřuje na konverzační dovednost svých žáků, k výuce využívá sociální sítě, interaktivní pomůcky, audio a video. 

Navštěvuje s nimi výukově vhodné kulturní akce a pořádá tematické výlety do zahraničí. Tím se u nás připraví na vysokou školu, pracovní život nebo na pobyt v zahraničí,“ říká Mgr. Olga Kovácsová, vedoucí pomaturitního studia a bývalá studentka školy PELICAN.

Při nástupu ke studiu se většinou nekonají žádné přijímací zkoušky, pouze rozřazovací testy, na základě kterých jsou studenti rozděleni do skupin dle své úrovně. Naopak během studia by měli mít studenti stálý přehled o své úrovni prostřednictvím testů.

Teď už nezbývá než popřát hodně štěstí při výběru i ve studiu!

Vaše jazyková škola Pelican Brno

 

Soutěže

Aktuality

 • Založena Česká akademie komiksu

  V pražském Café Neustadt byla v pondělí 25. června založena Česká akademie komiksu. Smyslem nového spolku je především s větší důstojností i propagací udělovat komiksové ceny Muriel, jejichž vyhlašovatelem od nynějška bude právě ČAK.

  Číst dál...  
 • Vyhlášení cen za českou detektivní literaturu

  Cena Jiřího Marka pro nejlepší detektivku vydanou v roce 2017 putuje k Vilému Křížkovi za historický příběh Smrt má vůni inkoustu (nakladatelství Mystery Press).

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení