Recenze: Odborná literatura

Korálkový svět Jitky Sůsové

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
korelky

Jak si vlastnoručně vyrobit krásné šperky z korálek a udělat tak radost nejen sobě, ale i svým blízkým? Přesný návod, jak na to, vám ve své knize Šité korálky poradí Jitka Sůsová.knihaV knize Jitky Sůsové máte možnost prohlédnout si krásu šitých šperků. Ovšem nemusíte se na ně pouze zálibně dívat, podle uveřejněných návodů si můžete také nějaký ten originální šitý šperk sami vyrobit. Postačí vám k tomu pouze korálky, jehla a nit. Samozřejmě také značná dávka trpělivosti a kreativity. A překrásný korálkový šperk bude na světě.

Šití korálků je v tuzemsku neotřelá a neokoukaná technika, která umožňuje popustit uzdu fantazii. Použití jehly a nitě si tak můžete vyzkoušet úplně jiným způsobem, než jste běžně zvyklí. Jisté je, že z výsledku své práce budete nadšení a možná se jím budete i leckde chlubit.

Kniha Šité korálky vás seznámí s historií bižuterie, s materiálem, který budete při šití korálek používat, naučí vás základní druhy stehů a názorně ukáže, jak si technikou šití korálek vlastnoručně vytvořit přívěsek, náramek, náhrdelník nebo hodinky.

Sama autorka knihy se s technikou šití korálků setkala zcela náhodou, a to v jednom zahraničním časopisu, v němž nalezla základní návody a postupy a také ukázky několika šperků z korálků. Jak sama přiznává, zcela tehdy šitým šperkům propadla a tato vášeň ji dosud neopustila.

Technika šití korálků je hodně rozšířená především v Americe, kde navazuje zejména na prastaré indiánské tradice. Nádherné šité šperky vytváří rovněž příslušníci některých afrických kmenů.

Knihu Jitky Sůsové Šité korálky mohu jenom doporučit všem manuálně zručným a trpělivým ženám a dívkám kreativního ražení. V knize najdou skvělý návod či inspiraci, jak se zkrášlit originálním šperkem anebo jak korálkovým dárkem potěšit své blízké.

Na závěr vám předkládám ukázku z první kapitoly knihy, která se věnuje historii bižuterie:
Původní bižuterie byla vyráběna z rostlinných a živočišných materiálů – například kostí a semínek rostlin. Později, s rozvojem výroby nástrojů a objevem kovů, se ke zdobení začaly využívat zejména výrazně barevné, ale přitom relativně měkké přírodní minerály, které bylo možné bez větších potíží opracovat do použitelné podoby – tyrkys, karneol, korály, jantar a další. Po objevu kovů, zejména zlata, byl význam kamenů pro šperkařství posílen.
Ve starověku i středověku nebyla příliš důležitá hodnota kamene, ale rozhodující byl zejména barevný a optický efekt, proto se na mnoha špercích objevují vedle sebe použité jak pravé drahé kameny, tak i polodrahokamy a kameny ze skla.
Již do doby kolem roku 1500 se datuje výroba skleněných perlí ve formě válečků sekaných z barevných tyčinek v Benátkách. Obrovského rozmachu posléze doznává v 17. století benátská výroba skleněných bižuterních kamenů. Benátčané vynalezli skleněnou kompozici, tj. nízkotavitelné barevné sklo s vysokým indexem lomu. Takto vyráběné skleněné kameny se dodávaly do celé Evropy a účinně tak konkurovaly zavedeným brusírnám drahých kamenů a polodrahokamů.


Knihu Šité korálky vydalo nakladatelství Grada

 

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení