Recenze: Odborná literatura

Jak na trénink paměti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
zena

Po knihách Cvičení paměti pro každý věk a Trénink paměti pro každý věk vyšla v roce 2010 u nakladatelství Portál publikace Jitky Suché s názvem Trénujte si paměť, která se rovněž zabývá procvičováním mozkových závitů. Musím uznat, že touto knihou dali za vděk především moji prarodičové, neboť je pro ně v rámci tréninku paměti jako stvořená.knihaPublikace Jitky Suché je rozdělena do dvou částí – na teoretickou a praktickou. V teoretické části dostanete odpověď na to, jaká je podstata paměti a zapomínání, jaká je stavba lidského mozku a na co se jeho jednotlivé hemisféry specializují, anebo jak se v průběhu života mění lidská paměť.

Teoretická část čtenářům prozrazuje různé mnemotechnické fígle, díky nimž si lze zapamatovat enormní množství informací. Ať už se jedná o zapamatování pomocí příběhu, strategii pomocí prvního písmene či rozdělení do menších celků a vytvoření asociací.

Jistě je vám povědomá věta, kterou se někteří z vás učili na střední škole na hodiny chemie, která zní takto: Helena bala na katedře robustního cestáře France. S využitím počátečních písmen pojmů bylo tzv. akrostickou mnemonikou vyjmenována celá IA skupina z periodické soustavy prvků. Konkrétně se jedná o tyto prvky: vodík, lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium a francium.

V knize se rovněž dozvíte užitečné poučky k tomu, jak si zapamatovat, jestli jste zamkli vchodové dveře, vypnuli sporák nebo z elektriky vypojili rozžhavenou žehličku. V publikaci se rovněž dočtete, jak si počínat, když jste zapomněli, kam jste si odložili brýle, mobil nebo klíče. Těmto nepříjemným situacím můžete předcházet tak, když věcem, které vám šotek odnáší nejčastěji, přiřadíte nějaké stabilní místo, kam je budete vždy (někdy i automaticky) odkládat.

Co je obsahem praktické části publikace Trénujte si paměť? Můžete si projít úlohy na procvičování všeobecných znalostí, dlouhodobé a krátkodobé paměti, koncentrace pozornosti nebo slovní zásoby. Také si můžete otestovat, jak jste na tom s logickým myšlením a zda dokážete myslet v souvislostech. Jak se dozvíte, že jste na testové otázky odpověděli správně? Bez obav, na konci knihy samozřejmě naleznete i klíč.

Krátkodobou paměť i všeobecné znalosti si můžete zkusit otestovat například prostřednictvím následující ukázky – literárního kvízu:

Doplňte číslovky do názvu knihy (divadelní hry).

Carlo Goldoni – Sluha … pánů
Viktor Dyk – Milá … loupežníků
Aischylos – … proti Thébám
Joseph Keller – Hlava …
Karel Čapek – Povídky z … a … kapsy
Svatopluk Čech – Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do … století
Josef Kopta – Hlídač č. …
Miquel Ruiz – … dohody

(Suchá, Jitka: Trénujte si paměť. Portál: Praha 2010, s. 39.)

Chcete-li efektivním způsobem „potrápit“ svůj mozek, nezbývá mi, než vám doporučit, abyste po knize Trénujte si paměť rozhodně sáhli. Tato publikace vám totiž umožní procvičit takřka každičký mozkový závit a „vytrénovat“ si svou dlouhodobou i krátkodobou paměť.

Knihu Trénujte si paměť vydalo nakladatelství Portál

 

Komentáře   

 
Marta Šimečková
0 RE: Jak na trénink pamětiMarta Šimečková 2011-03-22 15:48
Ali, a teď po pravdě: máš po přečtení knihy pocit, že se ti paměť zlepšila? :lol: Pokud ano, tak si ji budu muset zanedlouho pořídit. Hlavně by se mi hodily rady, jak nezapomenout, že jsem už vše pozamykala a povypínala. Patřím totiž k těm, kteří se musí aspoň třikrát ujistit, že je všechno v pořádku :sigh:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
mmarti
0 RE: Jak na trénink pamětimmarti 2011-03-22 19:02
No snad na tom nejsi jak já hledala sem brýle a hádejte,kde byly...Celou dobu jsem je měla nasazený :lol: :lol: :lol:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Alča
0 RE: Jak na trénink pamětiAlča 2011-03-23 05:02
Marti, i když jsem tuto knihu přečetla, stále se mi stává, že hledám klíče nebo mobil, protože jsem si je někam automaticky položila a zpravidla nevím kam :lol: . Asi se začnu řídit pravidly, které tato knížka uvádí, ať jsem na tom líp :-* .
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 RE: RE: Jak na trénink pamětiMarta Šimečková 2011-03-23 08:40
Na hledání věcí je nejlepší, že se většinou najdou na místech, kde bývají nejčastěji. A my je jenom nevidíme. Tak si někdy říkám, jestli doma nemám nějakého zlomyslného šotka :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení