Recenze: Odborná literatura

Recenze: Jiří Matoušek a Jaroslav Nešetřil – Kapitoly z diskrétní matematiky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Teorie grafů je jednou z disciplín diskrétní matematiky, která hraje velmi důležitou roli v mnoha oblastech našeho života. S výsledky této poměrně mladé matematické disciplíny se setkáváme na místech, kde bychom to třeba ani nečekali. Víte například, že se uplatnila při plánování vedení elektrické sítě na jižní Moravě? Základy diskrétní matematiky nás provedou profesoři Jiří Matoušek a Jaroslav Nešetřil v knize Kapitoly z diskrétní matematiky.Kniha je rozdělena do 13 kapitol, ve kterých nás autoři seznamují s různými partiemi matematiky, např. s uspořádanými množinami, kombinatorikou, již zmiňovanými grafy, kterým je věnována větší část.

Pro mne, v dnešní době již mnoho let laika, je velmi příjemné, že ryze matematický text je doplněn o zajímavosti a aplikace z různých oborů, případně i historické zajímavosti. Autoři ukazují přesahy jednotlivých disciplín. Tuto skutečnost myslím ocení i mladší čtenáři, pro které může být matematika příliš abstraktní a jakoby odtržená od „reality“.

Text je z mého pohledu srozumitelný a zvládnutelný pro čtenáře, kteří maturovali z matematiky. Kniha je určena hlavně posluchačům prvních ročníků matematických oborů, ale určitě ji využijí i informatici a mnoho dalších čtenářů, které tento obor zajímá, ať již z profesního či jiného zájmu. V každém případě doporučuji (a jistě nejen já) – jako každou jinou matematickou knihu číst – s tužkou v ruce a papírem nadosah.

Redakční zpracování knihy mi připadá naprosto v pořádku. Jednotná úprava obrázků, vzorců… Je patrné, že autoři mají s redakční úpravou matematických textů zkušenosti. Četbu tak nic, co se úpravy textu týče, nerozptyluje a neodvádí pozornost.

Název knihy: Kapitoly z diskrétní matematiky
Autor: Jiří Matoušek a Jaroslav Nešetřil
Nakladatelství: Karolinum
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2022
Vydání: 5.
Počet stran: 448
ISBN:978-80-246-5084-5

 

Aktuality

 • Svět knihy 2023 vrcholí. Sobota 13. května očima návštěvníka knižního veletrhu

  Pražské Holešovice oživil ve dnech 11.–14. května mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Tak jako vždy nabídl besedy s autory, autogramiády, přímé setkání s českými i světovými spisovateli a také bohatý doprovodný program. Letos se veletrh nesl ve znamení tématu Autoři bez hranic, ať už se jednalo o hranice států, hranice kulturní nebo sociální. Zelenou měl každý autor, který je umí překročit.

  Číst dál...  
 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení