Recenze: Odborná literatura

Recenze: Káťa Toholová a Michal Vydržel – Buď svou značkou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Získávání klientů i podnikatelských příležitostí. I to se odvíjí od prezentace v životě i na sociálních sítích. Není tedy divu, že jedním z motorů podnikání může být tvorba osobní značky. V knize Buď svou značkou získáte jednoduchý návod, jak nastartovat svou osobní značku z nuly na sto.

  

bud-svou-znackou2Autoři Káťa Toholová a Michal Vydržel v knize popisují, co je to osobní značka a proč je její budování důležité. Obsah knihy Buď svou značkou se zaměřuje také na začátek tvorby osobní značky, vytvoření vlastního příběhu, překonání strachu, získání inspirace i tipy pro další budování značky. Autoři přinášejí praktické tipy i zamyšlení, jak se například vypořádat s kritikou.

 

Kniha je stručná, dobře členěná a přehledná. Kapitoly jsou krátké, čtivé. Textově je velmi úsporná, ale obsahuje výstižné popisy. Předpokládám, že především pro upoutání a udržení pozornosti čtenáře jsou jednotlivé příspěvky velmi krátké a netypicky členěné. Například některé odstavce jsou rozčleněné do vět na samostatných řádcích. Naštěstí to ale není rušivé.

 

Publikace Buď svou značkou přináší i přes svou útlost čtenářům jasné postupy, jak se propagovat a jakým způsobem. Předkládá i zamyšlení o tom, jak chcete působit na ostatní lidi. Jde k jádru věci a opakovaně nabádá k akci. Ta může být pro některé obtížná.

 

Líbí se mi proto, že autoři zdůrazňují i to, že i samotná akce může vést k motivaci a inspiraci. A čas od času pobízejí k tomu něco udělat – třeba seznamem deseti věcí, které chcete (a budete) dodržovat v následujících dnech. Důležité je tedy knihu nejen číst, ale především si vyhradit několik hodin v týdnu a poznatky aplikovat.

 

Pro někoho může být propagace vlastní osoby náročná. Vhodné je proto vytvořit si rutinu a brát to jako úkol, který je nutné splnit. Po čase už vám nepřijde, že se (nebo svou práci) propagujete. Prostě to bude přirozenou součástí vašeho dne a postupně si budete budovat svou značku.

 

Myslím, že kniha bude užitečným pomocníkem. Najdete v ní řadu zajímavých myšlenek i příkladů. Zaujala mě třeba kapitola o tom, jak překonat svůj strach a jak naložit s hejtry i kritikou. Za užitečné považuji i ukázky konverzací třeba na Linkedinu nebo z běžného života. A také jsem se podívala na doporučené profily lidí, kteří mají dle autorů zvládnutou propagaci vlastní značky na jedničku.

 

Celkově knihu Buď svou značkou považuji za přínosnou publikaci, která svým způsobem slouží i k propagaci práce obou autorů. Důležité je totiž mít na paměti, že vaše osobní značka není to, co si o sobě myslíte vy. Ale je to především to, jak vás vnímají ostatní a co je napadne, když o vás uslyší nebo když vás uvidí. A toto je nutné budovat a pracovat na tom. A třeba podobně jako autoři umět prodávat svůj životní příběh a svou práci.

Suma sumárum. Kdo chce rychlé a jednoduše použitelné informace, jak se lépe a více propagovat jako začátečník, je pro něj tato kniha ta pravá. Tomu, kdo chce něco podrobnějšího, doporučím raději knihu od Cristiny Munteau (recenze zde). 

Knihu záměrně nedoporučuji lidem z oblasti propagace a marketingu – ostatně ti už by informace uvedené v knize dávno měli znát. Ale upřímně ji doporučuji lidem, kteří potřebují postupně vybudovat svou živnost, vytvořit si fanouškovskou základnu a získávat více klientů nebo prostoru pro prezentaci své práce. 

 

Doporučuji ji i těm, kteří mají hodně načteno, ale v informacích se postupně ztratili. Tato příručka jim může poskytnout pevný bod, od kterého se mohou odrazit. Pro všechny zmiňované, ale nejen pro ně, bude publikace Buď svou značkou rozhodně přínosná.

 

 

Název: Buď svou značkou

Autor: Káťa Toholová a Michal Vydržel

Překlad: /

Nakladatelství: Management Press

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2022

Vydání: 1.

Počet stran: 168

ISBN: 978-80-7261-591-9

 

Aktuality

 • Na Černé louce v Ostravě opět proběhne knižní festival

  Ostravské výstaviště v březnu opět přivítá knižní nakladatele, novináře, spisovatele a tisíce milovníků knih. Ve dnech 3. a 4. 2023 proběhne na Černé louce Knižní festival Ostrava.

  Číst dál...  
 • 7. ročník festivalu HorrorCon

  Již 7. ročník HorrorConu se dočkal několika změn. Tentokrát se všichni fanoušci horroru ve všech jeho formách umění vypraví 22. října do klubu Kotelna v pražských Strašnicích a navíc přijede jeden exkluzivní zahraniční host.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení