Recenze: Odborná literatura

Recenze: Pavel Kolář, Renata Červenková – Labyrint pohybu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Už před dobou covidovou přicházeli renomovaní vědci a univerzity se studiemi dokazujícími, že současný homo sapiens leniví. Hýbeme se málo, špatně a v extrémních případech vůbec. Pohyb se vytrácí nejen z běžného života, ale i ze života pacientů, konstatuje renomovaný fyzioterapeut Pavel Kolář. V oblíbené knižní podobě rozhovoru jej zpovídala Renata Červenková. Zprávu o propojení těla a mysli najdete pod názvem Labyrint pohybu.


knihaKaždý, kdo alespoň jedním přivřeným okem sleduje současné dění, zná Pavla Koláře jako fyzioterapeuta největších sportovních es a známých osobností. Jen málo odborníků mělo tu čest podílet se na léčení Václava Havla a trávit s ním hodiny a dny v bezprostřední blízkosti. Jaký byl náš první prezident pacient? A co třeba Petra Kvitová, Jaromír Jágr a mnozí jiní? Ač je v očích veřejnosti Pavel Kolář zapsán jako ten, který pomáhá jen VIP osobnostem, on sám tvrdí, že základem jeho práce je fyzioterapie dětských pacientů s poruchami způsobenými vývojovými vadami, následkem nemoci nebo úrazu.

Kniha Labyrint pohybu zachovává tradiční dělení kapitol, kdy nejprve mapuje životní cestu zpovídaného od vzpomínek na rané dětství, přes rozhodnutí vydat se směrem fyzioterapie, až po současný stav oboru a aktuální otázky, které odvětvím rezonují. Ač jsou názvy kapitol lehce abstraktní (Zhroucené ideály, Nešikové a šikulové, Všeho do času), podtituly už přinášejí témata zcela konkrétní (Nesprávný pohybový vývoj, Ideomotorické funkce, Stárnutí a umírání). Kdo čekal knihu plnou historek a zázračných uzdravení vrcholových sportovců, bohužel doufal marně. Sem tam se v knize mihne známá tvář, ale spíše jako důkaz toho, že ti, kteří dosáhli absolutní špičky ve svém oboru, se ve většině případů vyznačují disciplínou, vytrvalostí a respektem k autoritě. Stojí hodně dřiny a odříkání udržet se na vrcholu, na kterém pomyslně hodně fouká.

Pavel Kolář odhaluje nečekané souvislosti, které si v běžném životě ani neuvědomujeme a míjíme je bez povšimnutí. Dokud nám tělo slouží, jak má, bereme ho jako dobře namazaný stroj, který plní svoji funkci, ale jakmile jedno kolečko vypadne, začne se postupně hroutit řada dalších funkcí, které spolu zdánlivě nesouvisí. Autor se v knize zabývá i dnešním fenoménem lékařských ordinací, nespecifickými bolestmi hlavy a zad. Stejně jako autoimunitními onemocněními, kterých ve společnosti přibývá.

Ač se Renata Červenková ptá se znalostí věci a Pavel Kolář obšírně odpovídá, rozhodně nelze od knihy očekávat instantní návod na život bez bolesti a radu, jak se dožít devadesátky v plné síle a pohyblivosti. Labyrint pohybu nastiňuje základy fungování lidského těla a nutí k zamyšlení nad pohybovou aktivitou každého z nás. Před dvaceti lety nebylo běžné vozit děti do školy a opačným směrem autem a třikrát denně je přivážet na pohybové kroužky, bez toho, aby se šly odpoledne proběhnout po vesnici nebo sídlišti se svými vrstevníky. Jak často dnes z oken vidíte děti okupující dětské hřiště? Doba se mění a my s ní, a občas neškodí zastavit se a zamyslet se nad tím, jestli všechny výdobytky, které užíváme, jsou pro nás opravdu přínosem.

Název knihy        Labyrint pohybu
Autor            Pavel Kolář, Renata Červenková
Nakladatelství        Vyšehrad
Místo vydání        Praha
Rok vydání        2021
Vydání     2.
Počet stran         272
ISBN/EAN        978-80-7601-533-3

Aktuality

 • Březen 2024 odstartoval svůj běh Knižním festivalem v Ostravě

  V prvních dvou březnových dnech proběhl v Ostravě 5. ročník Knižního festivalu. Jako vždy nadšení čtenáři nakupovali knížky, navštěvovali  nejrůznější besedy, trpělivě stáli v dlouhých frontách na podpis svého oblíbeného spisovatele nebo jiné známé osobnosti. Mohli se také účastnit  dvou živých rozhlasových vysílání.

  Číst dál...  
 • Česká vlna nakladatelství Host

  Není sporu o tom, že se nakladatelství Host v průběhu let podařilo pod svou značku shromáždit celou řadu vynikajících českých autorů. Svědčí o tom zájem čtenářů i odezvy v médiích. Host věnuje pozornost propagaci pravidelnou účastí na knižních veletrzích, ale také pořádá samostatné akce. Ta, která je nazvána Česká vlna, představuje čtenářům autory a jejich knihy.

  Číst dál...  

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení