Recenze: Odborná literatura

Recenze: Petr Dvořáček – Kostely: 70 nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách a na Moravě

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Češi jsou nadšení turisté a koronavirová krize spojená s omezenými možnostmi vyjíždět do zahraničí způsobila, že zájem o poznávání naší země ještě vzrostl. A protože řada cestovatelů chce přijet na místo předem připravená, na knižním trhu přetrvává zájem o tituly seznamující s možnými turistickými cíli či pamětihodnostmi.Nakladatelství Grada vydalo v roce 2020 výpravnou publikaci Kostely, ve které Petr Dvořáček, autor textu i fotografií, představuje sedmdesát významných sakrálních památek naší země. V krátkém úvodu vysvětluje kritéria výběru jednotlivých staveb. Ačkoliv by se mohlo zdát, že primárním důvodem k zařazení do knihy by mohla být „popularita“ místa, autor přihlížel především k uměleckému i duchovnímu významu památky. Zároveň se snažil o komplexní přehled vývoje sakrální architektury u nás, proto jsou jednotlivé stavby seřazeny chronologicky. První kapitola zavede čtenáře do období přelomu 9. a 10. století, do rotundy sv. Petra a Pavla v Budči, a cesta se uzavře v kostele sv. Václava v Praze Vršovicích z 20. století.

Autor věnoval každé stavbě velkou pozornost, v textu zmiňuje historii místa v kontextu dějin, významné osobnosti a rody i přelomové události spojené s danou lokalitou. Samozřejmě neopomíjí ani stavitele či stavitelské dílny i autory výrazných přestaveb. V textu se objevují jména jako K. I. Diezenhofer, P. Parléř, J. B. Santini, M. Rejsek, i významných malířů a sochařů, kteří participovali na výzdobě kostelů (I. Platzer, K. Svolinský). Autor uvádí relikvie spjaté s daným místem, například Závišův kříž v klášteře ve Vyšším Brodě, nebo další svaté předměty a sochy, například Černou Madonu nebo Plzeňskou Madonu. Petr Dvořáček citlivě posuzuje vhodnost jednotlivých úprav a přestaveb, ke kterým během jednotlivých století docházelo. Na jednotlivých prvcích demonstruje vývoj architektonických a sochařských stylů a vlivy, kterým tento vývoj podléhal.

Autor se snažil vložit do knihy obrovské množství informací, text je odborný a zhuštěný, rozhodně se nejedná o povrchní popis obrázků, na rozdíl od některých jiných publikací. Petr Dvořáček, sám vystudovaný historik, své dílo směřoval především čtenářům, kteří mají znalosti pojmů z oblasti historie a dějin umění, v knize není žádný rejstřík odborné terminologie, která je v textu často používaná. Ale to může sloužit i jako výzva si neznámé pojmy vyhledat. 

Malý problém vzniká v částech textu, ve kterých autor popisuje detaily z interiérů staveb. K podrobnému popisu nejsou k dispozici fotografie, které by pomohly lepší představě. Osobně bych očekávala, že u knihy s tak pečlivě vycizelovaným textem plným informací bude současně i detailní a názorný soubor fotografií, který čtenáři ukáže i místa, kam se běžný návštěvník památky nedostane. Možná by bylo zajímavé uvést i půdorys stavby.

Kniha Petra Dvořáčka Kostely je velmi kvalitní a obsahově bohatou publikací, provádějící čtenáře deseti staletími české sakrální architektury. Není to knížka do batohu na cestu ani povrchní rádce, kam na výlet, vyžaduje pozornost a určitou orientaci v problematice. Na oplátku poskytne fascinující a obdivuhodnou exkurzi historií a uměním naší země.

Název: Kostely: 70 nejkrásnějších sakrálních staveb v Čechách a na Moravě
Autor: Petr Dvořáček
Nakladatel:  Grada
Rok vydání: 2020
Vydání: 1.
Počet stran: 304
ISBN     978-80-271-2050-5

 

Soutěže

Aktuality

 • Jaký byl 31. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě?

  Všichni vědí, jaký vliv měl v minulém roce koronavirus na kulturu v České republice, ostatně zasažen byl celý svět. Mohlo by se tedy zdát, že zrušení knižního veletrhu je jen drobností. Ale z drobností sestává celý život, takže lidé, kteří mají k takovým akcím vztah, to pociťují jako tvrdý zásah.

  Číst dál...  
 • Znovu začínáme

  Milí čtenáři,

  naše krátká odmlka se chýlí ke konci, stejně jako léto a prázdniny. Od 28. 8. 2021 začnou opět pravidelně vycházet recenze, nejprve s trochu menší frekvencí, ale ta se velmi brzy zvýší, protože plány našich vydavatelství vypadají velmi zajímavě a jistě bude co číst a čem psát. Doufám, že jste léto využili k odpočinku, pokud ne v zahraničí, jak jsme si v poslední době zvykli, tak aspoň na krásných místech u nás. K odpočinku patří také četba a pokud vás něco zaujalo, chtěli byste se o svůj čtenářský zážitek podělit s ostatními a našli odvahu k tomu, abyste zkusili napsat recenzi, ozvěte se nám na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Třeba se z toho vyvine zajímavá spolupráce.

  Těším se na nové setkání s vámi.

  Jiří Lojín

  Šéfredaktor

   

   

   

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení