Recenze: Odborná literatura

Recenze: Tadeáš Šíma – Na kole přes Afriku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Tadeáš Šíma, mladík pocházející z jihočeských Prachatic (a kromě jiného i absolvent Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, houbař, fotbalista, zahradník, tahač kabelů, vynálezce, kuchař, prodavač, uklízeč, štukatér, myč oken, milenec, výrobce svíček, sládek, dirigent, soudce, gynekolog…), vyrazil v roce 2016 na kole do Afriky. Po mnoha dnech strávených v sedle kola dojel z rodného města až do Barcelony, kde nastoupil na loď směřující do Tangeru, severomarockého města ležícího u Gibraltarského průlivu. Odtud pokračoval, opět na kole, směrem na jih. V Rabatu, hlavním městě Maroka, jej přepadla skupina čtyř mladých banditů, kteří jej připravili o jeho jednostopé vozidlo i vůli pokračovat dál v cestě. Tady, v jednom z marockých „královských měst“, tudíž jeho cesta skončila.


knihaTadeáš Šíma se však svého dětského snu nevzdal a následující podzim se do Afriky vrátil s novým kolem (které nakonec pokřtil jménem Zebra). A dobře udělal. Tři roky po svém návratu do Afriky tak mohl dát vzniknout vynikající knize s názvem Na kole přes Afriku a podtitulem Z Prachatic až do Kapského města, kterou nyní na pulty knihkupectví a knihoven přineslo vydavatelství Host.

Čtivě napsaná kniha čtenářům prozradí, jak vypadalo autorovo putování z Maroka až do Kapského města vedoucí podél západního pobřeží Afriky. Celá cesta trvala 7 měsíců, byla dlouhá 650 třešnáků (jak dlouhý je jeden třešnák se čtenář dozví na straně 42) a vedla, kromě již zmiňovaného Maroka, i přes Mauritánii, Senegal, Gambii, Mali, Burkinu Faso, Ghanu,Togo, Gabon, Kongo, Cabindu, Demokratickou republiku Kongo, Angolu, Namibii, a nakonec i Jihoafrickou republiku.

Tadeáš Šíma se v knize s humorem sobě vlastním podělí o zajímavosti, které jej na cestě potkaly. Povypráví o lidech, které poznal, o saharském písku, větru a pouštních dunách, srážce s velbloudem či o násadě od krumpáče, kterou s sebou vezl, nebo o andělech, kteří vždy chodí ve dvou a nikdy neřeknou ani slovo. V knize se čtenáři dozví i to, zda její autor potkal v pralese vysněného slona a co zjistil o tmě, které se odjakživa bál.

Jednotlivá dobrodružství, která Tadeáš Šíma na své cestě přes africké hory, pouště, savany i tropické lesy zažíval, jsou popsaná poutavě. Nezaprodávají se lacinému humoru a častokrát čtenáři poskytnou i námět k zamyšlení. Autor se totiž ve svém textu nebojí otevřít i vážná témata.

Vyprávění rozdělené do šestnácti kapitol je doplněno jednoduchými černobílými, ale zato vtipnými kresbami, za jejichž vznik můžou čtenáři rovněž vděčit Tadeáši Šímovi. Na přední a zadní předsádce knihy navíc čtenáři naleznou hodně zjednodušenou mapu Afriky (rovněž práce autora), která však umožní každému se znalostmi geografie základní školy udělat si lepší představu o tom, kudy přesně autor putoval.

Na první pohled by se mohlo zdát, že v dnešní době je již český trh s humoristickými cestopisy přesycen díky Ladislavu Ziburovi a jeho knihám. Věřím však, že když čtenáři sáhnou po knize Na kole přes Afriku, uvědomí si, že nějaké to místo na dobře napsaný cestopis se u nich ještě najde. A pokud by někdo měl tohle místo vyplnit, je to určitě právě Tadeáš Šíma se svou knihou o afrických dobrodružstvích.

Název knihy:    Na kole přes Afriku
Autor:     Tadeáš Šíma
Nakladatelství:     HOST
Místo vydání:    Brno
Rok vydání:     2020
Vydání:     1.
Počet stran:     328
ISBN:     978-80-275-0271-4

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení