Recenze: Odborná literatura

Recenze: Radek Jaroš, Jiří Macek – Nahoru na horu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Uznávaný kolega mezi horolezci a sportovci, živoucí legenda mezi milovníky hor, turistiky a pobytu v přírodě. Málokdo se může pochlubit tím, že vylezl a především úspěšně slezl všechny himalájské osmitisícovky a stanul na vrcholech nejvyšších hor všech kontinentů. Jaká k tomu vedla cesta a kde se vzal prvotní impuls k tomu stát se horolezcem z povolání? O tom všem v dnes populární formě rozhovoru vypráví Radek Jaroš v knize Nahoru na horu. Respektive odpovídá na všetečné otázky Jiřího Macka.Kniha je klasicky členěna na několik kapitol. Chronologické řazení se míchá se vsuvkami s výmluvnými názvy jako Ženy, děti, rodina, Kamarádi a parťáci nebo Fotoaparát a ostatní nezbytnosti. Radek Jaroš popisuje svoji životní cestu ze všech úhlů pohledu a bere to opravdu od podlahy. Od školních let, přes vojenskou službu, první výlet do Himaláje až po dosud poslední velký podnik a rozhodnutí se už na osmitisícovky nevydávat. Většina horolezců popisuje svoje lezení jako neskutečnou dřinu a adrenalin a používají přirovnání se stavem po požití drogy. Zkusíte a chcete další. Co vede autora k rozhodnutí přestat? Zdravotní problémy? Vyhoření, nebo naopak pocit naplnění?

Radek Jaroš a jeho literární průvodce Jiří Macek se v knize Nahoru na horu nevyhýbají žádným tématům. Ani těm ryze soukromým jako je rodinný život, ženy, děti, zdraví, peníze,… A některé postoje Radka Jaroše překvapí a možná jej v očích čtenářů zbaví mlžného oparu úspěchu, který se kolem něj vznáší. Opravdu se mu v životě povedlo všechno bez chybičky a neudělal by s odstupem let některé věci jinak?

Samostatnou kapitolou jsou jeho vleklé problémy s prsty na nohou, o které následkem omrzlin částečně přišel. Sám je nazývá jako Životní PR operace, což mě donutilo se zamyslet, od kterého období jsem začala jeho osobu sledovat a registrovat. Ano, právě od jeho peripetií s prsty. Jeho cesty napříč republikou za lékařem tu do Olomouce, tu do Vysokého nad Jizerou, tu do Prahy byly jednu dobu opravdu téměř ve všech médiích a slyšel o nich snad každý, kdo ví, co je lano a mačky.

Nahoru na horu vzbudí ve čtenářích rozporuplné reakce. Na jednu stranu ze stránek čiší obrovská pokora a skromnost a na druhé hlavně při popisu doby mládí jisté furiantství a  touha ukázat, že já jsem ten výjimečný. Stejně jako tohoto jevu ubývá v textu, snad jej ubývalo i v reálném životě a právě to možná bylo jednou z příčin, proč je dnes Radek Jaroš tím, kým je.

Při čtení a hodnocení knihy ve formě rozhovoru by mělo být pohlíženo na obě strany. Na tázaného i tazatele, protože právě dobře mířené otázky mohou posunout knihu o úroveň výš. V tomto případě se jedná spíše jen o nahrávání a životopisu Radka Jaroše by slušela i klasická forma vyprávění. Rozhovor je dnes na vrcholu popularity, ale v některých případech nepřináší nic navíc. Zážitky by se ke čtenářům dostaly v každém případě i bez dotazů. Jak jsme se mohli přesvědčit z předchozích knižních počinů, i literární talent dostal Radek Jaroš do vínku.

Název knihy: Nahoru na horu
Autor: Radek Jaroš, Jiří Macek
Nakladatelství: Vyšehrad
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2020
Vydání (1., 2. atd.): 1.
Počet stran: 240
ISBN/EAN978-80-7601-319-3

 

Soutěže

Aktuality

 • Svaz českých knihkupců a nakladatelů děkuje zdravotníkům a spouští iniciativu #knizkaprosestricku

  Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) si velice váží práce sester, lékařů a dalších zdravotnických pracovníků, kteří v těchto dnech intenzivně pečují o pacienty nemocné Covidem-19 a letos proto nemají mnoho možností připravit se na blížící se Vánoce. SČKN proto věnuje kolekci knižních titulů Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a spouští iniciativu #knizkaprosestricku. Nabízí tak veřejnosti možnost poděkovat zdravotnickým pracovníkům za jejich nasazení tím, že pro ně mohou koupit a darovat jim knížku.

  Číst dál...  
 • Více času na čtení (tentokrát trochu jinak) O poslechu audioknih a možnosti žít za dva

  Na podzim roku 2015 zahájilo internetové knihkupectví Martinus kampaň zvanou Více času na čtení. Ta se v principu odrážela od skutečnosti, že rozbalit si na Vánoce darovanou knihu je jedna věc, ale mít čas si ji skutečně přečíst, to už je věc jiná.

  Číst dál...  

Nové komentáře

Doporučujeme

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení